Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2024 r.
18:38

Druk 3D dla studentów, ale i nie tylko...

Autor: Zdjęcie autora pm
Warsztaty druku 3D
Warsztaty druku 3D (fot. Piotr Michalski)

Wtorkowy wieczór na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej upłynął pod znakiem druku 3D, a to za sprawą zorganizowanego dla studentów kursu, na którym mogli nabyć wiedzę niezbędną do stworzenia gotowych do druku modeli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Dzisiejsze warsztaty skierowaliśmy głównie do studentów różnych wydziałów, którzy zainteresowani są modelowaniem i drukiem 3D, a także nowoczesnymi technologiami druku - powiedział Piotr Szopa, student Edukacji Technicznej wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. - Na tych zajęciach bazujemy na technologii stereolitografii, która charakteryzuje się powstawaniem modeli z żywicy światłoutwardzalnej. Technologia ta nie jest zbyt popularna w warunkach domowych, gdyż należy podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Żywice bowiem mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i przy posługiwaniu się nimi należy zachować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tym technologia ta może być bardziej kosztowna od tradycyjnej, filamentowej – FDM, jednakże oferuje znacznie wyższą jakość otrzymywanych modeli - podkreślał student. 

Studenci politechniki przygotowują także zajęcia dla uczniów, którym już za kilka dni zaczną się zimowe ferie. Można się spodziewać zajęć z robotyki, druku 3D i innych ciekawostek. Warto więc śledzić stronę internetową PL.  

Co zrobić, aby rozpocząć przygodę z drukiem 3D? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w program do modelowania obiektów 3D. Narzędzia tego typu, zarówno darmowe, jak i płatne, od prostych w obsłudze i z podstawowymi możliwościami, po bardzo skomplikowane, umożliwiające tworzenie projektów inżynierskich, są dostępne w Internecie. Drugą konieczną aplikacją jest tzw. slicer, czyli program, który - upraszczając - “potnie” model na warstwy, określi grubość ścian oraz jego wypełnienie, a następnie “przetłumaczy” na tzw. G-code – to jest kod maszynowy zrozumiały przez interpreter drukarki 3D. Samo posiadanie drukarki nie jest konieczne bowiem w Internecie można znaleźć oferty druku na różnych urządzeniach. Jednakże chętni do zakupu z pewnością znajdą odpowiedni dla siebie model, zwłaszcza, że te najprostsze są dostępne już od kilkuset złotych.  

Co można zyskać? Przede wszystkim wiele nowych kompetencji: poczynając od komputerowego modelowania 3D, mającego zastosowanie przecież nie tylko w projektowaniu obiektów do druku, ale także animacji 3D, reklamie i wielu innych, poprzez obsługę kolejnych urządzeń do druku 3D, a kończąc na materiałoznawstwie, bowiem każdy z materiałów używany do druku 3D, bez względu na jego technikę, charakteryzuje się innymi właściwościami mechanicznymi.  

Czy druk 3D ma jakieś praktyczne zastosowania? Tak, i to wiele, jak również może być absolutnie niepraktycznym hobby. Jednakże po kolei: do praktycznych zastosowań należy np.: niskonakładowa produkcja np. gadżetów dla potrzeb reklamy, tworzenie pojedynczych sztuk autorskich etui na smartfony, drukowanie takich elementów z tworzyw sztucznych, których nie można dokupić, np. części do rolet okiennych. Druk 3D może także być ciekawym rozwinięciem hobby, np. modelarstwa, przy czym warto pamiętać, że ograniczenia obszarów wydruku drukarki jest tylko pozorne, bowiem detal można przecież podzielić na kilka mniejszych, a później połączyć za pomocą kleju czy sprytnie zaprojektowanych łączeń śrubowych. Ograniczać może jedynie fantazja, umiejętności, fizyczne możliwości urządzeń, a także tworzyw sztucznych przeznaczonych do druku 3D. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paweł Łukaszczuk (z prawej) rozegrał znakomite zawody w barwach Sky Jumpers

LNBA: Trwa walka o play-off

Alfachem Team pokonał Polski Cukier Rodmos i jest bardzo blisko awansu do fazy play-off.

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Rząd w przyszłym roku chce podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej – zapowiedział wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Do wyboru mają być cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe.

W środę w Zamościu Szymon Hołownia będzie walczył o głosy wyborców
WYBORY PREZYDENCKIE

Trzaskowski liderem, Mentzen zyskuje, Hołownia jedzie do Zamościa

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski. Ale to Sławomir Mentzen zanotował największy wzrost poparcia. Natomiast Szymon Hołownia w środę odwiedzi Zamość.

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Urząd Miasta Lublin zaprasza dzieci i młodzież do konkursu ekologicznego. Do udziału zachęca kuszącymi nagrodami.

Do Ryk miałoby trafiać od 60 do 80 tys. ton odpadów rocznie. Według Sireco, wysypisko, przy zainwestowaniu w sortownię i zakład przetwarzania, powinno wystarczyć na około 15 lat

Ryki ze śmieciowym problemem. Mieszkańcy nie chcą sortowni

Gminie Ryki grozi zamknięcie komunalnego składowiska odpadów. Lokalne władze rozważają skorzystanie z oferty zagranicznej spółki, która chciałaby przejąć i rozbudować obiekt przy ul. Janiszewskiej. Temu z kolei sprzeciwiają się mieszkańcy. Co zrobi samorząd?

Powrót muzycznych legend
koncert
28 lutego 2025, 18:00

Powrót muzycznych legend

Kobranocka, Proletaryat i Closterkeller na jednej scenie! 28 lutego (piątek) zabiorą nas do czasów, kiedy definiowały polską muzykę rockową lat 80. i 90 i kształtowały masowy gust muzyczny, a utwory takie jak: „Kocham cię jak Irlandię” czy „Hipisówka” okupowały przez wiele tygodni listy przebojów.

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Mammografia pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach, co daje szansę na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Mobilny punkt badań z lekarzem na pokładzie znów parkuje w regionie.

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer
22 lutego 2025, 10:00

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji lubelski oddział PTTK zaprasza na wyjątkowy spacer.

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

A podczas zakupów na stacji paliw w Tomaszowie Lubelskim, proponował innym kierowcom by wypili z nim po piwie.

 Maja Klajda z Łęcznej, Miss Polonia 2024

Chcesz być jak Maja Klajda? Zgłoś się do konkursu Miss Lubelszczyzny

Zostało już tylko kilka dni na zgłoszenie się do konkursu Miss Polonia 2025 Województwa Lubelskiego.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i prezydent Turcji, Recep Erdogan

Zełenski: Nigdy nie zaakceptujemy żadnych rosyjskich ultimatów

Rozmowy na temat Ukrainy pomiędzy USA a Rosją w Arabii Saudyjskiej toczone są bez udziału Ukrainy, a ta nigdy nie zaakceptuje żadnych rosyjskich ultimatów – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

Narkotyki ukryto w foliowych workach na dnie Zatoki Gdańskiej. W ubiegłym tygodniu zostały wydobyte z wody przez płetwonurków Straży Granicznej

Ponad 100 kg kokainy na dnie Zatoki Gdańskiej

Przechwyciła je Straż Graniczna. To efekt skoordynowanej akcji funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Europolu oraz amerykańskiej Agencji do Walki z Narkotykami (DEA).

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?
CO ROBIĆ

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?

Do tego kawiarenki językowe, wieczory planszówkowe i szydełkowanie. W Lublinie działa osiem Przestrzeni Młodych. Co przygotowały na czas ferii zimowych?

Alkohol, szybkość i płonący samochód

Alkohol, szybkość i płonący samochód

20-latek z Tomaszowa Lubelskiego wsiadł za kierownicę mając blisko 2 promile alkoholu. Taka jazda zakończyła się na drzewie.

Mateusz Wójcik to nowy zawodnik Avii Świdnik

Avia Świdnik ma nowego pomocnika

Zgodnie z zapowiedziami Avia Świdnik ogłosiła transfer środkowego pomocnika. Do drużyny Wojciecha Szaconia dołączył 19-letni Mateusz Wójcik, który ostatnio był piłkarzem innego trzecioligowca z grupy czwartej – KS Wiązownica.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty