O tym, że ziemia ciągle skrywa artefakty sprzed wieków, wiemy nie od dziś. Kolejne ciekawe znalezisko trafiło do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Buława gwieździsta datowana na okres od XII do XIV wieku trafił do konserwatora zabytków z miejscowości Kłodnica w gminie Wilków.
– Urobek w postaci piasku i gruzu został wywieziony do pobliskiej miejscowości i posłużył jako utwardzenie podjazdu – informuje WKZ na swoim profilu na facebooku.
Znalezisko dostrzegł 12-letni chłopiec, który zauważył, że może być to historyczny przedmiot. Od razu został przekazany do lubelskiej delegatury konserwatora zabytków.
Według polskiego archeologa, Mariana Głoska, buława to „broń o kulistej, bądź wielopłaszczyznowej, ale zawsze jednolitej, głowicy wykonanej z metalu z otworem w środku dla osadzenia krótkiego, drewnianego, rzadziej metalowego trzonu”. Popularna była w Europie Wschodniej, głównie na Rusi. Oprócz charakteru obronnego, była także symbolem swoistej władzy.
Znaleziona w Kłodnicy buława jest odlana z brązu i mierzy 72 mm. Głowica posiada tuleje i guzy ostrosłupowe. Na pierwszy rzut oka widać, że jest sfatygowana, świadczą o tym powyginane i uszkodzone guzy. Nie wiadomo jednak, czy uszkodzenia powstały w wyniku użytkowania w walce czy ponownego wykorzystania, np. jako młotek.
Kotlina Chodelska, gdzie została znaleziona to region niezwykle interesujący pod względem osadnictwa wczesnośredniowiecznego.
– Przekazany obecnie zabytek jest kolejnym dowodem na wyjątkowy charakter tego regionu Lubelszczyzny w okresie wczesnego średniowiecza. Głowica zostanie przekazana w depozyt do Muzeum (zapewne Nadwiślańskiego) – poinformował konserwator zabytków.