Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 kwietnia 2006 r.
20:16
Edytuj ten wpis

Wspólnota czy nie, oto jest pytanie

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis

Mieszkańcy z dwóch bloków są uparci i nie chcą zawiązać wspólnot mieszankowych. Wyremontujcie najpierw nasze domy, to się zdecydujemy – obiecują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Annopolu działa sześć wspólnot mieszkaniowych. W kolejce czeka jeszcze dziesięć budynków. Z dwoma będą kłopoty. Jeden stoi przy Rynku pod numerem 24, a drugi przy ulicy Leśniej pod 10. I wszystko rozbija się o stan techniczny tych nieruchomości. Obydwa bloki wymagają pilnych prac remontowych, które nie były tu prowadzone od lat.
– Nie chodzi o to, że my wcale nie chcemy iść na swoje. Owszem, zawiążemy wspólnoty mieszkaniowe ale najpierw chcemy, żeby nam gmina odremontowała te budynki. W przeciwnym razie wszystko od razu spadnie na nasze barki – argumentuje Czesław Krzysztoń, mieszkający w bloku przy Rynku 24 w Annopolu.
Władze gminy jednak przekonują, że wspólnoty to jedyna i najlepsza dla mieszkańców droga do tego, żeby mogli coś zrobić, by poprawić swoje warunki mieszkaniowe.
– Mieszkańcy niesłusznie boją się, że wezmą na siebie cały ciężar związany z utrzymaniem tych budynków. Uważają, że gmina nie będzie dokładać do utrzymania tych nieruchomości. Tymczasem gmina ma obowiązek brać udział w kosztach utrzymania nieruchomości. W takim stopniu, w jakim ma w danej nieruchomości udziały. Co jakiś czas spotykamy się z mieszkańcami i im to tłumaczymy. Wspólnoty mieszkaniowe, które już działają na terenie miasta, mogą w pełni decydować o tym, na co przeznaczą gromadzone środki – podkreśla Sylwia Zawół, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy Annopol.
Mieszkańcy jednak trwają przy swoim i domagają się gruntownego remontu swoich domów. Ci z Rynku żądają ocieplenia budynku i wymiany okien na klatkach schodowych.
– Przez kilkadziesiąt lat nikt się blokami nie zajmował. Chcą nam przekazać odpadający tynk z elewacji, pozabijane gwoździami okna na korytarzach i cuchnące studzienki kanalizacyjne podchodzące wodą w piwnicach – wyliczają lokatorzy.
Na ulicy Leśnej problem jest jeszcze większy, bo tam ludzie spod „10” sprowadzili inspektora nadzoru budowlanego, by obiektywnie popatrzył na ich nieruchomość.
– Mieszkamy na bombie zegarowej. Na ścianach naszego bloku od kilku miesięcy widoczne są pęknięcia, płyty są wypukłe, a jak któraś wypadnie to blok się po prostu złoży jak domek z kart – obawiają się mieszkańcy Leśnej 10.
Inspektor wykrył wiele niedociągnięć, jednak w jego ogólnej ocenie dom nie stwarza zagrożenia. – Budynek wymaga podjęcia pilnych kroków, tak żeby powstrzymać jego degradację. Powstałe zarysowania wymagają sprawdzenia podczas prac remontowych – pisze w opinii inspektor Adam Szumniak.
Władze gminy dysponują również ekspertyzą, która potwierdza, że przy Leśnej 10 nie występuje zagrożenie dla życia mieszkańców.
– Przyszli właściciele nieruchomości mają w stosunku do gminy ogromne roszczenia. My nie jesteśmy w stanie tych wszystkich wymagań spełnić i doprowadzić budynków do stanu pierwotnego, bez usterek – wyjaśnia Sylwia Zawół.
W najbliższym czasie w UMiG zaplanowano kolejne spotkania z mieszkańcami. Urzędnicy będą przekonywać do zawiązywania wspólnot mieszkaniowych.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium