Ponad 2 miliardy euro dostaniemy w latach 2007–2013 z Unii Europejskiej. To rekord. Za te pieniądze powstaną nowe drogi i obiekty sportowe. Poprawi się służba zdrowia, a nawet ma być... tańszy Internet.
Lubelszczyzna może liczyć na ponad 2 miliardy euro. Najwięcej – 1,4 miliarda – trafi do nas w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. – Na lata 2004–2006 w ramach odpowiednika tego programu przyznano nam „jedynie” 200 milionów euro. Teraz ponad 2 miliardy. Skala jest nieporównywalna – podkreśla Ryszard Boguszewski z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Pieniądze z RPO mają być przeznaczone na rozwój lokalny. – Dotacje trafią głównie do gmin i powiatów – tłumaczy Boguszewski. – Samorządy będą mogły zbudować drogi, mosty czy oczyszczalnie ścieków. Ale nie tylko. Bo fundusze w ramach RPO mają też sfinansować rozwój infrastruktury społecznej – dodaje. – Będą mogły być przeznaczone na ochronę zdrowia, kulturę czy turystykę.
Kolejne 300 milionów euro Lubelszczyzna dostanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na pokrycie kosztów różnego rodzaju szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych. – Ogólnie mówiąc chodzi o rozwój kadr – wyjaśnia Boguszewski.
Nowością będą ekstradotacje dla pięciu najbiedniejszych regionów kraju. W latach 2007–2013 województwa: podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie otrzymają 882 mln euro. – To na poprawę sytuacji w najbiedniejszej części wspólnoty – mówki Kamieński.
Co będziemy z tego mieli? – W wielkiej części pieniądze trafią na budowę dróg wojewódzkich i ulic w największych miastach naszego regionu – tłumaczy Boguszewski. – Sporo pieniędzy pójdzie też na informatyzację. Chcemy spiąć szerokopasmową siecią pięć województw i poprawić dostęp do Internetu. Liczymy, że dzięki temu zmniejszą się opłaty.
Dotacje mają być przeznaczone także na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej naszego regionu.
– M.in. na budowę parku przemysłowego w Świdniku czy parku naukowo-technologicznego w Lublinie.
Stolica województwa zyska znacznie więcej. – Ze środków unijnych zostaną sfinansowane starania Lublina o status metropolii – mówi Boguszewski. – Pieniądze będą mogły być przeznaczone m.in. na budowę centrów kongresowych, obiektów sportowych, a nawet na rozbudowę sieci trolejbusowej.
Na razie nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy trafi do naszego regionu w ramach ogólnopolskiego Programu rolnego na lata 2007–2013. Wiadomo jedynie, że do podziału na cały kraj będzie aż 11,5 miliarda euro.