Gdyby żył, skończyłby dzisiaj 175 lat. Wirtuoz skrzypiec Henryk Wieniawski urodził się na lubelskiej Wieniawie. W sobotę na jego cześć odsłonięto pamiątkową tablicę w kształcie skrzypiec.
– Wieniawski zdobył uznanie i sławę na świecie, kiedy nie było telewizji i mediów elektronicznych – mówił obecny na uroczystości Włodzimierz Wysocki, wiceprezydent Lublina. - Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie tego dorobku, rozwijanie i przekazywanie go dalej – zaznaczył.
Z okazji 175. rocznicy urodzin kompozytora zaplanowano cykl koncertów, konkursy, pokazy taneczne oraz multimedialne. Już jesienią na uczniów lubelskich szkół czekają konkursy wiedzy o Wieniawskim, prezentacje dotyczące kompozytora i jego związków z Lublinem.
- Wieniawski zrobił to, co było niemożliwe. Po Paganinim, kiedy wydawało się, że granice skrzypiec zostały już odkryte i wyznaczone, on rozszerzył je jeszcze bardziej – stwierdził wybitny rosyjski skrzypek i pedagog prof. Zakhar Bron.
Henryk Wieniawski to skrzypek i kompozytor, jeden z najwybitniejszych wirtuozów drugiej połowy XIX w. Lublinianin był nadwornym skrzypkiem w Petersburgu, gdzie uczył także w konserwatorium.
Od 1848 dawał liczne koncerty w Polsce i całej Europie. W latach 1872-1874 koncertował z A. Rubinsteinem i P. Luccą. Zmarł w 1880 roku. W Lublinie działa Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Od 1976 r., co trzy lata odbywa się Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im.Wieniawskiego. Wieniawski zmarł w 1880 r. w Moskwie. Pochowany został w Warszawie, w jego pogrzebie uczestniczyło ok. 40 tys. osób.