Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2024 r.
18:38

Druk 3D dla studentów, ale i nie tylko...

Autor: Zdjęcie autora pm
0 0 A A
Warsztaty druku 3D
Warsztaty druku 3D (fot. Piotr Michalski)

Wtorkowy wieczór na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej upłynął pod znakiem druku 3D, a to za sprawą zorganizowanego dla studentów kursu, na którym mogli nabyć wiedzę niezbędną do stworzenia gotowych do druku modeli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Dzisiejsze warsztaty skierowaliśmy głównie do studentów różnych wydziałów, którzy zainteresowani są modelowaniem i drukiem 3D, a także nowoczesnymi technologiami druku - powiedział Piotr Szopa, student Edukacji Technicznej wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. - Na tych zajęciach bazujemy na technologii stereolitografii, która charakteryzuje się powstawaniem modeli z żywicy światłoutwardzalnej. Technologia ta nie jest zbyt popularna w warunkach domowych, gdyż należy podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Żywice bowiem mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i przy posługiwaniu się nimi należy zachować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tym technologia ta może być bardziej kosztowna od tradycyjnej, filamentowej – FDM, jednakże oferuje znacznie wyższą jakość otrzymywanych modeli - podkreślał student. 

Studenci politechniki przygotowują także zajęcia dla uczniów, którym już za kilka dni zaczną się zimowe ferie. Można się spodziewać zajęć z robotyki, druku 3D i innych ciekawostek. Warto więc śledzić stronę internetową PL.  

Co zrobić, aby rozpocząć przygodę z drukiem 3D? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w program do modelowania obiektów 3D. Narzędzia tego typu, zarówno darmowe, jak i płatne, od prostych w obsłudze i z podstawowymi możliwościami, po bardzo skomplikowane, umożliwiające tworzenie projektów inżynierskich, są dostępne w Internecie. Drugą konieczną aplikacją jest tzw. slicer, czyli program, który - upraszczając - “potnie” model na warstwy, określi grubość ścian oraz jego wypełnienie, a następnie “przetłumaczy” na tzw. G-code – to jest kod maszynowy zrozumiały przez interpreter drukarki 3D. Samo posiadanie drukarki nie jest konieczne bowiem w Internecie można znaleźć oferty druku na różnych urządzeniach. Jednakże chętni do zakupu z pewnością znajdą odpowiedni dla siebie model, zwłaszcza, że te najprostsze są dostępne już od kilkuset złotych.  

Co można zyskać? Przede wszystkim wiele nowych kompetencji: poczynając od komputerowego modelowania 3D, mającego zastosowanie przecież nie tylko w projektowaniu obiektów do druku, ale także animacji 3D, reklamie i wielu innych, poprzez obsługę kolejnych urządzeń do druku 3D, a kończąc na materiałoznawstwie, bowiem każdy z materiałów używany do druku 3D, bez względu na jego technikę, charakteryzuje się innymi właściwościami mechanicznymi.  

Czy druk 3D ma jakieś praktyczne zastosowania? Tak, i to wiele, jak również może być absolutnie niepraktycznym hobby. Jednakże po kolei: do praktycznych zastosowań należy np.: niskonakładowa produkcja np. gadżetów dla potrzeb reklamy, tworzenie pojedynczych sztuk autorskich etui na smartfony, drukowanie takich elementów z tworzyw sztucznych, których nie można dokupić, np. części do rolet okiennych. Druk 3D może także być ciekawym rozwinięciem hobby, np. modelarstwa, przy czym warto pamiętać, że ograniczenia obszarów wydruku drukarki jest tylko pozorne, bowiem detal można przecież podzielić na kilka mniejszych, a później połączyć za pomocą kleju czy sprytnie zaprojektowanych łączeń śrubowych. Ograniczać może jedynie fantazja, umiejętności, fizyczne możliwości urządzeń, a także tworzyw sztucznych przeznaczonych do druku 3D. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty