Ciężko pracujesz na pensję i chcesz wycisnąć z niej jak najwięcej? Pragniesz zapewnić sobie i rodzinie bezpieczną przyszłość? To sięgnij po nasz nowy cykl artykułów - przyjaznego przewodnika po świecie finansów.
Zadbaj o swoje pieniądze cz. I
Zadbaj o swoje pieniądze cz. II
Zadbaj o swoje pieniądze cz. III
Zadbaj o swoje pieniądze cz. IV
Nieruchomości, biżuteria, dzieła sztuki… To sposób zabezpieczenia przyszłości dostępny dla bogatych. Większość z nas żyje jednak od pierwszego do pierwszego. Ale to nie oznacza, że jesteśmy gorsi!
My też możemy skuteczniej zarządzać domowym budżetem i coś odłożyć z myślą o nadchodzącej emeryturze. I wcale nie za cenę ogromnych wyrzeczeń.
Bo bardzo często żyjemy na minusie z powodu nieefektywnego planowania wydatków, braku myślenia o przyszłości czy ochoczego korzystania z pożyczek w różnych dziwnych instytucjach.
Wszystko da się zmienić!
Trzeba tylko zacząć działać. Bo w przypadku domowego budżetu sprawdza się powiedzenie, że "lepiej późno niż wcale”. Nigdy nie jest tak, aby kolejny miesiąc nie mógł wyglądać finansowo zupełnie inaczej. Nagrodą za Twój wysiłek będzie finansowa stabilność oraz bezpieczna, szczęśliwa przyszłość rodziny. Gdy zapanujesz nad wydatkami, to Ty będziesz je kontrolował, a nie one Ciebie.
Kluczem do sukcesu jest jednak przynajmniej podstawowa wiedza o ekonomii.
Dlatego zaczynamy w naszej gazecie cykl pod hasłem "Zadbaj o swoje pieniądze”. Artykuły będą się ukazywać w każdy czwartek - od 20 grudnia 2012 roku do 24 stycznia 2013 roku. W pigułce przekażemy Ci najważniejsze, niezbędne informacje, dzięki którym poznasz świat finansów.
Kiedy i o czym przeczytasz
*W pierwszym poradniku (znajdziesz go w wydaniu papierowym naszej gazety już 20 grudnia) nauczymy się, jak zarządzać domowym budżetem. To nic innego jak zestawienie planowanych wydatków oraz zakładanych dochodów. Wyjaśnimy, jak zachować między nimi równowagę i jeszcze coś odłożyć. Bo oszczędności można znaleźć na każdym kroku.
* Z drugiego poradnika (emisja 27 grudnia 2012 r.) dowiesz się, jak zadbać o przyszłą emeryturę. Bo niestety, polegając wyłącznie na sumach gwarantowanych przez państwo, godnie nie pożyjesz. Dlatego musisz sam się o siebie zatroszczyć. Wytłumaczymy, jak zrealizować ten cel, układając własny plan systematycznego oszczędzania. Poznamy też magię procentu składanego - to dzięki niemu wiele zyskujesz, odkładając nawet niewielkie kwoty.
* W trzecim artykule (3 stycznia 2013 r.) zajmiemy się pożyczaniem pieniędzy. Wielu z nas korzysta z takiej możliwości, gdy brakuje gotówki na zakup pralki czy telewizora, planowany remont lub organizację rodzinnej uroczystości. Dlatego lepiej z góry wiedzieć, jak mądrze pożyczać, by nie wpaść w pułapkę zadłużenia i na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego. Te wszystkie informacje znajdziesz właśnie w naszym praktycznym poradniku.
* Czwarty poradnik (10 stycznia 2013 r.) poświęcimy temu, co robić, gdy przeliczyliśmy się z możliwościami finansowymi albo dotknęło nas jakieś życiowe nieszczęście i nie jesteśmy w stanie spłacać rat kredytu. To się zdarza i nie oznacza końca świata. Są sposoby, by uniknąć lub ograniczyć problemy, choćby negocjując z bankiem. Doradzimy, jak to zrobić.
* W piątym artykule (emisja 17 stycznia 2013 r.) zajmiemy się pożyczkami oferowanymi przez tzw. parabanki. Wielu z nas nie wie, czym się różnią się od banków. Niektórzy są nawet przekonani, że parabank to taki, w którym pożyczkę można dostać łatwiej i szybciej… Czy wiesz jednak, że rzeczywiste roczne oprocentowanie pieniędzy w ramach takiej usługi finansowej może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy procent?
* Na koniec (24 stycznia 2013 r.) opiszemy rolę, jaką odgrywa w naszej gospodarce Narodowy Bank Polski. Wato wiedzieć, czym się zajmuje, bo jego decyzje wpływają również na Twój budżet domowy. Na przykład na kredyt, który zaciągnąłeś na kupno mieszkania.
Zapraszamy do lektury.
Nagrody czekają!
Poradniki powstają we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Dzięki nim uporządkujesz domowy budżet.
Razem poznamy świat finansów i nauczymy się omijać pułapki, jakie szykuje na nieświadomych klientów.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety związanej z poradnikiem "Zadbaj o swoje pieniądze” pod adresem www.mediaregionalne.pl/ankietanbp i nadesłania swojego sprawdzonego sposobu na oszczędzanie. Najciekawsze propozycje nagrodzimy aparatami fotograficznymi!