Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2015 r.
13:55

Egzamin gimnazjalny 2015: Wyniki naszych uczniów na poziomie średniej krajowej

0 3 A A

Egzamin z języka polskiego, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i historii gimnazjaliści z województwa lubelskiego zdali na poziomie średniej krajowej. Nieco powyżej średniej wypadli zaś z matematyki. W piątek CKE i OKE opublikowały wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wyniki naszych uczniów są bardzo dobre – cieszy się Barbara Drożdż-Żytyńska, zastępca dyrektora Pallotyńskiego Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie. Szkoła jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o wyniki z egzaminu gimnazjalnego w województwie lubelskim. – Mamy sporo uczniów, którzy bardzo dobrze napisali egzamin np. z języka polskiego, języka angielskiego czy też matematyki na poziomie 100 procent.

– Bardzo jestem zadowolona z wyników – dodaje Barbara Warda, dyrektor Gimnazjum nr 16 w Lublinie. – Jesteśmy jedną z większych szkół w województwie lubelskim. Egzamin pisało w tym roku w szkole 285 uczniów. Jesteśmy w 8 staninie, podobnie jak w poprzednich latach, a w przypadku języka niemieckiego w 9. Oznacza to, że mimo iż jesteśmy szkołą obwodową i mamy uczniów słabych i z problemami to dominują uczniowie dobrzy i bardzo dobrzy.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w woj. lubelskim

Gimnazjaliści pisali obowiązkowy egzamin od 21 do 23 kwietnia 2015 r. Składał się on z trzech części. W części pierwszej – humanistyczne gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. W drugiej części – matematyczno-przyrodniczej rozwiązywali zadania z przedmiotów przyrodniczych – biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki. Ostatnia część dotyczyła języka obcego nowożytnego. Ten egzamin uczniowie mogli pisać zarówno na poziomie podstawowym jak też rozszerzonym.

– Zadania z wiedzy o społeczeństwie i historii, języka polskiego i przyrody uczniowie w województwie lubelskim rozwiązali na poziomie średniej krajowej – przyznaje Renata Janicka z lubelskiego biura OKE w Krakowie. – Wynik z matematyki mamy o jeden punkt procentowy wyższy niż jest w Polsce. Gimnazjalistom w Lubelskiem poszło zaś trochę gorzej na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym w porównaniu ze średnią krajową. Z kolei języki niemiecki i rosyjski nasi uczniowie napisali lepiej niż wynosi średnia w Polsce.

I tak np. średni wynik z języka polskiego w kraju i w Lubelskiem to 62 procent – w „Batorym” 82,9 proc, zaś z historii i wiedzy o społeczeństwie w kraju i Lubelskiem wynosi 64 proc. w „Batorym” – 84,3 proc. W przypadku języka angielskiego na poziomie podstawowym średni wyniki w Lubelskiem wynosi 65 proc., w kraju 67 proc., w „Batorym” – 96,1 proc.

Najwięcej trudności w przypadku zadań z języka polskiego sprawiło uczniom zadanie nr 18 – dotyczące świadomości językowej.

- Zadanie sprawdzało, czy uczeń potrafi rozpoznać w zdaniu rodzaj orzeczenia, a następnie wskazać podmiot wyrażony rzeczownikiem, do którego to orzeczenie się odnosi – opisuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Problemy związane z poprawnym rozwiązaniem zadania mogą wskazywać na nieznajomość terminologii z zakresu nauki o języku, a także na brak umiejętności rozróżniania dwóch rodzajów orzeczeń: czasownikowego i imiennego.

Z tym zadaniem poradziło sobie tylko 28 proc. gimnazjalistów.

Lepiej z zadaniami na egzaminie gimnazjalnym poradzili sobie uczniowie w większych miastach niż na wsiach. Dotyczy to zwłaszcza zadań z języków obcych.

Średnie wyniki w zależności od lokalizacji szkoły (przykładowe przedmioty)

*język polski

Wieś – 60 proc.

Miasto do 20 tys. – 62 proc.

Miasto od 20 tys. do 100 tys. – 64 proc.

Miasto powyżej 100 tys. – 69 proc.

* matematyka

Wieś – 45 proc.

Miasto do 20 tys. – 47 proc.

Miasto od 20 tys. do 100 tys. – 52 proc.

Miasto powyżej 100 tys. – 57 proc.

 * Język angielski – poziom podstawowy

Wieś – 60 proc.

Miasto do 20 tys. – 63 proc.

Miasto od 20 tys. do 100 tys. – 69 proc.

Miasto powyżej 100 tys. – 77 proc.

Średnie wyniki w lubelskiem i w kraju (przykłady)

Historia i wiedza o społeczeństwie – 64 proc., 64 proc.

Język polski – 62 proc, 62 proc.

Przyroda – 50 proc, 50 proc.

Matematyka – 49 proc., 48 proc.

Język angielski podstawowy – 65 proc., 67 proc.

Język niemiecki podstawowy – 58 proc., 57 proc.

Język rosyjski podstawowy – 59 proc., 58 proc.

Język angielski poziom rozszerzony – 45 proc., 48 proc.

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty