Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2019 r.
21:10

Lublin: Czy w ogóle otworzą nowe wiadukty? Nadzór budowlany ma poważne obawy o stabilność konstrukcji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm. Więcej zdjęć poniżej
Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm. Więcej zdjęć poniżej (fot. Maciej Kaczanowski)

Poważne obawy o stabilność nowej konstrukcji ul. Grygowej mają inspektorzy nadzoru budowlanego. Chodzi o to, czy pod wiaduktami mogą się rozchodzić ściany mające utrzymywać ziemny nasyp. Nadzór już od kilku miesięcy wstrzymuje się z dopuszczeniem trasy do użytku. Wiemy, jakie ma zastrzeżenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa trasa jest gotowa od przełomu marca i kwietnia, gdy zakończyła się przebudowa ul. Grygowej. Zamiast wąskiej drogi z rozpadającym się wiaduktem jest szeroka dwujezdniowa trasa i nowe konstrukcje. Wszystko lśni i pachnie nowością, ale jest bezużyteczne, bo wciąż nie można tędy jeździć.

Na użytkowanie obiektów do tej pory nie zezwolił nadzór budowlany, który ma zastrzeżenia do wykonania nowej trasy. – Dotyczą stanu technicznego – mówi Paweł Kwiecień, rzecznik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego miasta Lublin. Chodzi o mury oporowe z betonowych prefabrykatów, utrzymujące ziemny nasyp między wiaduktami.

Wyjaśnijmy to obrazowo

Tory kolejowe położone są w rozległym obniżeniu terenu, a wiadukty przenoszą drogę nad tą doliną. Wcześniej ulica miała tylko jedną jezdnię, więc wystarczył jeden, ale bardzo długi wiadukt. Był w katastrofalnym stanie technicznym, nadawał się tylko do wyburzenia, więc konieczne było zaprojektowanie nowej konstrukcji.

Projektanci uznali, że rozległą dolinę można sztucznie podzielić na dwie mniejsze, stawiając na jej środku ziemny nasyp otoczony czterema ścianami z betonowych prefabrykatów. Można to sobie wyobrazić jako dużą skrzynkę na balkonowe kwiaty. Dzięki temu na każdej z dwóch jezdni, zamiast bardzo długiego wiaduktu można było zbudować dwa krótsze: Od brzegu doliny do nasypu, od nasypu do drugiego brzegu. Wiadomo już, że mur otaczający ziemne masy nasypu odbiega od projektu i jest odchylony od pionu.

Czy to będzie bezpieczne?

Odpowiedź na to fundamentalne pytanie miała dać ekspertyza zamówiona przez miasto w państwowym Instytucie Badawczym Dróg i Mostów. Instytut uznał, że drogę trzeba otworzyć i obserwować.

– Pozwoli to na monitorowanie obiektu w warunkach normalnej eksploatacji – stwierdzili autorzy opinii.

Jednak droga wciąż pozostaje zamknięta dla ruchu. – Była ekspertyza, obserwacje. Wszystko już było. I co? – dopytuje w mailu do naszej redakcji pan Robert, jeden z kierowców mających dość czekania na otwarcie trasy. Nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Droga nieprędko będzie przejezdna.

– Ekspertyza jest niepełna i wymaga uzupełnienia – tłumaczy rzecznik nadzoru budowlanego. – Oczekujemy wyjaśnień w dwunastu punktach.

Wątpliwości są poważne

Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm.

Nadzór budowlany chce również przedstawienia jednoznacznej oceny tego, w jaki sposób zmiany wprowadzone do projektu podczas robót budowlanych wpłynęły na bezpieczeństwo konstrukcji i przyszłego użytkowania murów oporowych.

Kolejny zarzut nadzoru budowlanego jest taki, że ekspert w ogóle nie odniósł się do faktu, że pomiary (3) prowadzone od 22 maja do 28 czerwca „potwierdziły dalszy przyrost przemieszczenia ściany oporowej” nawet o 7 mm.

W przedstawionej przez miasto ekspertyzie miało także zabraknąć ostatecznej, jednoznacznej konkluzji, czy bezpieczne jest użytkowanie murów oporowych „w obecnym stanie” i z „powstałymi deformacjami” oraz czy wzmocnienia nie wymaga kolejna ze ścian oporowych.

Ściany mogą się rozjechać?

Z zastrzeżeń, które mnoży nadzór budowlany wynika, że główną obawą inspektorów jest to, że betonowe ściany mogą się z czasem po prostu rozjechać.

– Gdyby było inaczej, dawno wydalibyśmy pozwolenie na użytkowanie – przyznaje Paweł Kwiecień. Nadzór budowlany wyznaczył miejskim urzędnikom dwutygodniowy termin na udzielenie wyjaśnień.

– Zarząd Dróg i Mostów przygotowuje stosowną odpowiedź – zapewnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Od tego, czy miejskie wyjaśnienia uspokoją inspektorów nadzoru, będą zależeć dalsze decyzje w tej sprawie. – Będzie to albo dopuszczenie obiektu do użytkowania albo odmowa jego dopuszczenia – stawia sprawę jasno rzecznik inspektoratu.

Przebudowa ul. Grygowej, wraz z rozbiórką starego wiaduktu, budową nowych, wykonaniem jezdni i zawieszeniem trakcji trolejbusowej kosztowała ponad 70 mln zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty