Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 października 2022 r.
19:08

Altana chłodnicza na kwiaty? Tak, i to od rodzinnej firmy z Lublina

39 0 A A

Od przeszło ćwierćwiecza rodzina Szymańskich produkuje meble chłodnicze. I chociaż na przestrzeni lat zmieniły się realia, a do kadry zarządzającej dołączyli przedstawiciele trzeciego już pokolenia właścicieli, w firmie obowiązują zasady, które zostały w niej ustalone na początku. Nieprzerwanie są to solidność i niezawodność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma RAPA działa w Lublinie od 1996 roku. To jeden z czołowych producentów urządzeń chłodniczych w Polsce.

– Jesteśmy firmą rodzinną i od trzech pokoleń projektujemy, prototypujemy i produkujemy najwyższej jakości szafy, lady, witryny, regały i inne urządzenia chłodnicze oraz meble uzupełniające. Historia naszej firmy zaczęła się blisko 30 lat temu, kiedy mój tata Tadeusz Szymański zaczął handlować freonami, filtrami i częściami do urządzeń chłodniczych. To właśnie z tego handlu narodziła się RAPA – wspomina Ireneusz Szymański, syn założyciela firmy.

>>Złota Setka 2021 – dodatek Dziennika Wschodniego do pobrania w tym miejscu<<

– W tym czasie żyliśmy i pracowaliśmy z siostrą za granicą. Tata poprosił nas żebyśmy wrócili i pomogli mu rozwijać dobrze zapowiadający się biznes. Oczywiście nie odmówiliśmy.

– Nasz tata przez lata serwisował urządzenia. Doskonale znał branżę. Zresztą jest chłodniarzem i z zawodu, i z zamiłowania. Miał pomysł i wiedzę jak uruchomić własną produkcję i tym obszarem zajął się w naszym przedsięwzięciu. Ja z mamą zajęłyśmy się księgowością, a Irek sprzedażą – wylicza Sylwia Międlar.

Początki nie były łatwe. Zaczynali bez tak potrzebnych przy produkcji urządzeń jak piece. Firma nie miała też osobnej siedziby. Pierwsze prototypy, projektowane i konstruowane przez Tadeusza Szymańskiego, powstały w garażu rodzinnego domu. Pomysłodawca firmy stworzył też jej pierwsze logo i wymyślił nazwę, która powstała z połączenia imion wnuków Rafała i Patryka. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Firma, w poszukiwaniu coraz większej powierzchni produkcyjnej przeprowadzała się już trzy razy. A wraz z nią wielu pracowników, którzy współtworzą ją od chwili założenia aż do dziś. To m.in. Mariusz, Marcin, Andrzej, Tomek, Jacek i Sławek.

Dziś w ofercie RAPA znaleźć można blisko 4 tys. modeli urządzeń i mebli. Na ich produkcję pozwala rozległy i systematycznie powiększany park maszynowy.

– I nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa! Nieustannie pracujemy nad kolejnymi projektami, często tworząc je na indywidualne zamówienie klientów – podkreśla Sylwia Międlar. – Dokładamy starań, by produkty wytwarzane przez nas, były dokładnie takie, jakich sami chcielibyśmy używać, czyli solidne, funkcjonalne, eleganckie i niezawodne. Stawiamy na wysoką użyteczność naszych urządzeń i mebli, dlatego osobiście testujemy każdy z nich, żeby stwierdzić czy np. ich czyszczenie nie jest zbyt kłopotliwe lub czy wygodnie się je obsługuje. Przywiązujemy też dużą wagę do estetyki i wzornictwa, czego przykładem jest linia urządzeń SiX z kilkoma modelami lad chłodniczych, lad kasowych oraz lad grzewczych. Branża cukiernicza chętnie zaopatruje się natomiast w produkty z linii Excellente, złożonej z witryn chłodzonych i neutralnych oraz lad kasowych.

– Mamy też w ofercie dwa wyjątkowe produkty, z których jesteśmy szczególnie dumni. Pierwszy to altana chłodnicza na kwiaty zaprojektowana z myślą o branży florystycznej. Drugi to szafa cargo stworzona do transportu leków i innych produktów wymagających chłodzenia – dodaje Ireneusz Szymański.

Te dwa produkty są odpowiedzią na konkretne oczekiwania i wymogi rynku, bo w RAPA starają się elastycznie reagować na jego potrzeby.

Firma stawia też na ekologię dokładając starań by produkować nie zapominając o środowisku. Powstające w Lublinie urządzenia chłodnicze wytwarzane są za pomocą najnowszych technologii. Zastosowane materiały nadają się do powtórnego przetworzenia, a czynnik chłodniczy nie ma niszczącego wpływu na powłokę ozonową. To nie wszystko, bo przy sprzedaży nowych mebli chłodniczych, przyjmowane są zużyte meble poddawane później recyklingowi.

– W najbliższych planach mamy intensywny rozwój usługowej gałęzi naszej działalności. Szykujemy się też do podboju nowych rynków zbytu. W tej chwili sprzedajemy nasze urządzenia głównie za pośrednictwem rozbudowanej sieci polskich i europejskich dystrybutorów. W związku z licznymi zapytaniami od zainteresowanych klientów, w nieodległej przyszłości chcemy sięgnąć po rynki na kontynencie azjatyckim i amerykańskim – mówi Szymański.

­– Rozwijamy się też rodzinnie – zauważa Sylwia Międlar. - W pierwszych latach działalności firmy dołączyli do niej nasi małżonkowie, Sylwia i Krzysztof. Ostatnio w naszym gronie pojawił się też Rafał, przedstawiciel trzeciego pokolenia. Ma trochę inne spojrzenie na firmę i jej wizerunek. Dzięki temu nasi rodzice mają więcej czasu wolnego, ale nadal czasami pojawiają się w firmie. 

ZŁOTA SETKA 2021 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

e-Wydanie

Pozostałe informacje

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu
RZUĆ PATYKA

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu

Chcesz poznać potrzeby i zrozumieć swojego psa? Lubelska fundacja zaprasza na bezpłatne szkolenia behawioralne.

Podnogo – zwycięzcy sobotniej rywalizacji

Podnogo najlepsze w trzecim turnieju Podwórkowej Ligi 3x3

Podwórkowa Liga 3x3 to nowy projekt, którego twórcą jest AZS UMCS Lublin. To rozgrywki skierowane do wszystkich chętnych, a udział w nich jest bezpłatny. Dodatkowo, uczestnicy mogą liczyć na nagrody, poczęstunek i profesjonalną fotorelację. Głównym sponsorem Ligi Podwórkowej 3×3 jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

28-latek usłyszał aż 11 zarzutów

Totalna demolka na osiedlu. Niszczył wszystko wokół siebie

Czegoś takiego jeszcze na tym osiedlu nie widzieli. 28-letni mężczyzna wpadł w szał. Krzyczał, zniszczył drzwi, wyrzucał różne rzeczy przez okno, uszkodził kilka samochodów, groził, że wysadzi blok w powietrze.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty