Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 sierpnia 2005 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Wzięli motykę i pokonali słońce

0 0 A A

Zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci, trasa turystyczna śladami Arian, kino objazdowe i festiwal filmowy wreszcie ogniste warsztaty w czasie, których będzie się można nauczyć żonglowania płonącymi pochodniami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystkie te projekty wymyślili i zrealizują dzięki pieniądzom otrzymanym z funduszy unijnych młodzi mieszkańcy z Piask działający w Stowarzyszeniu do Spraw Rzeczy Niemożliwych „Z motyka na słońce”.
Trochę z nudy, trochę z ciekawości ale przede wszystkim z potrzeby serca, grupa kilkunastu młodych ludzi z Piask postanowiło założyć w zeszłym roku takowe stowarzyszenie. – Chcieliśmy, aby coś się zaczęło dziać. Coś więcej niż tylko picie piwa na rynku. Dlatego przysiedliśmy nad programami ale efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – wyjaśniają.
Kilka dni temu stowarzyszenie otrzymało pieniądze z Unii Europejskiej na realizację czterech autorskich programów (na każdy z nich po około 8–9 tys. euro).
Ich realizacja rusza już we wrześniu. Pierwszy projekt to rozwinięcie i kontynuacja programu adresowanego do podopiecznych ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci z Kozic Dolnych. – W minionym roku szkolnym przeprowadziliśmy tam cykl zajęć w ramach projektu „Otwórz swe serce”. Bardzo chcieliśmy to kontynuować i udało się. Tym razem we współpracy z podobną placówką z Humennego na Słowacji – mówi szef stowarzyszenia, student geografii Jakub Kuśmierczyk.
Bardzo się z tego cieszy dyrektorka kozickiego ośrodka, w którym z całorocznej opieki i edukacji korzysta 40 niepełnosprawych intelektualnie dzieci i młodzieży. – Te spotkania przełamały wiele barier – mówi Maria Wójcik-Baluk szefowa ośrodka – pokazały, że można i warto zajmować się dziećmi z upośledzeniem, że daje to obu stronom wiele radości.
Następny program to „Śladami Arian – braci polskich”. Dzięki niemu w Piaskach i okolicach zostanie wytyczona trasa turystyczna śladami Arian, którzy tu mieszkali. – W najciekawszych miejscach postawimy tablice informacyjne, wydamy folder, będziemy też prowadzić spotkania z mieszkańcami ariańskich miejscowości – mówi Kuśmierczyk.
Projekt poprowadzi studentka socjologii KUL Magda Kalita. Kolejny projekt to: „Ale kino”: w ramach którego powstaną obrazy o wszystkich działaniach stowarzyszenia; zorganizowane zostanie też objazdowe kino, które wyruszy w trasę po wsiach Lubelszczyzny. – A na finał w piaseckim domu kultury zorganizujemy festiwal filmowy – zapowiada szef stowarzyszenia.
„Ogień siłą mą” – to projekt niebanalny i dla odważnych. – Chcemy nauczyć wszystkich chętnych jak się np. pluje ogniem albo żongluje pochodniami. Ale to nie wszystko – chcemy też nauczyć ludzi odwagi, umiejętności rozpalania wewnętrznego ognia, podejmowania wyzwać – podkreśla Jakub Kuśmierczyk.
Wszystkie projekty są otwarte dla chętnych, którzy chcieliby się teraz włączyć w ich realizację. – Czekamy na zgłoszenia, każdy kto ma ochotę poświęcić swój czas i chciałby się do nas przyłączyć, może to uczynić. Udzielamy wszelkich informacji: tel. 58-21-294; 605 355 435 lub e-mail: motyka.motyka@op.pl




Pozostałe informacje

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!