Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS w tym roku akademickim kształci prawie 1,9 tys. studentów, w tym 430 obcokrajowców. W piątek obchodził jubileusz. W jego ramach dwie sale wykładowe w nowej siedzibie otrzymały dobrze znanych lubelskiej uczelni patronów.
Od 2020 roku przyszli politolodzy i dziennikarze studiują w nowym budynku przy ul. Głębokiej 45. W Pałacu Lubomirskich, dawnej siedzibie wydziału funkcjonuje Muzeum Narodowe.
- Wydział zmienił się zasadniczo. Rozpoczynaliśmy naszą przygodę jako jednostka wydziałowa na Placu Litewskim w Pałacu Lubomirskich. To historyczny budynek, w którym 1918 roku obradował tymczasowy rząd ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego – wspomina dr hab. Wojciech Ziętara, dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie.
- Trzeba zawsze pamiętać, że wydział, uniwersytet to nie są mury. To są ludzie, a ludzie to wspólnota pracowników, współpracowników, studentów. I my przez ten okres ponad 30 lat myślę, że zbudowaliśmy taką wspólnotę akademicką – dodaje dziekan.
Władze uczelni postanowiły przenieść nazwy patronów sal z dawnych murów do nowych. Na wydziale ponownie funkcjonuje aula im. Ignacego Daszyńskiego oraz sala Rad Naukowych im. prof. Ziemowita Jacka Pietrasia.
- Zdecydowanie aula im. Daszyńskiego była takim punktem centralnym wydziału na Placu Litewskim. Miała swój czar i urok, miała też wiele wspomnień. Z kolei sala im. prof. Pietrasia to też bardzo znacząca sala i myślę, że z sentymentem, szczególnie dla licznych studentów i absolwentów, którzy pamiętają. To są dwa symboliczne fragmenty, które przenosimy do nowej siedziby, bo myślę, że ten duch Placu Litewskiego pozostaje, zwłaszcza z pracownikami, którzy tam kończyli studia, a później pracowali. Chcielibyśmy tym duchem trochę zarazić naszych studentów, żeby poznali część naszej historii – zaznacza dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak, prodziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.
Prof. dr hab. Iwona Hofman dodaje, że kierunek dziennikarstwo rozwija się znakomicie, a w przyszłym roku będzie obchodzić już 20 urodziny. Jak zaznacza, uczelnia stała się liderem pod względem kształcenia dziennikarzy, o czym świadczy osiąganie najwyższych ocen ewaluacyjnych i wysokie zainteresowanie tym kierunkiem wśród studentów.
W tym roku akademickim na 12 kierunkach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa studiuje blisko 1900 osób, w tym 430 obcokrajowców, dzięki czemu jest to najbardziej umiędzynarodowiona jednostka uczelni.