Zmiany w IPN. Marcin Krzysztofik jest nowym dyrektorem lubelskiego oddziału IPN. Na stanowisku zastąpił dr. hab. Dariusza Magiera, który pełnił tę funkcję przez zaledwie siedem miesięcy.
– Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek 16 maja odwołał z funkcji dyrektora Oddziału IPN w Lublinie dr. hab. Dariusza Magiera i powierzył pełnienie obowiązków na tym stanowisku Marcinowi Krzysztofikowi, dotychczasowemu naczelnikowi Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie – poinformował Andrzej Arseniuk, dyrektor Biura Prezesa IPN.
Marcin Krzysztofik jest absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W tej chwili przygotowuje pracę doktorską na temat Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie.
– Jego zainteresowania naukowe obejmują: niezależny ruch chłopski II połowie lat 70., działalność i struktury aparatu bezpieczeństwa, sądownictwo wojskowe w okresie po 1944 r. – wylicza Arseniuk.
Pracownicy lubelskiego IPN nieoficjalnie przyznają, że są zaskoczeni tą zmianą. Uważają, że decyzja o odwołaniu Magiera mogła być spowodowana jego zachowaniem w sprawie byłego opozycjonisty, Macieja Sobieraja. Sobieraj pracuje w Oddziałowym Biurze Lustracyjnym lubelskiego IPN oraz zasiada w zespole opiniującym propozycje nazw nowych ulic w mieście. Na jego posiedzeniu przeciwstawił się nadaniu jednej z ulic imienia Leonarda Zub-Zdanowicza, co wcześniej pozytywnie zaopiniował rzeszowski oddział IPN. Historyk przedstawił wtedy materiały źródłowe mówiące o tym, że „Ząb” był dezerterem. Jak mówił nam, wtedy otrzymał propozycję odejścia z IPN na emeryturę, bo kierownictwo straciło do niego zaufanie. Kiedy sprawę opisały media w obronie Sobieraja stanął m.in. Bogdan Borusewicz oraz naukowcy i historycy. Dariusz Magier wydał wtedy komunikat, w którym napisał: że Sobieraj „w swej wypowiedzi podważył stanowisko Instytutu i – sam głosując przeciwko – wpłynął również na niezgodny z intencjami IPN wynik głosowania. Na nieetyczność tego zachowania względem pracodawcy zwróciłem uwagę w rozmowie z Panem Maciejem Sobierajem, wskazując, że pracownicy Instytutu są z nim identyfikowani i nawet po godzinach pracy wpływają na jego wizerunek.”
To nie jedyne zmiany w lubelskim IPN. W poniedziałek obowiązki jego asystenta prasowego przestała pełnić dr Agata Fijuth-Dudek, która rozpoczyna pracę w oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej. Jej miejsce obejmuje Dawid Florczak, pracownik oddziałowego Archiwum. Nowy rzecznik to także były Prezes Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, który w ubiegłym roku zdobył II nagrodę w Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Historycznym w kategorii „Scenariusz lekcji o Witoldzie Pileckim”.
Florczak współpracuje też z portalem wMeritum.pl, gdzie pisze o sobie, gdzie określa siebie jako popularyzatora historii i działacza społecznego. Na Portalu Niezależnym dodaje, że jest zafascynowany astronomią i rugby, a na Twitterze pisze: „Choć z Sanoka, to z Lublina. Historyk, publicysta, dziennikarz. Modlę się i pracuję.”