Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2016 r.
21:08

Brexit: Co to oznacza dla Polaków? Referendum w Wielkiej Brytanii już w czwartek (sondaże)

Prezes Ryanaira Michael O’Leary (na zdjęciu) wezwał w środę w Londynie Brytyjczyków do głosowania w referendum za pozostaniem w Unii. Ryanair obsługuje m.in. loty z Lublina do Londynu-Stansted (fot. Ryanair)
Prezes Ryanaira Michael O’Leary (na zdjęciu) wezwał w środę w Londynie Brytyjczyków do głosowania w referendum za pozostaniem w Unii. Ryanair obsługuje m.in. loty z Lublina do Londynu-Stansted (fot. Ryanair)

Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską? – w czwartek na to pytanie odpowiadać będą Brytyjczycy. Lublinianie mieszkający na Wyspach i lubelscy przedsiębiorcy z obawami czekają na wynik głosowania.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ludzie tu siedzą od lat, mają stałą pracę, kredyty. Wielu znajomych kupiło domy, teraz trochę się martwią – mówi nam w przeddzień referendum pani Anna z Lublina, mieszkająca pod Londynem od 5 lat. – Jedni mówią, że nic nam nie grozi, drudzy – że będą nas wyganiać. Są tacy, którzy bardzo boją się powrotu do Polski, bo nie mają tam mieszkań, bo nie znajdą pracy – dodaje.

Jakiego wyniku spodziewa się lublinianka? – Myślę, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii, a my wtedy będziemy musieli starać się o pozwolenie na pracę, może o rezydenturę – przewiduje.

– Jeśli zwyciężą zwolennicy brexitu, pogorszą się warunki życia w Anglii. Będzie cło, podrożeje żywność – spodziewa się pan Kamil, który zaopatruje się, jak większość Polaków, w tamtejszych hipermarketach. A tam dominuje towar z kontynentu. – Ale nie zamierzam wracać do Lublina, by harować za najniższą krajową – zarzeka się.

Brexit to temat bardzo delikatny wśród lubelskich przedsiębiorców eksportujących do Wielkiej Brytanii. Zdecydowana większość z nich nie chce oficjalnie rozmawiać na ten temat, żeby nie urazić swoich zagranicznych kontarhentów. Nieoficjalnie obstawiają jednak, że Brytyjczycy nie zdecydują się na wyjście z Unii Europejskiej.

– A gdyby nawet Brytyjczycy opuścili Unię, nie zamkną się handlowo – uważa Adam Zdanowski z Zakładu Mięsnego Wierzejki. – Tamten rynek potrzebuje dobrych i sprawdzonych produktów. Problemem może być jednak znacznie wydłużony czas dostawy. Jeśli zostanie wydłużony o dwa-trzy dni ze względu na kontrole celne, to o połowę skróci się czas przydatności do spożycia świeżych produktów – zauważa.

– W naszej ocenie brexit może sformalizować działania handlowe, ale nie powinien zablokować przepływu towarów. Wielka Brytania jako kraj wyspiarski o charakterze handlowym, nie pozwoli sobie na zamknięcie się na inne rynki – dodaje Bartłomiej Kosicki z Mastermedia, firmy, która zaopatruje sklepy z polską żywnością głównie w Anglii, ale także w Szkocji i Walii. – Wierzymy, że polska żywność, ze względu na swoją jakość, obroni się i dalej skutecznie będziemy prowadzić dystrybucję naszych produktów na Wyspy.

– Na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą zyskać tylko polscy eksporterzy, cała gospodarka jednak na tym straci – przekonuje prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Brexit może osłabić złotówkę wobec euro, dolara czy franka. Słabsza złotówka to wyższe raty kredytów dla wszystkich zadłużonych w obcych walutach, również przedsiębiorstw, to zaś mogłoby obciążyć sektor bankowy.

Brexit - sondaże

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu, za pozostaniem w UE opowiada się 46,6 proc. respondentów. Unię chce opuścić 46,1 proc. Brytyjczyków. (Newseria)

Brexit - pytania i odpowiedzi. Kiedy głosowanie, kiedy wyniki?

• Jak brzmi pytanie referendum?

„Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską?” – w czwartek na to pytanie odpowiadać będą Brtyjczycy. Głosujący będą musieli postawić krzyżyk w kratce umieszczonej obok jednej z odpowiedzi: „Pozostać członkiem Unii Europejskiej” lub „Opuścić Unię Europejską”.

• Kto może głosować?

Głosować mogą tylko pełnoletni obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Wspólnoty Narodów, której członkami są 53 kraje, wśród nich m.in. Cypr, Malta, Bangladesz, Indie, Kanada, Australia, Kenia, RPA i inne byłe kolonie i terytoria brytyjskie. Przybysze z innych krajów, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii – w tym rzesza Polaków – nie będą mogli głosować.

• Ilu głosujących można się spodziewać?

Liczbę uprawnionych szacuje się na 46 mln. Nie ma jednak jednoznacznych prognoz dotyczących frekwencji. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało 66 proc. uprawnionych.

• Kiedy poznamy wynik?

Tuż po północy czasu lokalnego spłyną głosy z Gibraltaru i Wysp Scilly, natomiast wyniki z Londynu poznamy przed 01.00. Ostatecznych wyników możemy spodziewać się o 7.00 w piątek.

• Ile czasu zajmie Brexit?

Najczęściej przywołany minimalny czas na przeprowadzenie procedury wychodzenia z UE to dwa lata.

• Czy jest minimalna frekwencja?

Nie, nie przewidziano minimalnej frekwencji.

• Czy referendum jest wiążące?

Z formalnego punktu widzenia – nie. Parlamentarzyści mogą zagłosować przeciw wyjściu z UE.

Źródło: Bankier.pl

Sonda: Czy chciałbyś, żeby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej?

Liczba głosów: 825
66.55%
Nie
33.45%
Tak

Źródło: TVN24 / x-news

Brexit. Wyjście Brytyjczyków nie zaszkodzi nauce

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie wywołuje wielkiego poruszenia w lubelskim środowisku akademickim, które współpracuje z brytyjskimi uczelniami. Pewne obawy jednak są.

– Jako poprawny optymista myślę, że do tego nie dojdzie, ale gdyby okazało się, że Brytyjczycy jednak opuszczą Unię Europejską, nie wykluczam ewentualnych niekorzystnych następstw dla Polski. Polacy przede wszystkim mogą stracić prawo do pracy w tym kraju, ale nawet ewentualny izolacjonizm nie spowoduje jakichkolwiek ograniczeń w swobodnym przepływie myśli naukowej i kontaktach badawczych. Medycynę mamy przecież bez granic – komentuje prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Wynik referendum nie powinien także znacząco wpłynąć na współpracę naukową między lubelskimi i brytyjskimi uczelniami. – Ona istniała jeszcze przed powstaniem Unii Europejskiej – zauważa prof. dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, prorektor ds. promocji i współpracy z zagranicą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Nie będzie też przeciwwskazań, by nasi studenci wyjeżdżali na Wyspy w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. Jeszcze dwa lata temu obejmował on tylko kraje unijne, ale od niedawna pozwala na kontakty z państwami spoza Unii.

Jest jednak jedna kwestia, która przedstawicieli środowiska akademickiego martwi w szerszym kontekście. – Ewentualne wyjście Brytyjczyków może być zagrożeniem dla Unii Europejskiej, które może wywołać lawinę. A to mogłoby odbić się na działaniach związanych ze staraniem się o fundusze unijne, na których w ostatnich latach tyle skorzystaliśmy – uważa z kolei prof. Stanisław Baran, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego.

(toma)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

Dominika Więckowska w zespole Pawła Tetelewskiego odgrywa istotną rolę

We wtorek PGE MKS FunFloor Lublin podejmie Piotrcovię Piotrków Trybunalski

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty