Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2020 r.
12:55

Lublin: Bloki obok domków to dobre sąsiedztwo? To kolejny wniosek dotyczący tej ulicy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
 Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej
Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Pojawił się nowy spór o wstawianie bloków mieszkalnych w strefę zabudowy jednorodzinnej. Znów chodzi o ul. Sławinkowską, ale o inne miejsce niż ostatnio. Także tu obok domów jednorodzinnych deweloperzy planują zabudowę wielorodzinną. Obecni mieszkańcy nie są jednak zachwyceni wizją takiego sąsiedztwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O decyzję otwierającą drogę do inwestycji stara się lubelska spółka Med-Europe Trading, która chce budować przy ul. Sławinkowskiej 7c. Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej. Nieruchomość znajduje się obok Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej przy Sławinkowskiej 5.

Co konkretnie miałoby tu powstać?

Spółka planuje siedem budynków wielorodzinnych mających po dwa piętra i podziemną kondygnację garażową. Łącznie miałoby tu powstać 98 mieszkań. Zakładana wysokość budynków to 12 m, a ich łączną powierzchnię użytkową określono na 12 tys. mkw. Na wskazanym przez dewelopera terenie miałyby też powstać ciągi pieszo-jezdne, śmietniki i place zabaw. Blokom miałoby towarzyszyć 137 miejsc parkingowych.

O takiej inwestycji mówi wniosek złożony przez spółkę do Urzędu Miasta.

Deweloper reprezentowany przez znanego architekta Bolesława Stelmacha stara się w urzędzie o tzw. wuzetkę, czyli decyzję ustalającą warunki zabudowy. Taką decyzję wydaje się w przypadku nieruchomości, których przeznaczenie nie jest określone przez plan zagospodarowania, a teren przy Sławinkowskiej nie ma planu.

W takim przypadku o przeznaczeniu terenu decydują urzędnicy. To oni określają w „wuzetce”, co można postawić na danej działce. Nie mają jednak pełnej swobody, bo dopuszczana przez nich zabudowa musi być dopasowana do otoczenia i szanować tzw. zasadę dobrego sąsiedztwa. Dlatego nie można np. pozwolić na budowę fabryki pomiędzy domami jednorodzinnymi.

– Tutaj nie będzie można mówić o dobrym sąsiedztwie – twierdzi mieszkaniec jednego z domów, obok których miałby wyrosnąć „zespół budynków wielorodzinnych”. Jego zdaniem osiedle byłoby uciążliwe dla sąsiadów, tak podczas budowy, jak i później, przez duży ruch i sporą liczbę mieszkańców.

– Ta okolica ma charakter willowy i każda nowa inwestycja powinna być do tego dostosowana – podkreśla jedna z osób przeciwnych budowie. Przekonuje, że właściciele okolicznych domów wydali na działki niemałe pieniądze, bo byli przekonani, że kupują również spokój, który teraz mieliby stracić.

– Budynki wielorodzinne należy stawiać w miejscach do tego przeznaczonych – przekonuje nasz rozmówca. Podkreśla, że jedyny dojazd do działki wskazanej przez dewelopera wiedzie przez prywatne grunty na zasadzie służebności, a pięciometrowy pas terenu nie pomieści zarazem dojazdu dla 137 aut i chodnika dla nowych mieszkańców.

Urząd Miasta potwierdza otrzymanie wniosku od Med-Europe Trading. – Dotyczy on ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu siedmiu budynków wielorodzinnych z garażem podziemnym – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Zastrzega, że urząd na razie nie ocenił, czy inwestycja wpasuje się w otoczenie. – W tej sprawie nie została jeszcze wydana decyzja, wniosek jest na etapie rozpatrywania.

Presja na ulicę Sławinkowską

To kolejny przypadek, gdy deweloper prosi o zgodę na zabudowę wielorodzinną przy tej ulicy. Wcześniej dążyła do tego spółka Movimento, która upatrzyła sobie działki przy Sławinkowskiej 128 b, 130 a, c, d, e. Na terenie otoczonym domami jednorodzinnymi chciała postawić osiem budynków mających łącznie niemal 90 mieszkań. Nie nazywała ich blokami, ale „willami miejskimi”.

Spółka nie starała się o „wuzetkę”, tylko postanowiła skorzystać z ustawy „lex deweloper”. Ta ustawa dopuszcza budowę mieszkań na terenach, które nie mają planu zagospodarowania, o ile zgodzą się na to radni, a inwestycja nie byłaby sprzeczna z obowiązującym studium przestrzennym.

Sąsiedzi przeciwni planom spółki Movimento przekonywali, że budowa byłaby niezgodna ze studium, które wyznacza tu strefę zabudowy jednorodzinnej. Z kolei urzędnicy Ratusza przekonywali, że zgodność ze studium nie jest konieczna.

– Specustawa mieszkaniowa daje inne sformułowanie, mówiące o „niesprzeczności” – tłumaczyła Ewa Boguta, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa. – Traktowanie, że coś „jest niesprzeczne” ze studium jest czymś innym niż „jest zgodne” – przekonywała. – Jeżeli to w gabarytach wysokościowych nie będzie odbiegało od zabudowy otoczenia, to absolutnie nie jest sprzeczne – twierdziła Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta.

Rada Miasta nie dała się przekonać miejskim urzędnikom. Doszła do wniosku, że zabudowa wielorodzinna nie powinna się tu znaleźć i pod koniec lutego podjęła uchwałę odmowną, odprawiając z kwitkiem spółkę Movimento.

W przypadku wniosku złożonego przez Med-Europe Trading decyzja nie będzie należeć do Rady Miasta, bo ten inwestor wybrał inną procedurę, w której decyzja zapada w urzędniczych gabinetach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Wilgoć w łazience to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów i mieszkań. Nadmiar wilgoci nie tylko prowadzi do nieestetycznych zacieków i pleśni, ale także może negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników, powodując problemy z układem oddechowym. Co więcej, wilgoć może uszkodzić struktury budynku, co w dłuższej perspektywie prowadzi do kosztownych napraw. Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Czytaj dalej!

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat
pilne

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat

Uczeń przyniósł do szkoły granat. Konieczna była ewakuacja. Na miejsce jadą kontrterroryści.

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie współpracował z Massimo Bottim

Maciej Kołodziejczyk na kolejny rok w Bogdance LUK Lublin

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie asystentem Massimo Bottiego na trenerskiej ławce Bogdanki LUK Lublin

Skwer w centrum miasta zmieni się nie do poznania

Skwer w centrum miasta zmieni się nie do poznania

Lubelski ratusz rozpisał przetarg na przebudowę skweru im. arcybiskupa Józefa Życińskiego, tuż obok Centrum Spotkania Kultur.

Graffiti na bloku przy ulicy Kopernika

Mieszkańcom nie spodobało się graffiti na bloku. Wandal w rękach policji

Mieszkańcy bloku zauważyli graffiti. Wcale im się nie spodobało malowidło. Zawiadomili policję. Wandal został zatrzymany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty