Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 lipca 2019 r.
8:53

Lublin: Żniwa pod oknami bloków. W okolicy cieszą się z takich widoków, a rolnik pozdrawia mieszkańców

Film i zdjęcia ze żniw między blokami na jednym z osiedli w Lublinie biją co roku w internecie rekordy popularności. – Nam te roboty nie przeszkadzają – mówią nam zgodnie mieszkańcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka dni temu opublikowaliśmy na Facebooku zdjęcie nadesłane przez czytelnika. Wpis „Zwyczajny dzień w mieście. Żniwa przy ul. Jantarowej” spotkał się z dużym odzewem. Polubiło go prawie 1300 osób, miał kilkaset komentarzy i udostępnień. Pojechaliśmy na miejsce, by porozmawiać z mieszkańcami.

Pracujący pod oknami kombajn raczej nikomu nie przeszkadza. Osoby, które spotkaliśmy na miejscu były zadowolone z tego, że mają taki widok.

– Tak naprawdę tych prac się nie odczuwa. Znajomi się tylko śmieją, że mamy rzepak za oknem. Taki folklor trochę – uśmiecha się pan Grzegorz, którego spotkaliśmy w piątek przy ul. Jantarowej w Lublinie. Na końcu ulicy bloki mieszkalne sąsiadują z polami, na których do niedawna rósł jeszcze rzepak. Rzepakowe żniwa już się skończyły.

– Mamy namiastkę wsi w mieście – komentuje na Facebooku pani Katarzyna. – Jako mieszkanka mogę powiedzieć, że zupełnie nam to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Lepszy taki widok za oknem, niż blok na bloku. Oby, jak najdłużej. – Super, dzieci cały rok czekają na ten moment. Nam nie przeszkadza, my się cieszymy – dodaje pani Monika.

– Niektórzy za takie widoki oddali by wszystko. U mojej córki tylko beton i markety – odpisuje z kolei pan Marcin. – Miło z waszej strony, że nie narzekacie na kurz czy hałas. Szacunek dla was, oby więcej takich jak wy, pozdrawiam jako syn rolnika – dodaje.

Udało nam się skontaktować z rolnikiem, który uprawia pole przy ulicy Jantarowej. Jak mówi, żaden z mieszkańców nie miał do niego pretensji, za prace w pobliżu bloków. – Ludzie są w porządku. Rozumieją to, że mam pracę do wykonania. Przyglądają się, kręcą filmiki. Dzieci są też zadowolone. Nikt nigdzie nie dzwoni. Żadnych problemów nigdy z tym nie było – mówi mężczyzna, który poprosił, by za naszym pośrednictwem pozdrowić wszystkich mieszkańców. – Zabiegi agrotechniczne wykonuję kilka razy do roku – tłumaczy.

A jak komentuje popularność, którą zdobył w internecie? – Te zdjęcia i filmiki kompletnie mi nie przeszkadzają. Pewnie sam też tak bym robił – mówi rolnik. – Dla osób mieszkających w mieście to sensacja. Są ciekawi i nie ma co się dziwić. I dodaje: – Ja do tego wszystkiego podchodzę z humorem.

Jak ustaliliśmy, nikt nie składał na rolnika skarg. – Raczej nie było takich zgłoszeń ani z ul. Jantarowej, ani z Czechowa (tam również są bloki mieszkalne otoczone polami-red.) – potwierdza sierż. szt. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Skargi na rolników, które się pojawiają, dotyczą zazwyczaj terenów wiejskich. – To są sporadyczne sygnały. Dotyczą osób, które przeprowadziły się z miasta na wieś – mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Chodzi m.in. o odór obornika, żniwa, kiedy prace na wsi są nasilone. To przeszkadza. Podobnie, jak zabrudzona droga. Jak jest mokro i rolnik zajedzie w pole orać, to siłą rzeczy na drogę ziemi się naniesie – tłumaczy.

Prezes LIR dodaje, że parlament pracuje już nad tzw. ustawą odorową. – Jest na etapie projektowania. My się w te prace włączamy – mówi Piotr Burek. I dodaje: Wieś jest wsią, musi być produkcja rolnicza, a osoba przeprowadzająca się na wieś musi się liczyć pewnymi niedogodnościami i uciążliwościami.

Nie tylko Jantarowa

Nie tylko przy Jantarowej mieszkańcy mogą oglądać za oknami pracę rolników. Takie widoki mają chociażby mieszkańcy bloków przy ul. Zalewskiego (boczna Nałkowskich) i pobliskiej ul. Słomkowskiego. Zabudowa wielorodzinna wgryza się w pola również przy ul. Obrońców Lublina (boczna Wyzwolenia), a uprawy można znaleźć także chociażby na Ponikwodzie, Felinie czy Sławinie.

W Lublinie pola uprawne zajmują prawie 4 tys. hektarów (całe miasto ma powierzchnię 15 tys. ha), a gospodarstw rolnych jest około 2800. Najczęściej sieje się u nas pszenicę ozimą, najrzadziej kukurydzę. Hodowanymi w mieście kurami można obdzielić prawie jedną trzecią mieszkańców, zaś świń mamy więcej niż trolejbusów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium