Blisko trzy tysiące haseł i biogramy ponad dwóch tysięcy związanych z uczelnią osób zawiera „Encyklopedia 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”. Wczoraj oficjalnie zaprezentowano dwutomowe wydawnictwo.
– Zamysł tej publikacji wynika z tego, że stuletnią historię uczelni tworzyli ludzie. Ci, którzy ją zakładali, później zabiegali o to, żeby jej struktury krzepły, osoby, które były z nią związane w czasach trudnych i te, które pracują tu obecnie – mówi ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.
Dzieło prezentuje stuletni dorobek uniwersytetu nie tylko w zakresie działalności dydaktycznej i naukowej, ale też wkład środowiska akademickiego w życie społeczno-polityczne, literackie, artystyczne i religijne kraju. Blisko dwie trzecie haseł to biogramy pracowników, absolwentów, darczyńców czy doktorów honoris causa. Są też informacje o dawnych i obecnych jednostkach uczelni oraz działających na niej stowarzyszeń, organizacji czy studenckich kół naukowych. Prace nad wydawnictwem rozpoczęto pod koniec 2014 roku.
– W marcu 2015 roku złożyliśmy wniosek o ministerialne dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Został on jednak odrzucony jako inicjatywa o niskim znaczeniu dla rozwoju polskiej nauki. To tylko zmotywowało nas do dalszej pracy i kreatywności w poszukiwaniu funduszy – opowiada dr Edward Gigilewicz, redaktor naczelny wydawnictwa.
Dwutomową encyklopedię można kupić za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa KUL. Obecnie obowiązuje promocyjna cena w wysokości 186 zł.