Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2022 r.
14:12

Covid zatrząsł kulturą. Muzeum Wsi Lubelskiej zarabia, ale teatr ma grube tysiące na minusie

43 3 A A
Niedawny koński targ w Muzeum Wsi Lubelskiej
Niedawny koński targ w Muzeum Wsi Lubelskiej (fot. Piotr Michalski)

Dręczone przez Covid instytucje kultury podległe marszałkowi różnie radziły sobie z finansami w ubiegłym roku. Zwiększyły się wpływy ze sprzedaży biletów, o ponad 10 proc. wzrosły wynagrodzenie, a przed największym wyzwaniem stoi Teatr Osterwy, który czeka finansowa reorganizacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bartłomiej Bałaban, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę, już na początku rozmowy o wynikach finansowych podległych mu instytucji za 2021 rok zastrzega: – Kultura nigdy nie będzie nam przynosić wielkich dochodów, ale to też nie jest jej rola, bo chociażby muzea mają zadanie gromadzenia i udostępniania zbiorów, a nie jedynie zarabiania – mówi. – Ważnym jest, żeby – poprzez wpływy z biletów czy sponsoring – instytucje kultury zarabiały dla siebie, by mogły te pieniądze inwestować we własne projekty.

Na garnuszku marszałka

Pod względem samego wyniku finansowego (czyli tak naprawdę realizacji budżetu) na podium, w kolejności od najwyższego, uplasowały się Muzeum Wsi Lubelskiej (850 tys. zł ponad plan), Centrum Spotkania Kultur (693 tys. zł) oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (410 tys. zł).

Na drugim biegunie są Teatr im. Juliusza Osterwy (189 tys. zł poniżej budżetu), Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (minus 97 tys. – instytucja jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury) oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie (-16,5 tys. zł).

W przychodach wszystkich instytucji najwyższy udział stanowią dotacje z budżetu województwa. Na wysokie wsparcie może liczyć Teatr Muzyczny (87 proc. przychodów) oraz Filharmonia Lubelska (89 proc.).

Drugim co do wielkości źródłem finansowania są przychody własne, które odpowiadają za prawie 17 proc. ich budżetów. To najczęściej sponsoring, dotacje z innych źródeł oraz wpływy ze sprzedaży biletów. A z tym ostatnim najlepiej radziły sobie: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które zanotowało wzrost o 108 proc.; CSK – 73 proc. i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – 53 proc.

Komentując wyniki poszczególnych instytucji Bałaban zwraca uwagę na CSK, które na tle innych placówek ma całkiem spore wpływy z biletów. – Do wyników finansowych tej instytucji zastrzeżeń mieć nie mogę, ale CSK działa jednak głównie na zasadzie impresaryjnej, a chciałbym, żeby to się odbywało bardziej twórczo, z własnym programem i żeby CSK rzeczywiście łączyło różne kultury.

– W 2021 roku – mimo trudnej sytuacji wynikającej z trwającej pandemii – w CSK odbyło się ponad 1000 wydarzeń kulturalnych, z czego 87 na Sali Operowej – wylicza z kolei Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor CSK, wymieniając wśród nowości m.in. wydarzenie „Lubelska Wiosna – I Biennale Malarstwa”. – Zorganizowaliśmy rekordową liczbę wystaw – w sumie 44, w Klubie Muzycznym CSK – 22 koncerty, w Kinie CSK – 337 seansów. W tym trudnym roku Centrum odwiedziło ponad 520 tys. gości.

W Osterwie będą zmiany

A co z najgorzej radzącym sobie pod względem finansowym Teatrem Osterwy? – Przychody ze sprzedaży biletów w 2021 roku były znacznie mniejsze niż te z 2019, czyli ostatniego „normalnego” roku sprzed pandemii – komentuje Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor teatru. Covid wśród pracowników, obostrzenia ograniczające ilość publiczności i strach ludzi przed Covidem  wywołały zjawisko odpływu publiczności i odzwyczajenia się jej od chodzenia do teatru, jednak dzięki aktywnemu pozyskiwaniu środków, głównie ministerialnych, udało się częściowo zmniejszyć tę stratę, która tak naprawdę powinna być większa.

Teatr jest po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski, m.in. w związku z wysokimi nagrodami, jakie dostali była już zastępczyni dyrektora (29 tys. zł) i główna księgowa (27,4 tys. zł). Jej wyniki nie są jeszcze opublikowane, ale wiadomo, że dyrektor – za porozumieniem stron – rozstał się z główną księgową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Braun w Lublinie: Precz z eurokołchozem! Kandydaci Konfederacji do PE spotkali się z mieszkańcami
Zdjęcia
galeria

Braun w Lublinie: Precz z eurokołchozem! Kandydaci Konfederacji do PE spotkali się z mieszkańcami

Unia Europejska do remontu, Zielony ład do kosza, a Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej do więzienia – takie hasła popłynęły między innymi ze sceny ustawionej na placu Litewskim podczas niedzielnej prezentacji kandydatów Konfederacji Wolność i Niepodległość do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8, obejmującego województwo lubelskie. Do Lublina, by udzielić wsparcia ubiegającym się o mandaty europosła kandydatom – liderem listy jest prof. Mirosław Piotrowski, który zasiadał w europarlamencie w Brukseli przez trzy kadencje – przyjechał poseł Grzegorz Braun, prezes Konfederacji Korony Polskiej.

POM Iskra Piotrowice wygrała w Puławach, komplet wyników lubelskiej okręgówki

POM Iskra Piotrowice wygrała w Puławach, komplet wyników lubelskiej okręgówki

Fantastyczne widowisko w Puławach. Szczęśliwi zakończyli je gracze POM Iskra Piotrowice, których do zwycięstwa poprowadził Paweł Kośka.

Górnik Łęczna wygrywa w Warszawie z Polonią i wciąż walczy o PKO BP Ekstraklasę
film

Górnik Łęczna wygrywa w Warszawie z Polonią i wciąż walczy o PKO BP Ekstraklasę

W przedostatnim meczu 32. kolejki Fortuna I Ligi Górnik Łęczna wygrał na wyjeździe z Polonią Warszawa i awansował  na czwarte miejsce dające prawo gry w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Janowianka mimo gry w dziesiątkę rozbiła Ładę, Kryształ grał do końca i dobrej formy Opolanina ciąg dalszy

Janowianka mimo gry w dziesiątkę rozbiła Ładę, Kryształ grał do końca i dobrej formy Opolanina ciąg dalszy

Po piątkowej wygranej w Tomaszowie Lubelskim piłkarze Lewartu uciekli już Janowiance na siedem punktów. Drużyna Ireneusza Zarczuka mimo szybkiej czerwonej kartki odpowiedziała jednak liderowi w niedzielę i pokonała Ładę 1945 Biłgoraj 3:0. A to oznacza, że zmniejszyła straty do lidera, do czterech „oczek”.

Plenerowe rozpoczęcie sezonu w Radości
foto
galeria

Plenerowe rozpoczęcie sezonu w Radości

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z otwarcia sezonu w Radoście, najpopularniejszej plenerowej miejscówce w Lublinie. Na początek zdjęcia z imprezy Latino Party, która rozgrzała parkiet do czerwoności.

Motor nie dał szans rywalom w DMPJ. Cierniak bez awansu w SEC Challenge

Motor nie dał szans rywalom w DMPJ. Cierniak bez awansu w SEC Challenge

W niedzielę na torze przy Al. Zygmuntowskich rozegrano drugą rundę Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Motor nie dał szans rywalom i w cuglach wygrał zmagania.

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. 24-latek został śmigłowcem przetransportowany do szpitala

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. 24-latek został śmigłowcem przetransportowany do szpitala

Do kolejnego, poważnego wypadku z udziałem motocyklisty doszło dzisiaj w naszym województwie. Po południu w Bogucinie w powiecie lubelskim kierujący land roverem zderzył się z 24-latkiem jadącym hondą. Motocyklista został zabrany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Lublinie.

Sygnał Lublin wygrał kolejny mecz i zapewnił sobie awans do IV ligi [zdjęcia]
galeria

Sygnał Lublin wygrał kolejny mecz i zapewnił sobie awans do IV ligi [zdjęcia]

Sygnał Lublin w sobotę rozgromił na własnym boisku Hetmana Gołąb. A w niedzielę podopieczni Przemysława Drabika mogli już zacząć świętować awans do IV ligi.

Świdniczanka uratowała punkt w Tarnowie, porażki Podlasia i Chełmianki

Świdniczanka uratowała punkt w Tarnowie, porażki Podlasia i Chełmianki

W piątek Białą Podlaską odwiedził trzeci w tabeli Star Starachowice. Podlasie liczyło na przełamanie serii sześciu meczów bez zwycięstwa, ale po pierwszym kwadransie wydawało się już, że to będzie zadanie z gatunku „mission impossible”. Gospodarze szybko stracili gola, a za chwilę zawodnika i chociaż jeszcze powalczyli, to przegrali 0:3.

Kamiński i Saryusz-Wolski w Lublinie. Nie ma zgody PiS na superpaństwo europejskie
Zdjęcia
galeria

Kamiński i Saryusz-Wolski w Lublinie. Nie ma zgody PiS na superpaństwo europejskie

Kandydaci PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego na czele z liderami listy Mariuszem Kamińskim, byłym posłem i szefem CBA, skazanym prawomocnym wyrokiem w tzw. aferze gruntowej oraz europosłem PiS Jackiem Saryuszem-Wolskim spotkali się w niedzielę z mieszkańcami Lublina. – Kandydujemy z jasnym przesłaniem, wizją obecności Polski w Unii Europejskiej, która jest związkiem suwerennych narodów i suwerennych państw, które nawzajem się szanują, które współpracują gospodarczo, politycznie i które w sytuacjach trudnych, kryzysowych okazują sobie solidarność – mówił Kamiński. – Nowy traktat to już nie jest Unia suwerennych państw. To jest superpaństwo, gdzie państwa członkowskie już nie są suwerenne – dodał Saryusz-Wolski.

Sobotnia prywatka
foto
galeria

Sobotnia prywatka

Prywatki mają swój klimat oraz swoich fanów, to także bardzo popularny cykl imprez w Rzut Beretem. Zobaczcie, co się działo na poprzedniej imprezie. To była noc pełna niezapomnianych chwil i tańca do białego rana.

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje
Patronat Dziennika Wschodniego

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje

Przed nami XII konferencja z cyklu „Problemy współczesnej profilaktyki”. Specjaliści spotkają się na Lubelskiej Akademii WSEI i podyskutują o zagrożeniach i skuteczności pomocy psychologicznej.

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
NASZ PATRONAT
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty