Piątek był kolejnym dniem warsztatów organizowanych w ramach projektu „Drewniany skarb”. Na terenie skansenu spotkali się uczniowie i mistrzowie. Cieśle, pracownicy Muzeum Wsi Lubelskiej i Lars Rauan z Larvik Museum pokazywali młodym ludziom podstawy pracy z drewnem.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Celem przedsięwzięcia jest promocja tradycyjnej architektury oraz edukacja – informowanie jakie drewniane skarby jeszcze mamy i jak je rewaloryzować. Projekt „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość” od maja 2014 roku realizuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
W piątek oprócz próby utrzymania piły czy wywiercenia w drewnie otworów młodzi ludzie dowiedzieli się o dobrych i złych praktykach ochrony architektury drewnianej i zobaczyli efekty skanowania 3D drewnianej zabudowy.
Do realizacji „Drewnianego skarbu” zostało wybranych pięć miasteczek z województwa lubelskiego: Dubienka, Szczebrzeszyn, Wojsławice, Krasnobród i Tyszowce oraz Larvik, miasteczko norweskie, dla których przeprowadzone zostaną działania dokumentacyjno-badawcze. Zostaną one zrekonstruowane w przestrzeni wirtualnej i wraz z układami ulic w historycznym kształcie zostaną udostępnione w formie makiet 3D w serwisie internetowym.