Już 13 stycznia w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pieniądze, które uda się zebrać podczas 27. finału, pójdą na sprzęt dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Do kolejnych szpitali m.in. w województwie lubelskim trafia tymczasem sprzęt z poprzednich zbiórek. W maju tego roku do zakładu radiologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie trafił nowoczesny aparat USG.
– To aparat najwyższej klasy z bardzo dużą liczbą głowic, dzięki czemu możliwy jest szeroki zakres badań, m.in. tkanki mózgowej, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, czy miednicy – wylicza dr n. med. Agnieszka Brodzisz, zastępca kierownika Zakładu Radiologii Dziecięcej USD. – Badania możemy też wykonywać w ogromnym przedziale wiekowym, począwszy od wcześniaków, a skończywszy na 18-latkach. W tym momencie mamy trzy aparaty USG i na każdym jest stale pełne obłożenie pacjentów.
Z kolei Oddział Noworodków działający w ramach Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie otrzymał w tym roku od WOŚP sprzęt medyczny pomocny w leczeniu noworodków, przede wszystkim wcześniaków z niską i skrajnie niską wagą urodzeniową: aparat Infant Flow i respirator noworodkowy oraz trzy bilirubinometry przezskórne. Wkrótce także do tego szpitala ma trafić nowoczesny aparat USG.
Po 26. finale odbyły się dwa konkursy ofert. Kupiony w ich ramach sprzęt w województwie lubelskim trafi do szpitali w Lublinie, Chełmie, Hrubieszowie, Łukowie, Białej Podlaskiej, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Kraśniku, Lubartowie, Puławach, Świdniku, Włodawie i Zamościu.
Jak informuje na swojej stronie internetowej WOŚP, podczas listopadowego konkursu ofert dokonano rekordowych zakupów.
– Kupiliśmy ponad 2800 urządzeń, a dzięki negocjacjom zaoszczędziliśmy 20 mln zł – poinformował Jerzy Owsiak, szef Fundacji. – Pieniądze te chcemy przeznaczyć na rozwój ośrodków profilaktyki nowotworowej do wczesnego wykrywania zachorowań na raka piersi i raka jajnika – dodał.