Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2020 r.
12:55

Lublin: Bloki obok domków to dobre sąsiedztwo? To kolejny wniosek dotyczący tej ulicy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
 Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej
Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Pojawił się nowy spór o wstawianie bloków mieszkalnych w strefę zabudowy jednorodzinnej. Znów chodzi o ul. Sławinkowską, ale o inne miejsce niż ostatnio. Także tu obok domów jednorodzinnych deweloperzy planują zabudowę wielorodzinną. Obecni mieszkańcy nie są jednak zachwyceni wizją takiego sąsiedztwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O decyzję otwierającą drogę do inwestycji stara się lubelska spółka Med-Europe Trading, która chce budować przy ul. Sławinkowskiej 7c. Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej. Nieruchomość znajduje się obok Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej przy Sławinkowskiej 5.

Co konkretnie miałoby tu powstać?

Spółka planuje siedem budynków wielorodzinnych mających po dwa piętra i podziemną kondygnację garażową. Łącznie miałoby tu powstać 98 mieszkań. Zakładana wysokość budynków to 12 m, a ich łączną powierzchnię użytkową określono na 12 tys. mkw. Na wskazanym przez dewelopera terenie miałyby też powstać ciągi pieszo-jezdne, śmietniki i place zabaw. Blokom miałoby towarzyszyć 137 miejsc parkingowych.

O takiej inwestycji mówi wniosek złożony przez spółkę do Urzędu Miasta.

Deweloper reprezentowany przez znanego architekta Bolesława Stelmacha stara się w urzędzie o tzw. wuzetkę, czyli decyzję ustalającą warunki zabudowy. Taką decyzję wydaje się w przypadku nieruchomości, których przeznaczenie nie jest określone przez plan zagospodarowania, a teren przy Sławinkowskiej nie ma planu.

W takim przypadku o przeznaczeniu terenu decydują urzędnicy. To oni określają w „wuzetce”, co można postawić na danej działce. Nie mają jednak pełnej swobody, bo dopuszczana przez nich zabudowa musi być dopasowana do otoczenia i szanować tzw. zasadę dobrego sąsiedztwa. Dlatego nie można np. pozwolić na budowę fabryki pomiędzy domami jednorodzinnymi.

– Tutaj nie będzie można mówić o dobrym sąsiedztwie – twierdzi mieszkaniec jednego z domów, obok których miałby wyrosnąć „zespół budynków wielorodzinnych”. Jego zdaniem osiedle byłoby uciążliwe dla sąsiadów, tak podczas budowy, jak i później, przez duży ruch i sporą liczbę mieszkańców.

– Ta okolica ma charakter willowy i każda nowa inwestycja powinna być do tego dostosowana – podkreśla jedna z osób przeciwnych budowie. Przekonuje, że właściciele okolicznych domów wydali na działki niemałe pieniądze, bo byli przekonani, że kupują również spokój, który teraz mieliby stracić.

– Budynki wielorodzinne należy stawiać w miejscach do tego przeznaczonych – przekonuje nasz rozmówca. Podkreśla, że jedyny dojazd do działki wskazanej przez dewelopera wiedzie przez prywatne grunty na zasadzie służebności, a pięciometrowy pas terenu nie pomieści zarazem dojazdu dla 137 aut i chodnika dla nowych mieszkańców.

Urząd Miasta potwierdza otrzymanie wniosku od Med-Europe Trading. – Dotyczy on ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu siedmiu budynków wielorodzinnych z garażem podziemnym – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Zastrzega, że urząd na razie nie ocenił, czy inwestycja wpasuje się w otoczenie. – W tej sprawie nie została jeszcze wydana decyzja, wniosek jest na etapie rozpatrywania.

Presja na ulicę Sławinkowską

To kolejny przypadek, gdy deweloper prosi o zgodę na zabudowę wielorodzinną przy tej ulicy. Wcześniej dążyła do tego spółka Movimento, która upatrzyła sobie działki przy Sławinkowskiej 128 b, 130 a, c, d, e. Na terenie otoczonym domami jednorodzinnymi chciała postawić osiem budynków mających łącznie niemal 90 mieszkań. Nie nazywała ich blokami, ale „willami miejskimi”.

Spółka nie starała się o „wuzetkę”, tylko postanowiła skorzystać z ustawy „lex deweloper”. Ta ustawa dopuszcza budowę mieszkań na terenach, które nie mają planu zagospodarowania, o ile zgodzą się na to radni, a inwestycja nie byłaby sprzeczna z obowiązującym studium przestrzennym.

Sąsiedzi przeciwni planom spółki Movimento przekonywali, że budowa byłaby niezgodna ze studium, które wyznacza tu strefę zabudowy jednorodzinnej. Z kolei urzędnicy Ratusza przekonywali, że zgodność ze studium nie jest konieczna.

– Specustawa mieszkaniowa daje inne sformułowanie, mówiące o „niesprzeczności” – tłumaczyła Ewa Boguta, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa. – Traktowanie, że coś „jest niesprzeczne” ze studium jest czymś innym niż „jest zgodne” – przekonywała. – Jeżeli to w gabarytach wysokościowych nie będzie odbiegało od zabudowy otoczenia, to absolutnie nie jest sprzeczne – twierdziła Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta.

Rada Miasta nie dała się przekonać miejskim urzędnikom. Doszła do wniosku, że zabudowa wielorodzinna nie powinna się tu znaleźć i pod koniec lutego podjęła uchwałę odmowną, odprawiając z kwitkiem spółkę Movimento.

W przypadku wniosku złożonego przez Med-Europe Trading decyzja nie będzie należeć do Rady Miasta, bo ten inwestor wybrał inną procedurę, w której decyzja zapada w urzędniczych gabinetach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty