W ostatnim dniu roku w szeregi policji lubelskiego garnizonu wstąpiło trzydziestu nowych funkcjonariuszy. Podczas uroczystej ceremonii wręczono także nagrody przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 15 funkcjonariuszom lubelskiego garnizonu wyróżnionym za szczególne osiągnięcia w służbie, męstwo i zaangażowania dla dobra obywateli i ojczyzny.
– Chciałam wstąpić do policji, bo to trudna, ale i wyjątkowo ciekawa praca – przyznaje Ilona Przybysz. – To ogromny zaszczyt nosić mundur – dodawała Katarzyna Maruszak.
Każdy z przyjętych do służby policjantów musiał przejść kilka etapów postępowania kwalifikacyjnego. Musieli zaliczyć testy z wiedzy, sprawności fizycznej, test psychologiczny, wywiad zorganizowany oraz komisję lekarską. Największą ilość punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskała post. Natalia Mietiułka przyjęta do KMP w Chełmie.
– Takie postępowanie trwa od roku do trzech lat. Na żadnym etapie nie zwątpiłam jednak ze starania o tę pracę. Miałam wielką motywację i pomoc od mamy, która na każdym etapie wspierała mnie bardzo silnie – przyznaje Przybysz.
Wśród 30 nowoprzyjętych do służby funkcjonariuszy znalazło się tym razem 6 kobiet. W zdecydowanej większości nowi mundurowi to absolwenci studiów wyższych – bezpieczeństwa wewnętrznego, administracji, prawa oraz… lotnictwa. W grupie przyjętych do służby mundurowych są też dwaj sportowcy: wielokrotny medalista mistrzostw Polski w pływaniu, reprezentant mistrzostw Europy w pływaniu oraz ratownictwie wodnym oraz kolejny - wielokrotny medalista w brazylijskim Jiu-Jitsu.
***
Podczas uroczystości wręczono też nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 15 funkcjonariuszom lubelskiego garnizonu reprezentującym komendy w Zamościu, Włodawie, Łukowie, Puławach, Biłgoraju, Hrubieszowie i Lublinie oraz Oddział Prewencji Policji.
Wyróżnieni należą do grona funkcjonariuszy Policji, którzy w codziennej służbie osiągają bardzo dobre wyniki. Wyróżniają się aktywnością i wysokimi umiejętnościami w zakresie wykonywanych czynności. Są dyspozycyjni, zaangażowani i konsekwentni w działaniu. Doskonale radzą sobie w sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkich i stanowczych decyzji. Ponadprzeciętnie angażują się w realizację powierzanych zadań, osiągając przy tym wymierne efekty. Cechuje ich męstwo, ponadprzeciętna odwaga i wysoka skuteczność w realizacji zadań. Swoim postępowaniem i postawą w służbie oraz poza służbą przyczynili się do kreowania pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie a także do poprawy i utrzymania wysokiego poziomu ochrony bezpieczeństwa ludzi i porządku publicznego.
Wśród wyróżnionych funkcjonariuszy znalazła się m.in. sierż. Ilona Działa, policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie, która podczas XVIII Mistrzostw Świata w Taekwondo zdobyła srebrny medal w walkach w kategorii do 56 kg. W 2011 roku Ilona Działa zdobyła tytuł Mistrzyni Świata.
Doceniony został także st asp. Tomasz Łukasik, dzielnicowy z komisariatu policji w Bychawie, który w grudniu tego roku uratował 43-latka, który doznał zawału. Funkcjonariusz zauważył przed sklepem mężczyznę, który tracił przytomność. Dzielnicowy nie czekając na przyjazd karetki, udzielił mu pomocy i radiowozem zawiózł do szpitala.
Laury otrzymał także st. post. Łukasz Kucharski funkcjonariusz Oddziału Prewencji KWP w Lublinie, który podczas prywatnego wyjazdu w Tatry był świadkiem wypadku, do którego doszło w okolicach Czarnego Stawu. Jeden z turystów potknął się, stracił równowagę i spadł ze stromego szczytu, osuwając się zbocze. Człowiek spadał w dół obijając się o ostre krawędzie skał. Posterunkowy Kucharski bez wahania ruszył z pomocą. Udzielił mu pierwszej pomocy, poprosił o pomoc kilku mężczyzn, by przenieść turystę w miejsce, do którego byliby w stanie dotrzeć ratownicy. Do czasu przybycia ratowników TOPR monitorował poszkodowanego.