Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 marca 2016 r.
15:39

Domy ze słomy i konopi. Ekologiczne budowle studentów Politechniki Lubelskiej (zdjęcia)

Ściana schnie około miesiąca do dwóch. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskujemy bardzo ciepły i zdrowy budynek (fot. AS)
Ściana schnie około miesiąca do dwóch. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskujemy bardzo ciepły i zdrowy budynek (fot. AS)

Studenci z Politechniki Lubelskiej uczyli się o strawbale i hempcrete, czyli budownictwie naturalnym. Domów o słomianych ścianach i z betonu konopnego jest coraz więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W Polsce jest już ponad 100 domów wykonanych ze słomy – wylicza Piotr Soboń z firmy Naturalne Budownictwo. – To Maciej Jagielak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN) jest osobą, która śledzi większość projektów w Polsce i zlicza te budynki. W naszym województwie takie budynki ze słomy również są. Myślę, że zebrałoby się ich już kilkanaście. Sam osobiście budowałem dwa – na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Pierwszy było to domek letniskowy, drugi całoroczny dom. Kolejne, które będą powstawać to są również budynki do zamieszkania całorocznego.

Słomiany dom może powstać w ciągu jednego sezonu. Nie każda jednak słoma na cele budowlane się nadaje. – Przede wszystkim powinna to być słona żytnia lub z pszenicy. Chodzi o jej budowę i strukturę.

Budowa nie różni się specjalnie od tradycyjnej metody budowy domu. – Robimy fundamenty, konstrukcję drewnianą później pokrycie a następnie wypełniany je kostkami słomy – wylicza Soboń. – Zabezpieczamy całą konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi. Słomowanie czy też tynkowanie powinniśmy rozpocząć dość wcześnie jeszcze przed zimą, ponieważ tynki wapienne i gliniane potrzebują duża czasu aby wyschnąć.

Beton konopny

W miniony piątek podczas warsztatów na Politechnice Lubelskiej studenci mogli poznać nie tylko technologię strawbale (kostki słomy), ale też dowiedzieć się na czym polega technologia hempcrete (beton konopny).

– Beton konopny jest to innowacyjna, ekologiczna metoda budownictwa – wyjaśnia Piotr Jastrzębski z firmy „Podlaskie Konopie”, OSBN. – Pojawiła się na świecie około 20 lat temu. Od tego czasu dość szybko się rozwija. W Polsce są to dopiero początki. Mamy w tej chwili jeden budynek pod Poznaniem. W ubiegłym roku powstało kilka domów jednorodzinnych, które są częściowo zbudowane w tej technologii. W tym roku powstanie kilka kolejnych budynków w całości wykonanych w tej technologii.

Beton konopny jest to mieszanina paździerzy konopnych czyli zdrewniałych kawałków łodygi wymieszanych – w odpowiednich proporcjach – z wapnem i wodą. – Tak jak to prezentujemy na warsztatach – taką masę wrzucamy w szalunek. Ubijając kolejne warstwy i idziemy z tym do góry – opisuje Jastrzębski.

Wcześniej poszczególne materiały trzeba ze sobą połączyć. – Ogólnie jest to praca bardzo prosta, ale czasochłonna – przyznaje Przemysław Brzyski z Politechniki Lubelskiej, opiekun Koła Architektury i Budownictwa Naturalnego „Archinature”. – Normalnie miesza się poszczególne składniki w betoniarce. My na cele warsztatowe, żeby studenci mogli zobaczyć jak to się robimy używamy mieszadła mechanicznego. Mieszamy, aż do chwili aż wszystkie paździerze zostaną obtoczone wapiennym spoiwem.

Hempcrete

Technologia Hempcrete ma swoje plusy. – Podstawowa jej zaleta to łatwość budowy. Jeśli mamy postawioną drewnianą konstrukcję i sprawną brygadę to możemy postawić dom dosłownie w ciągu tygodnia – zapewnia Jastrzębski. – Ściana schnie około miesiąca do dwóch. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskujemy bardzo ciepły i zdrowy budynek. Ściana wykonana w tej technologii przepuszcza parę wodną. Jest szczelna dla powietrza zaś przenika przez nią para wodna. Dzięki temu jest bardzo przyjazny dla człowieka. Właściwie przez cały rok mamy w budynku mniej więcej stałe warunki wilgotnościowe – 50 – 65 procent wilgotności. Przy tym akumuluje dobrze ciepło.

Pozostałe informacje

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty