Setki dwunastolatków z Lubelskiego szturmowały wczoraj stronę internetową Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Wszyscy chcieli poznać wyniki kwietniowego testu. Ale oblegana strona się nie otwierała. Taki bałagan powtarza się co roku.
– Brat próbował sprawdzić, jak mi poszło i strona mu się w ogóle nie wyświetlała – narzeka Paweł Putowski, szóstoklasista z Lublina.
Urzędnicy z Krakowa (pod tamtejszą OKE podlega Lublin), zamiast usprawnić łącza, powtarzają to, co przed rokiem i dwa lata temu. – Jedyne, co mogę doradzić, to cierpliwość – rozkłada ręce Maria Sobczak, ekspert krakowskiej OKE. – Za 2–3 dni serwer nie będzie już tak przeciążony. Można też próbować łączyć się z nim późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Wtedy mniej osób z niego korzysta.
Ale chłopcy z klasy VI „f” Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie nie chcą czekać. Co prawda każdy absolwent podstawówki ma zapewnione miejsce w gimnazjum, jednak uzyskanie co najmniej 30 punktów ze sprawdzianu daje nadzieję na świadectwo z czerwonym paskiem.
– Najpierw przesuwali datę publikacji wyników, a jak w końcu są, to nie można się do nich dostać – niecierpliwi się Bartosz Niewiadomski z SP 43. Sprawdzić oceny swoich uczniów nie udało się też Elżbiecie Kiwale, która w tej szkole uczy informatyki.
Większość dyrektorów szkół podstawowych Lublina dała sobie wczoraj spokój z łączeniem się ze stroną OKE. Interweniowali u nas rodzice – mówi Weronika Wasil, wicedyrektor SP 43. – Ale i my jesteśmy bezsilni. Ja będę próbowała sprawdzić wyniki w nocy.
LICZBY szóstoklasistów
40 punktów można było zdobyć
25,12 – średnia w woj. lubelskim (29,4 przed rokiem)
27 – średnia w Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej
23 – średnia w powiatach południowej części województwa
26,8 – średnia dziewcząt
24,4 – średnia chłopców
45 uczniów, laureatów konkursów, było zwolnionych
59 uczniów było nieobecnych i napiszą sprawdzian
15 czerwca.