Jutro zacznie się głosowanie nad pierwszym w historii miasta budżetem obywatelskim. Najpopularniejsze spośród 233 pomysłów miasto ma sfinansować w przyszłym roku. Na ich wybór będziemy mieć dwa tygodnie.
Najprościej będzie zagłosować przez internet, wypełniając specjalny formularz na stronie obywatelski.lublin.eu. - Znacznie ułatwi to nam liczenie głosów - przyznaje Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Drugi sposób to tradycyjne, papierowe głosowanie w jednym z kilkudziesięciu punktów. Urny, które w nich staną dotarły wczoraj do Ratusza. Jest ich pięćdziesiąt, a każda z nich kosztowała 40 zł.
Głosując przy urnie nie trzeba będzie nikomu się legitymować. Kartę do głosowania dostanie każdy chętny. - Ale równie dobrze można przynieść kartę wydrukowaną z internetu - dodaje Choroś. Trzeba tylko pamiętać, że głosować może każdy, kto ma ukończone 16 lat i mieszka w Lublinie, choćby i bez meldunku. Konieczne jest podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL, bo każda osoba może głosować tylko raz.
Punkty do głosowania - z pewnymi wyjątkami - będą czynne w tych samych godzinach, co instytucje, w których zostaną uruchomione.
W pięciu Biurach Obsługi Mieszkańców będzie można głosować w poniedziałki i wtorki od godz. 7.45 do 16.45, a w pozostanie dni robocze od 7.45 do 15.15. Wyjątkiem jest filia BOM przy Wieniawskiej, która jutro będzie czynna aż do godz. 20.
Urny zostaną wystawione w 26 wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, które mają różne godziny pracy. Zagłosować będzie można także w dodatkowych dziewięciu punktach zlokalizowanych w szkołach. A także - od 26 do 28 września - w dziewięciu centrach handlowych między godz. 11 a 17. Lista sklepów, w których staną urny nie jest jeszcze zamknięta.
Głosowanie potrwa do 7 października. - Później liczenie głosów zajmie nam, co najmniej dwa tygodnie - mówi Choroś. Do przyszłorocznego budżetu mają trafić te projekty, które uzyskają największa liczbę głosów i zmieszczą się w finansowym limicie: na duże projekty miasto rezerwuje 4,5 mln zł, a na małe 5,5 mln złotych.
Tu głosujemy
* Filie biblioteczne: Kościelna 7a, Peowiaków 12, Hutnicza 20, Krochmalna 13a, Zuchów 2, Krańcowa 106, Kleeberga 12a, Żelazowej Woli 7, Kasztanowa 1, Przyjaźni 11, Głęboka 6, Kunickiego 89, Kruczkowskiego 14, Juranda 7, Sympatyczna 16, Leonarda 18, Braci Wieniawskich 5, Nadbystrzycka 85, Kiepury 5, Nałkowskich 104a, Szaserów 13/15, Judyma 2a, Bursztynowa 20, Zygmunta Augusta 15, Bazylianówka 85, Głuska 138.
* Dodatkowe punkty: Projektowa 4 (WSEI), Smyczkowa 3 (gimnazjum), Kasprowicza 112 (podstawówka), Sławinkowska 50 (szkoła), Tetmajera 2 (podstawówka), Elektryczna 51 (gimnazjum), Lwowska 12 (DK Narnia), Mickiewicza 36 (Rada Dzielnicy Dziesiąta), Nałęczowska 94 (Rada Dzielnicy Szerokie)
* Centra handlowe: Olimp, Felicity, Galeria Orkana, Aldik przy Gorczańskiej, Stokrotki przy: Drodze Męczenników Majdanka, Tarasowej, Żelazowej Woli, Abramowickiej i na Szerokiem.