Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 października 2010 r.
13:50
Edytuj ten wpis

Dzień Wszystkich Świętych: Odeszli, ale nie z naszej pamięci

0 9 A A

Dzień Wszystkich Świętych to dobra okazja, by wspomnieć bliskich, którzy odeszli. W trakcie 2010 roku zmarło wiele osób związanych z Lubelszczyzną. Jacy byli, co ich śmieszyło, za co ich kochaliśmy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Listopad 2009

Tadeusz Michalski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.
Urodzony 14 kwietnia 1924 w Stanisławówce, zmarł 13 listopada 2009. Oddany, serdeczny, otwarty i wyjątkowy. W czasie wojny był oficerem krajowym Armii Krajowej o pseudonimie "Pionek”. W 1952 roku skończył studia na Wydziale Chemii UMCS, został nauczycielem chemii i kierownikiem internatu w szkole im. J. Zamoyskiego w Lublinie, a następnie w 1968 roku jej dyrektorem.

W 1982 roku Tadeusz Michalski został bezprawnie odwołany z funkcji dyrektora szkoły. Stało się to na kilka dni przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. To był odwet za postawę nauczycieli i uczniów szkoły po wprowadzeniu stanu wojennego.

Styczeń 2010

Tadeusz Góra, generał brygady Wojska Polskiego, światowej sławy pilot.
Urodzony 19 stycznia 1918 w Krakowie, zmarł 4 stycznia 2010 w Świdniku. Jako pierwszy pilot na świecie został nagrodzony przez Międzynarodową Federację Lotniczą medalem Lilienthala za rekord lotów szybowcowych ustanowiony 18 maja 1938 roku. Lot odbył się na szybowcu PWS-101, pilot przeleciał dystans 577,8 km z Bezmiechowej (Bieszczady) do Małych Solecznik pod Wilnem.

Był pilotem polskiego dywizjonu 316, 14 października 1941 r. wykonał pierwszy lot na samolocie Hurricane, latał w dywizjonach 306 i 315. Na koncie miał 883 loty bojowe, eskortował amerykańskie latające fortece B-17, zestrzelił 4 samoloty niemieckie, jedną latającą bombę V1. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Do Polski wrócił w 1948 roku, żeby szkolić polskich pilotów. W 1977 roku przyjechał do Świdnika, gdzie pracował jako instruktor i kierownik lotów. Tu mieszkał z żoną Laurą. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Świdniku.

Luty 2010

Leszek Wdowiak, dyrektor Instytutu Medycyny Wsi
Urodzony 30 września 1948, zmarł 17 lutego 2010. Absolwent LO im. J. Zamoyskiego (1966) i Akademii Medycznej w Lublinie (1972). Był dyrektorem Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, przewodniczącym Rady Lubelskiej Regionalnej Kasy Chorych, od 2007 roku był dyrektorem Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, uznawanego za jedną z najlepszych jednostek badawczych w zakresie ochrony zdrowia w Polsce. Był także krajowym konsultantem ds. zdrowia publicznego.
Miał dar współpracy z ludźmi, mógł jeszcze wiele zrobić.
Marzec 2010

Ks. Ryszard Tujak, duszpasterz osób niesłyszących.
Urodzony 22 stycznia 1939 r. w Tomaszowie Lubelskim, zmarł 7 marca 2010. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1962 r. w Lublinie z rąk JE ks. bpa Piotra Kałwy. Msze w języku migowym odprawiał jeszcze w latach 60. XX wieku, jako pierwszy w Polsce organizował rekolekcje i pielgrzymki dla niesłyszących .

Był wikariuszem w Lublinie (św. Michała), Puławach (św. Józefa), Krzczonowie i Zamościu (św. Michała). W latach 1988–2004 był prefektem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchoniemych i Niedosłyszących. I pracownikiem naukowym KUL w latach 1996–2000. Od 2004 roku na emeryturze całkowicie poświecił się osobom niesłyszącym. W 2007 roku dostał nagrodę "Angelusa” w kategorii "wyobraźnia miłosierdzia”. Skromny, żył ubogo jak św. Franciszek. Do końca pomagał potrzebującym.

Kwiecień 2010

Marcin Pietraszuk, najstarszy podlaski ułan.
Urodzony w Samowiczach w 1902 roku, zmarł 6 kwietnia 2010. Był najstarszym żyjącym dotąd podlaskim ułanem, który walczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Przeżył wiek, miał dwie żony, "dorobił się” 6 dzieci, 13 wnuków i 11 prawnuków. Do samego końca pogodny i uczynny, na stulecie urodzin zatańczył z młodzieńczą werwą. Ręczny zegarek ułana zatrzymał się w chwili śmierci jego właściciela, o godz. 1.20.

Edward Wojtas, polityk, były marszałek województwa lubelskiego, zginął w katastrofie w Smoleńsku.

Urodzony 1 marca 1955 w Wólce Modrzejowej, zmarł 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. Z wykształcenia ekonomista (UMCS) był z-cą dyrektora Wydziału Zdrowia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, dyrektorem generalnym urzędu, radnym sejmiku i marszałkiem województwa. Od 2005 roku stał na czele zarządu wojewódzkiego PSL, był posłem z listy PSL.

Wojciech Siemion, jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych.
Urodzony 30 lipca 1928 w Krzczonowie, zmarł 24 kwietnia 2010 w Warszawie na skutek ciężkiego wypadku samochodowego. Jego ojciec był kierownikiem szkoły w Krzczonowie. Wojciech Siemion skończył studia prawnicze na UMCS, następnie PWST. Wystąpił w tak znanych filmach jak: "Zezowate szczęście”, "Ziemia obiecana”, "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy "Przedwiośnie”.

Pracował w wielu teatrach: Polskim w Szczecinie, Ateneum, Komedii, Narodowym, Powszechnym i Ludowym w Warszawie oraz Polskim we Wrocławiu. Był założycielem i dyrektorem teatru Stara Prochownia i aktorem Studenckiego Teatru Satyryków. Zawsze podkreślał, że pochodzi z Krzczonowa. Miał wielki sentyment do Lubelszczyzny.
Maj 2010

Ks. arcybiskup senior Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński.

Urodzony 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu-Bełżycach na Lubelszczyźnie, zmarł 1 maja 2010 w Szczecinie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie w 1956 r. został wyświęcony na kapłana przez bp. Piotra Kałwę. Był wikariuszem: w Piaskach (1957–1959), w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961–1963) i parafii św. Teresy w Lublinie (1963–1966). W latach 1976–1984 był także proboszczem parafii katedralnej.

Pracował jako notariusz w kurii lubelskiej, 30 listopada 1975 roku otrzymał sakrę biskupią z rąk bp. Bolesława Pylaka. 1 maja 1999 r. został przez Jana Pawła II przeniesiony z diecezji płockiej na stolicę metropolitalną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Skupiony i pogodny. Umiał słuchać ludzi.

Jadwiga Jarmuł
jedna z najlepszych aktorek teatru Osterwy w Lublinie.
Urodzona w 1940 roku, zmarła 5 maja 2010 r. Jeszcze miała jechać na terapię do Warszawy, jeszcze snuła plany... Przegrała długą walkę z chorobą. W czerwcu 2009 roku zmarł jej mąż Andrzej Mroczek, wieloletni dyrektor lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych.

To była aktorka wielkiego formatu. Po skończeniu PWST w Warszawie związała się z lubelskim teatrem. W Osterwie występowała od 1972 roku. Jej role były prawdziwymi perłami scenicznego kunsztu. Będziemy pamiętać ją jako Nastkę w "Mandacie” Erdmana, Dulską w "Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej, Babę w "Pieszo” Mrożka czy Matkę z "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Zelenki. W tej roli rozśmieszała widzów do łez.

Czerwiec 2010

Andrzej Bronisz, realizator dźwięku na koncertach Budki Suflera.
Zmarł 9 czerwca 2010 r. w Lublinie, Miał 57 lat. Przez 36 lat był związany zawodowo z Budką Suflera. "Andrzej był jednym z ostatnich kreatorów dźwięku na żywych koncertach i bez niego brzmienie naszej muzyki nigdy już nie będzie takie samo. Żegnamy Cię Andrzeju” – napisali w słowie pożegnalnym członkowie Budki Suflera.

2 maja poprowadził ostatni koncert Budki na placu Zamkowym w Lublinie.

Wrzesień 2010

Romuald Czystaw, wokalista Budki Suflera.
Urodzony 15 marca 1950 r, zmarł 30 września 2010 r. w Warszawie. Obdarzony charyzmatycznym głosem najpierw występował w warszawskich zespołach Kwiaty Warszawy i Dzikie Dziecko razem ze Zbigniewem Hołdysem.

Do Budki Suflera trafił w 1978 roku. Z lubelskim zespołem nagrał trzy płyty: "Na brzegu światła” (1978), "Ona przyszła prosto z chmur” (1980) oraz "Za ostatni grosz” (1982). W 1999 roku wziął udział w jubileuszowej trasie koncertowej Budki Suflera.
Razem z Budką Suflera wystąpił w nowojorskiej sali Carnegie Hall.
Październik 2010

Ks. prof. Tadeusz Styczeń, etyk, prof. KUL, przyjaciel papieża Jana Pawła II.

Urodzony 21 grudnia 1931 w Wołowicach koło Krakowa, zmarł 14 października 2010 r. w Trzebnicy. W 1944 r. uczył się w tajnym gimnazjum zakonu salwatorianów w Krakowie, w 1947 r. wstąpił do tego zakonu. W 1955 otrzymał święcenia kapłańskie, studiował teologię na UJ i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pod kierunkiem Karola Wojtyły obronił magisterium, doktorat i pracę habilitacyjną z etyki. Był asystentem i adiunktem w Katedrze Etyki KUL, ściśle współpracując z Karolem Wojtyłą. Po wyborze Wojtyły na papieża w 1978 roku objął katedrę. Był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II.

Pozostałe informacje

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty