Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 lipca 2019 r.
8:53

Lublin: Żniwa pod oknami bloków. W okolicy cieszą się z takich widoków, a rolnik pozdrawia mieszkańców

1085 54 A A

Film i zdjęcia ze żniw między blokami na jednym z osiedli w Lublinie biją co roku w internecie rekordy popularności. – Nam te roboty nie przeszkadzają – mówią nam zgodnie mieszkańcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka dni temu opublikowaliśmy na Facebooku zdjęcie nadesłane przez czytelnika. Wpis „Zwyczajny dzień w mieście. Żniwa przy ul. Jantarowej” spotkał się z dużym odzewem. Polubiło go prawie 1300 osób, miał kilkaset komentarzy i udostępnień. Pojechaliśmy na miejsce, by porozmawiać z mieszkańcami.

Pracujący pod oknami kombajn raczej nikomu nie przeszkadza. Osoby, które spotkaliśmy na miejscu były zadowolone z tego, że mają taki widok.

– Tak naprawdę tych prac się nie odczuwa. Znajomi się tylko śmieją, że mamy rzepak za oknem. Taki folklor trochę – uśmiecha się pan Grzegorz, którego spotkaliśmy w piątek przy ul. Jantarowej w Lublinie. Na końcu ulicy bloki mieszkalne sąsiadują z polami, na których do niedawna rósł jeszcze rzepak. Rzepakowe żniwa już się skończyły.

– Mamy namiastkę wsi w mieście – komentuje na Facebooku pani Katarzyna. – Jako mieszkanka mogę powiedzieć, że zupełnie nam to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Lepszy taki widok za oknem, niż blok na bloku. Oby, jak najdłużej. – Super, dzieci cały rok czekają na ten moment. Nam nie przeszkadza, my się cieszymy – dodaje pani Monika.

– Niektórzy za takie widoki oddali by wszystko. U mojej córki tylko beton i markety – odpisuje z kolei pan Marcin. – Miło z waszej strony, że nie narzekacie na kurz czy hałas. Szacunek dla was, oby więcej takich jak wy, pozdrawiam jako syn rolnika – dodaje.

Udało nam się skontaktować z rolnikiem, który uprawia pole przy ulicy Jantarowej. Jak mówi, żaden z mieszkańców nie miał do niego pretensji, za prace w pobliżu bloków. – Ludzie są w porządku. Rozumieją to, że mam pracę do wykonania. Przyglądają się, kręcą filmiki. Dzieci są też zadowolone. Nikt nigdzie nie dzwoni. Żadnych problemów nigdy z tym nie było – mówi mężczyzna, który poprosił, by za naszym pośrednictwem pozdrowić wszystkich mieszkańców. – Zabiegi agrotechniczne wykonuję kilka razy do roku – tłumaczy.

A jak komentuje popularność, którą zdobył w internecie? – Te zdjęcia i filmiki kompletnie mi nie przeszkadzają. Pewnie sam też tak bym robił – mówi rolnik. – Dla osób mieszkających w mieście to sensacja. Są ciekawi i nie ma co się dziwić. I dodaje: – Ja do tego wszystkiego podchodzę z humorem.

Jak ustaliliśmy, nikt nie składał na rolnika skarg. – Raczej nie było takich zgłoszeń ani z ul. Jantarowej, ani z Czechowa (tam również są bloki mieszkalne otoczone polami-red.) – potwierdza sierż. szt. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Skargi na rolników, które się pojawiają, dotyczą zazwyczaj terenów wiejskich. – To są sporadyczne sygnały. Dotyczą osób, które przeprowadziły się z miasta na wieś – mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Chodzi m.in. o odór obornika, żniwa, kiedy prace na wsi są nasilone. To przeszkadza. Podobnie, jak zabrudzona droga. Jak jest mokro i rolnik zajedzie w pole orać, to siłą rzeczy na drogę ziemi się naniesie – tłumaczy.

Prezes LIR dodaje, że parlament pracuje już nad tzw. ustawą odorową. – Jest na etapie projektowania. My się w te prace włączamy – mówi Piotr Burek. I dodaje: Wieś jest wsią, musi być produkcja rolnicza, a osoba przeprowadzająca się na wieś musi się liczyć pewnymi niedogodnościami i uciążliwościami.

Nie tylko Jantarowa

Nie tylko przy Jantarowej mieszkańcy mogą oglądać za oknami pracę rolników. Takie widoki mają chociażby mieszkańcy bloków przy ul. Zalewskiego (boczna Nałkowskich) i pobliskiej ul. Słomkowskiego. Zabudowa wielorodzinna wgryza się w pola również przy ul. Obrońców Lublina (boczna Wyzwolenia), a uprawy można znaleźć także chociażby na Ponikwodzie, Felinie czy Sławinie.

W Lublinie pola uprawne zajmują prawie 4 tys. hektarów (całe miasto ma powierzchnię 15 tys. ha), a gospodarstw rolnych jest około 2800. Najczęściej sieje się u nas pszenicę ozimą, najrzadziej kukurydzę. Hodowanymi w mieście kurami można obdzielić prawie jedną trzecią mieszkańców, zaś świń mamy więcej niż trolejbusów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wolna Wigilia? Prezydent zdecydował

Wolna Wigilia? Prezydent zdecydował

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii.

Święta na drodze: 23 pijanych kierowców i 6 wypadków

Święta na drodze: 23 pijanych kierowców i 6 wypadków

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie podsumowała święta na drogach. Jest lepiej niż w poprzednim roku.

CHKS Chełm rusza do Krakowa po kolejne zwycięstwo, PZL Leonardo Avia ma wolne

CHKS Chełm rusza do Krakowa po kolejne zwycięstwo, PZL Leonardo Avia ma wolne

W spotkaniu pierwszej kolejki rundy rewanżowej ChKS Chełm zagra na wyjeździe z AZS AGH Kraków. Spotkanie zostanie rozegrane w sobotę o godz. 17. Drugi z naszych przedstawicieli PZL Leonardo Avia Świdnik przełożyła spotkanie w Jaworznie.

Sylwester z TV Republika w Chełmie. Prezydent przedstawił ostatnią gwiazdę imprezy

Sylwester z TV Republika w Chełmie. Prezydent przedstawił ostatnią gwiazdę imprezy

Skrywana niespodzianka w końcu wyszła na jaw. Prezydent Chełma Jakub Banaszek przedstawił ostatnia gwiazdę, która pojawi się na scenie w sylwestrową noc.

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Na zlecenie Prokuratury Krajowej policjanci w grudniu przeszukali klasztor ojców Dominikanów w Lublinie. Rzekomo właśnie tutaj widziany był poszukiwany listem gończym poseł Marcin Romanowski.

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Miejski przewoźnik w Białej Podlaskiej uruchomi nową linię. Autobusy z literką „M” pojadą m.in. po niedawno oddanym do użytku moście na Krznie.

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

MKS FunFloor wraca do ligowej rywalizacji po prawie dwumiesięcznej przerwie. W niedzielę lublinianki zagrają na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno (godz. 12.30).

Dostawczy Lublin w okolicach miejscowości Kołacze w pow. włodawskim

Noga z gazu, drogi są śliskie. Ci kierowcy już o tym wiedzą

Lubelska policja od rana notuje kolejne drogowe zdarzenia związane z oblodzoną nawierzchnią dróg. Do kolizji doszło m.in. w powiecie włodawskim i opolskim. W Lublinie ślisko m.in. na Mełgiewskiej, gdzie co rusz dochodzi do stłuczek. Na razie policja naliczyła ich siedem.

Urząd Miasta Zamość

Do rozdania 55 tysięcy. Prezydent przyzna sportowe stypendia

W budżecie miasta na 2025 zabezpieczono na ten cel 55 tys. zł. Na tyle łącznie liczyć mogą zawodnicy, którym prezydent Zamościa przyzna sportowe stypendia.

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Poziom urbanizacji w powiecie puławskim w nowym roku czeka gwałtowny wzrost, a to za sprawą odzyskania praw miejskich przez trzy miejscowości: Kurów, Końskowolę i Wąwolnicę. Samorządy zapraszają już na pierwsze - miejskie sylwestry i artystyczne inscenizacje.

Wojciech Kamiński nie może być zadowolony z postawy swoich zawodników w Warszawie

Powrót Mateusza Dziemby, Start Lublin gra u siebie z Czarnymi Słupsk

Start Lublin w niedzielę podejmie w hali Globus Energę Icon Sea Czarnych Słupsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30.

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia
MAGAZYN
galeria

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia

Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.

Bordowy, różowy i żółty - tu mieszkają bogatsi mieszkańcy Polski. Jaśniejsze odcienie granatu - średnio zamożni, a najciemniesze osoby z relatywnie najniższymi możliwości finansowymi
pieniądze

Zbadali poziom zamożności Europejczyków. Lubelskie nadal daleko

Według firmy badawczej GFK średnia siła nabywcza w Polsce w 2024 roku wyniosła 12 561 euro, czyli ok. 54 tys. zł, co pozwoliło nam zająć 27. miejsce w Europie. Nadal wyprzedzamy Węgry, ale odstajemy od Czechów. Lubelszczyzna ciągle należy do uboższych regionów kraju.

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium