Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 marca 2021 r.
16:28

Bloki między domkami w Lublinie. Ratusz dwa razy był na "nie", ale zmienił zdanie

Autor: Zdjęcie autora Domnik Smaga
Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”.
Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”. (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zamierza wpuścić bloki mieszkalne w rejon zabudowy jednorodzinnej przy ul. Sławinkowskiej. Decyzję szykują urzędnicy, którzy wcześniej dwukrotnie uznali, że bloki pasowałyby tu jak pięść do nosa. Teraz zmienili zdanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To nie jest tak, że my się sprzeciwiamy jakiejkolwiek zabudowie w sąsiedztwie. My tylko chcemy zachowania zasady „dobrego sąsiedztwa” – mówi nam właścicielka jednego z domów, za której oknami mogą niedługo wyrosnąć bloki. Jej zdaniem będzie to zbyt uciążliwe nie tylko ze względu na skalę zabudowy, ale też hałas oraz wzmożony ruch samochodów.

Powstaniu bloków przeciwna jest również Rada Dzielnicy Sławin, która nazywa proponowaną inwestycję „skrajnym przypadkiem” wciskania dużej zabudowy w rejon zabudowy jednorodzinnej.

Decyzja należy do Ratusza

Sprawa dotyczy ul. Sławinkowskiej, niedaleko Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jest tutaj pas niezabudowanej ziemi (około 1 ha), który sąsiaduje z pasem zabudowy jednorodzinnej niedaleko sklepu Lidl przy Willowej. Gra toczy się o to, czy na pustej ziemi powstanie kompleks bloków mieszkalnych.

Problem w tym, że ta część Lublina nie doczekała się od Ratusza planu zagospodarowania, który określałby przeznaczenie nieruchomości i przesądzał, czy mogą stanąć tu bloki. Jeżeli nie ma planu, przeznaczenie nieruchomości określają urzędnicy, wydając tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy. O taką decyzję stara się lubelska spółka Med-Europe Trading, która oczekuje zgody na bloki.

Trzeba się przyjrzeć otoczeniu

Przed wydaniem „wuzetki” urzędnicy muszą ocenić, czy proponowana inwestycja nie będzie się kłócić z otoczeniem. To ich ustawowy obowiązek. Prawo mówi o tym, jakie warunki muszą być spełnione, by można było wydać „wuzetkę”.

Kluczowym warunkiem jest to, że „co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej” musi być już zabudowana w podobny sposób. Ustawa nazywa to „kontynuacją funkcji, parametrów (…), w tym gabarytów i formy architektonicznej”. Chodzi o to, by np. między willami nie wyrósł strzelisty biurowiec, a między biurowcami willa. Nazywa się to zasadą „dobrego sąsiedztwa”.

„Nie spełnia wymagań ustawy”

Urząd Miasta dwukrotnie uznał, że zabudowa proponowana przez spółkę Med-Europe Trading nie spełniałaby zasady „dobrego sąsiedztwa” i wydał decyzje odmowne. Pierwsza z nich datowana jest na 26 marca zeszłego roku. Spółka chciała wtedy zgody na siedem bloków mających łącznie 98 mieszkań, którym towarzyszyłoby 137 miejsc parkingowych. Ratusz uznał wtedy, że takie bloki pasowałyby do otoczenia jak pięść do nosa.

– Urząd stwierdził, że zamierzenie inwestycyjne nie spełnia wymagań ustawy – tłumaczyła wówczas Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Gabaryty istniejącej przy ul. Sławinkowskiej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej są dużo mniejsze od wielkości projektowanych obiektów.

Deweloper nie zrezygnował

Inwestor złożył nowy wniosek, w którym prosił o „wuzetkę” dopuszczającą siedem bloków (dwupiętrowych) oraz dwa domy jednorodzinne. Urzędnicy znowu mu odmówili, stwierdziwszy to samo, co poprzednio: to nie jest właściwe miejsce pod zabudowę wielorodzinną, bo sąsiedztwo jest zupełnie inne. Taka decyzja zapadła w październiku zeszłego roku.

Spółka nie dała za wygraną i odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w styczniu uchyliło odmowną decyzję i poleciło Urzędowi Miasta ponownie rozpatrzeć wniosek inwestora. Według SKO miejscy urzędnicy źle ocenili sprawę, bo sprawdzając wniosek pod kątem „dobrego sąsiedztwa” nie wzięli pod uwagę… bloków mieszkalnych przy Tarasowej i Relaksowej, oddzielonych od spornego terenu ul. Willową.

Urząd Miasta zmienił zdanie

Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”.

– W oparciu o ponowną analizę sporządzoną z uwzględnieniem uwag SKO został sporządzony projekt decyzji ustalającej warunki zabudowy dla tej inwestycji – przyznaje Głazik.

W czwartek projekt został przesłany do uzgodnień miejskiemu konserwatorowi zabytków oraz Zarządowi Dróg i Mostów.

Mieszkańcy: zaskarżymy to

– Co takiego się wydarzyło po dwóch odmownych decyzjach, że urząd robi ukłon w stronę wnioskodawcy? – pyta oburzona właścicielka jednego z domów jednorodzinnych przy ul. Sławinkowskiej. – Przecież nie zmieniło się ani sąsiedztwo, ani przepisy prawa. Jeżeli miasto wyda „wuzetkę”, będziemy ją zaskarżać.

Według obecnych mieszkańców nowa inwestycja będzie „betonową płytą” (pod kompleksem bloków miałby powstać parking podziemny), na której nie wyrosną żadne drzewa, co najwyżej krzewy.

Protestujących wspiera rada dzielnicy, która wzywa Urząd Miasta do tego, by ostatecznie nie zgadzał się na wstawienie tu bloków. Rada twierdzi, że taka zabudowa zagrozi pobliskiemu ogrodowi botanicznemu oraz jednemu z najcenniejszych w mieście stanowisk archeologicznych, ograniczy prawa sąsiadów, narazi ich na hałas i utrudnienia w ruchu, a także umożliwi kolejne dwie inwestycje między ul. Sławinkowską a ogrodem botanicznym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty