1 października 1939 roku w miejscowości Szczuczki w gminie Wojciechów Niemcy dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu ludności polskiej w czasie drugiej wojny światowej. W 85. rocznicę tych wydarzeń, w niedzielę (6 października) odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tej straszliwej zbrodni.
Hitlerowcy rozstrzelali w Szczuczkach ponad 100 mężczyzn. Ich ciała złożyli w ówczesnej szkole podstawowej i spalili budynek.
- Według ustaleń Głównej Komisji 1 października 1939 r. do wsi Szczuczki weszli żołnierze Wehrmachtu. W rejonie Szczuczek ujęli grupę polskich żołnierzy, wzięli ich do niewoli i najpewniej odtransportowali tego samego dnia do Lublina, gdzie znajdował się punkt zborny dla jeńców wojennych. Budynek szkolny wyznaczony został na punkt zborny dla jeńców cywilnych. W samych Szczuczkach rewidowano zabudowania w poszukiwaniu broni, a miejscowych cywilów-mężczyzn, odprowadzano do budynku szkoły i tam ich zamykano. Cywile ci byli przez żołnierzy niemieckich podejrzewani o świadome ukrywanie broni palnej bądź nieujawnianie informacji o broni zakopanej przez Wojsko Polskie. Jeszcze przed umieszczeniem cywilów w budynku szkolnym kilku z nich zostało zastrzelonych z broni krótkiej.
Z akt śledztwa z lat 70. XX w. wynika, że w pewnym momencie żołnierze niemieccy mieli otworzyć ogień do znajdujących się w budynku cywilów. Świadkowie nie precyzują jednak, co faktycznie było powodem otwarcia ognia.
Według ustaleń śledztwa prowadzonego przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie ustalono z imienia i nazwiska tożsamość 64 osób, zaznaczając jednocześnie, że ofiar musiało być o wiele więcej, a według ustaleń Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie liczba ofiar była wyższa, bo wynosiła ponad 100 osób. - napisał na stronie IPN o zbrodni w Szczuczkach dr Tomasz Sudoł.
Obchody upamiętniające zbrodnię z 1939 roku rozpocznie o godz. 10.30 złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku ku czci ofiar mordu. Z koncertem patriotycznych utworów wystąpi Orkiestra Dęta z Wojciechowa, a wydarzenia sprzed 85 lat przypomni były sołtys Szczuczek Jan Czępiński, który odczyta zebrane przez siebie fragmenty wspomnień naocznych świadków hitlerowskiego mordu.
Zgodnie z tradycją niedzielną uroczystość zakończy msza święta w intencji pomordowanych z oprawą muzyczną Kapeli Wojciechowskiej.
Do udziału w niedzielnej uroczystości zachęcają mieszkańcy wsi Szczuczki oraz wójt, Rada Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie.