„Naturalnie, w mieście!” – to hasło kolejnej edycji tzw. zielonego budżetu. Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać do połowy stycznia.
To siódma edycja przedsięwzięcia, w którym mieszkańcy mogą decydować o zagospodarowaniu miejsc służących głównie wypoczynkowi i rekreacji.
- Byliśmy pierwszym miastem w Polsce, które w ramach środków publicznych wydzieliło dedykowany budżet na działania umożliwiające zadań w zakresie zaopiekowania się terenami zielonymi, w miejscach wskazanych przez mieszkańców – przypomina Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Ostatnie edycje zielonego budżetu miały ściśle określony zakres tematyczny. W 2021 roku skupiono się na aranżacji pasów drogowych, rok później powstały tzw. „Miejsca dla Ciebie”, a tegorocznej odsłonie chodziło o rewitalizację skwerów.
- Tym razem chcemy zwrócić uwagę na potencjał dzikiej przyrody w Lublinie – mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. I dodaje: - Chcemy, żeby mieszkańcy wskazali zakątki, o których my być może nie wiemy, że są warte tego, żeby je pokazać i które są dla nich bliskie i ważne z punktu spędzania wolnego czasu.
Wnioski można składać drogą elektroniczną do 14 stycznia przyszłego roku. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie decyduje.lublin.eu. Należy w nim wskazać lokalizację i proponowane działania, można też dołączyć np. poglądowe zdjęcia. Lista projektów wybranych do realizacji powinna zostać ogłoszona na przełomie marca i kwietnia.
W ostatniej edycji zielonego budżetu wyłoniono 11 pomysłów. - Dziewięć z nich zostało już zrealizowanych, a efekty będziemy mogli najpełniej podziwiać wiosną przyszłego roku. Dla dwóch większych projektów, czyli skwerów w dzielnicach Rury i Czechów zostały przygotowane koncepcje i dokumentacje wspólnie ze studentami architektury i krajobrazu. Ich realizacja w terenie nastąpi w przyszłym roku – podsumowuje dyrektor Blanka Rdest.