Może jeszcze będziemy stawiać pomniki Herodowi - irytują się przeciwnicy ustawienia w mieście trzymetrowej figury króla Dawida.
Rzeźbę Dawida Psalmisty, wartą 176 tysięcy złotych chce ofiarować Zamościowi fundacja "Karta Dziejów”.
Członkowie dwóch zamojskich stowarzyszeń uważają, że "nawet tolerancja ma swoje granice”. Złożyli przeciwko Dawidowi protest do przewodniczącego RM w Zamościu. Podpisało go 50 osób. - Ustawienie tej rzeźby to kuriozalny pomysł - złości się Anna Karbownik, prezes zamojskiego Stowarzyszenia Mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowych "Wspólna Sprawa”. - Mamy przecież tylu polskich bohaterów.
Rzeźbę Dawida, którą zrobił prof. Gustaw Zemła, jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, ofiarowuje fundacja, której członkowie upamiętniają wielowiekowe uczestnictwo Żydów w polskiej historii i kulturze. Fundują liczne tablice i pomniki (m.in. dekalogu w Łodzi).
- Dawid wyszedł mi pięknie - mówi prof. Gustaw Zemła. - Będzie przypominać o wielokulturowości dawnego Zamościa.
Pogromca Goliata ma 3 metry wysokości. Zamojscy radni mieli podczas ostatniej sesji podjąć uchwałę w sprawie tego pomnika. Członkowie "Wspólnej Sprawy” i Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Zamościu próbowali temu zapobiec.
- Ten pomnik jest nam obcy kulturowo - grzmiał na sesji Jerzy Zacharow, były radny, który podpisał się pod protestem. - Jego miejsce jest w Tel Awiwie!
Marcinowi Zamoyskiemu, prezydentowi Zamościa puściły wtedy nerwy. - Przypominam, że Stary Testament jest także święta księgą katolików - rozzłościł się. - Niestety, niektórzy nadal nie mogą uwierzyć, że nawet Matka Boska była Żydówką.
Radni mieli twardy orzech do zgryzienia. Za ustawieniem pomnika było 15 z nich, 7 się wstrzymało od głosu, a jeden był przeciwko. To znaczy, że Dawid od 19 maja będzie przy Nowej Bramie Lubelskiej.
- Jeśli tak dalej pójdzie, to będziemy stawiać pomnik Heroda - denerwował się po głosowaniu Włodzimierz Hawrot, radny PIS, który głosował przeciwko ustawieniu rzeźby.
Członkowie zamojskich stowarzyszeń nie dają za wygraną. Protest przeciwko ustawieniu rzeźby wysłali m.in. do IPN. Nadal zbierają też podpisy przeciw żydowskiemu królowi.