Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lipca 2011 r.
11:35
Edytuj ten wpis

ESK 2016: Zobacz raport końcowy komisji selekcyjnej

Autor: Zdjęcie autora am

Opublikowany na stronach Ministerstwa Kultury końcowy raport komisji selekcyjnej ESK2016 liczy 11 stron. Co zawiera? Niewiele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Raport z Selekcji Końcowej nie odpowiada na pytanie dlaczego tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku otrzymał Wrocław.

Autorzy 11-stronicowego dokumentu przypominają jedynie ogólnie znane fakty z przebiegu konkursu: od czasu kiedy Minister Kultury zaprosił polskie miasta do udziału w rywalizacji, do momentu decyzji o zwycięstwie Wrocławia.

"Na podstawie złożonych uzupełnionych wniosków, rekomendacji Komisji wydanych po etapie wstępnej selekcji, wizyt, prezentacji ustnych i dokładności oraz trafności odpowiedzi udzielonych przez miasta w czasie sesji pytań i odpowiedzi, Komisja przeprowadziła dogłębną dyskusję w celu zarekomendowania jednego z miast do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w Polsce. W tym celu Komisja uwzględniła:
– stopień zgodności uzupełnionych wniosków miast zakwalifikowanych na podstawie tzw. krótkiej listy z celami obchodów "Europejskiej Stolicy Kultury”, określonymi przepisami art. 4 Decyzji: "wymiar europejski” oraz "miasto i obywatele”;
– ogólną zdolność miast do zapewnienia realizacji obchodów, w szczególności w zakresie zarządzania, budżetu, wsparcia władz lokalnych i sektora biznesu." - czytamy w raporcie.

O samym Lublinie członkowie komisji piszą:

"Sposób, w jaki tytuł wniosku "Miasto w dialogu”, przeniknął każdą część koncepcji Lublina jako miasta wschodniego pogranicza Unii Europejskiej, dogodnie położonego, by wnieść większy wkład w dialog międzykulturowy, ułatwić rozprzestrzenienie się strategii europejskich i zbudować most w stronę wschodnich sąsiadów UE.

Długoterminową perspektywę precyzyjnie przygotowanej koncepcji, zbudowaną na inicjatywach kulturalnych, które władze miasta realizowały od kilku lat, a które sięgają poza rok 2016, z głównym planem obejmującym okres do 2020 r.

Wolę miasta sprostania najwyższym europejskim standardom, zamysł ujęcia wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, jako "biletu do współczesnej Europy” i zobowiązanie do realizacji głównych elementów programu w przyszłości, bez względu na to, czy miasto dostanie tytuł, czy też nie.

Decydującą rolę wielu spośród młodych ludzi, szczególnie studentów zamieszkujących miasto, którą odgrywali w rozwijaniu programu kulturalnego, zainspirowaną pod znaczącym przewodnictwem artystycznym. Komisja pochwaliła program miasta jako konkretny, solidny, prosty i profesjonalny.
Szerokie wsparcie mieszkańców oraz wszystkich ciał politycznych i administracyjnych miasta, włącznie z władzami i obywatelami miast z sąsiednich państw Europy Wschodniej."
O mieście, które zwyciężyło w rywalizacji, Wrocławiu:
"Motto wniosku "przestrzenie dla piękna”, które zostało dobrze przełożone na cel miasta afirmujący dalszy rozwój wieloetnicznej i wielokulturowej przeszłości tego europejskiego miasta oraz bardzo specyficzne skupienie się na międzykulturowym i międzyreligijnym dialogu, a także na rozwoju kulturalnym i włączeniu społecznym.

Przekonywujący program, którego głównymi celami była poprawa spójności społecznej, a także edukacji na rzecz kultury i sztuki, by polepszyć udział ludzi w kulturze, wzmocnić kreatywność i sprawić by miasto znane było na poziomie międzynarodowym.

Zaawansowany proces odnowy obszarów miejskich poprzez kulturę, ze znacznymi inwestycjami kulturalnymi już realizowanymi w mieście, z których wiele zostało już zakończonych lub jest w trakcie realizacji, oparty na przekonywującej, długoterminowej strategii kulturalnej, której towarzyszą dobrze rozwinięte powiązania z miastami w sąsiednich krajach.

Energetyczne i kosmopolityczne przywództwo miasta, które – razem ze wsparciem dla programu przez wszystkie polityczne i administracyjne i dynamiczny sektor biznesu ciała – wydawało się dawać stabilność raczej złożonemu systemowi zarządzania projektem 2016.

Komisja była całkowicie przekonana, iż projekt 2016 mógłby być trafnie użyty do rzeczywistego usytuowania kultury, jako osi przyszłego rozwoju.

Wszyscy członkowie Komisji Selekcyjnej wyrazili serdeczne pochwały dla 5 miast za ich doskonałą pracę.

Podczas dyskusji końcowej za zamkniętymi drzwiami, każdy członek Komisji swobodnie wyraził swoją opinię. Debata skupiła się na kryteriach zawartych w art. 4 Decyzji oraz jakości i trwałości programów kulturalnych przedstawionych przez miasta. W wyniku tej debaty większa część Komisji była zgodna, iż wniosek Wrocławia najlepiej odzwierciedlała cele i kryteria Europejskiej Stolicy Kultury oraz posiada najlepszy potencjał dla skutecznej realizacji obchodów. W związku z tym, Komisja rekomenduje wyznaczenie Wrocławia jako polskiej Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2016.

Jednakże, Komisja Selekcyjna rekomenduje, tym niemniej, pięciu finałowym miastom wdrożenie w maksymalnym stopniu programów kulturalnych przedstawionych w ich dokumentacji konkursowej, tak by wykorzystały pracę wykonaną w czasie konkursu i dalej koncentrowały rozwój miast wokół kultury."

Pod raportem podpisali się:

Manfred Gaulhofer, Przewodniczący
Monika Smoleń, Wiceprzewodnicząca
Constantin Chiriac
Danuta Glondys
Erna Hennicot-Schoepges
Sir Jeremy Isaacs
Joanna Kiliszek
Tadeusz Kowalski
Michał Merczyński
Jacek Purchla
Elisabeth Vitouch
Andreas Wiesand
Tadeusz Zielniewicz

Pozostałe informacje

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości rozmawiamy z Izabela Pastuszko, dyrektorką Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Zmiennik doprowadza do wyrównania. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty