Interes publiczny i prywatny na Górkach Czechowskich może być w końcu pogodzony
Górki Czechowskie doczekają się zagospodarowania? Właściciel gruntu, do którego wróciły tereny zielone o powierzchni 75 ha chce zmiany miejscowego planu zagospodarowania. Po prawomocnym wyroku NSA - z października 2023 r., historia Górek Czechowskich może znaleźć swój finał, a miasto Lublin zyska szansę na stworzenie ogólnodostępnego parku dla mieszkańców.
Wróćmy do wydarzeń sprzed kilku lat, kiedy ówczesny Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek zaskarżył podjętą przez Radę Miasta uchwałę dotyczącą Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Lublina w zakresie dotyczącym Górek Czechowskich. W toku postępowania sądowego Prezydent Lublina odwołał się od decyzji WSA, który przyznał rację wnioskującemu wojewodzie. Finalnie - w październiku 2023 roku, Naczelny Sąd Administracyjny, prawomocnym wyrokiem zakończył spór, wskazując m.in na fakt, iż ówczesna propozycja zagospodarowania terenu Górek jest w zgodzie z interesem publicznym i prywatnym. Zarzut o możliwość zabudowy terenów, które według wojewody są objęte strefą ESOCH został obalony, NSA stwierdził jednoznacznie, że obszary inwestycyjne nie są objęte ochroną tzw. strefą ESOCH.
W sierpniu 2024 roku, inwestor, który na mocy umowy z Gminą Lublin przekazał teren 75 ha skorzystał z prawa odkupu. Na mocy tej decyzji teren wrócił do właściciela - tj. TBV Investment.
- Tak, spółka TBV Investment w związku z niemożliwością realizacji umowy zawartej z Gminą Lublin z 2019 roku, skorzystała z prawa odkupu - wyjaśnia Zbigniew Dymowicz, dyrektor Działu Inwestycji TBV. Dymowicz zaznacza przy tym, że w dalszym ciągu teren ten będzie dostępny dla mieszkańców Lublina, a spółka nadal będzie dbała o czystość funkcjonującej na tym terenie ścieżki.
Decyzja o skorzystaniu z prawa odkupu poprzedziła złożony przez inwestora wniosek w ramach przyjętych w lipcu ubiegłego roku nowych przepisów wprowadzających tzw. Zintegrowany Plan Inwestycyjny. Na ich mocy inwestor może wnioskować o rozpoczęcie procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania. Spółka TBV Investment taki wniosek złożyła wraz z projektem ZPI. We wniosku opublikowanym w miejskim BIP możemy poznać szczegóły, w ramach nowej propozycji dotyczącej Górek Czechowskich.
- Złożony przez nas wniosek zawiera jasne oczekiwania ze strony inwestora i przedstawia również to, co Gmina Lublin może zyskać - informuje Zbigniew Dymowicz.
Gotowość do rozpoczęcia rozmów z TBV Investment przez lubelski Ratusz potwierdza komunikat prasowy, w którym możemy przeczytać o chęci wypracowania kompromisu zapewniającego odzyskanie terenu Górek Czechowskich dla mieszkańców tej części Lublin.
Przedstawiamy kluczowe zapisy z wniosku inwestora: TBV Investment oczekuje zmiany miejscowego planu zagospodarowania, który uwzględni zmianę charakteru zabudowy na terenie inwestycyjnym w obszarze Górek Czechowskich. Obecny stan prawny umożliwia budowę obiektów sportowych, usługowych i handlowych. Zmiana miałaby umożliwić zabudowę mieszkaniową.
Na tym kończą się oczekiwania ze strony inwestora. W części dotyczącej tego, do czego inwestor się zobowiązuje możemy przeczytać m.in o: przekazaniu za 1zł terenów zielonych o powierzchni 75 ha, przebudowy skrzyżowania ulic gen. Ducha i Willowej, wykonaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Poligonowej i Relaksowej, przekazaniu Gminie Lublin działki pod budowę szkoły, a także budowie pomnika pamięci Więźniów Zamku Lubelskiego. We wniosku pojawiła się również informacja o planowanej budowie ogólnodostępnego parku - inwestor zobowiązuje się do współfinansowania jego budowy.