Przyjechali do Lublina ze wszystkich stron świata, by uczyć się naszego języka. Na KUL i UMCS trwają wakacyjne dla cudzoziemców. W sumie weźmie w nich udział ok. 300 osób z kilkudziesięciu krajów
Wakacyjne zajęcia dla obcokrajowców chcących nauczyć się języka polskiego na KUL odbywają się po raz 45.
– Każdego roku uczestniczy w nich od stu do dwustu osób. W tym roku odwiedzi nas łącznie około 150 osób. Największą grupę stanowią Amerykanie, jest sporo Ukraińców, ale też pojedyncze osoby z innych krajów. W sumie mamy przedstawicieli około 40 nacji – mówi Cezary Ruta ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL. – Język polski jest potrzebny z różnych powodów. Studiują, zajmują się naszym regionem, pracują w firmach utrzymujących kontakty z firmami z Polski. Często decydują też względy towarzyskie.
– Moja dziewczyna jest Polką, dlatego chciałbym poznać ten język. Oczywiście ona ode mnie tego nie wymaga, ale to dla mnie rodzaj osobistego wyzwania – przyznaje Paulo Cordoba z Kolumbii.
Ya Ning pochodzi z Pekinu, ale studiuje w Budapeszcie. Jak twierdzi, nasz język nie jest dla niego specjalnie trudny.
– Znam węgierski i niemiecki. To pomaga w nauce polskiego. Interesuję się średniowieczem, chcę poznać waszą historię i czytać polskie książki – tłumaczy.
Wśród uczestników wakacyjnych kursów są też tacy, którzy planują wrócić do Lublina. – Chciałabym tu studiować psychologię, dlatego chcę poznać wasz język, kulturę i zwyczaje – mówi Melanie Lam z Ekwadoru. – Studia planuję zacząć w przyszłym roku, ale chciałabym się do tego dobrze przygotować. Dlatego naukę języka rozpoczynam już teraz.
Do końca lipca trwa natomiast Lato Polonijne organizowane przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS.
– To różnorodne kursy języka oraz kultury polskiej dla Polonii i obcokrajowców. W tegorocznej edycji bierze udział 150 uczestników, którzy w ramach organizowanych zajęć i wycieczek, oprócz doskonalenia języka polskiego, poznają także naszą historię i kulturę – mówi Katarzyna Skałecka z biura prasowego największej lubelskiej uczelni.
Podobne kursy są organizowane także dla nauczycieli języka polskiego, którzy pracują w polskich szkołach na Wschodzie.