Okręgowa Inspekcja Pracy w Lublinie, jak jedyna w Polsce, proponuje pracodawcom przeprowadzenie szkoleń antymobbingowych. Chętnych nie brakuje
– Postanowiliśmy zapobiegać zjawisku mobbingu dostarczając jak najbardziej rzetelną informację lubelskim pracodawcom i pracownikom. Ważne jest, by znali oni jego przejawy i potrafili odróżnić od działań, które mobbingiem nie są – tłumaczy Piotr Skwarek, z-ca OIP Lublin.
Inspektorzy tłumaczą, że chcą oswajać z tematem mobbingu, gdyż im więcej się o nim wie, tym szanse na przeciwdziałanie są większe. – Ponieważ nie możemy oddziaływać na to zjawisko poprzez wydawanie środków prawnych, dlatego skupiamy się na działalności prewencyjnej – dodaje Skwarek. – Co istotne, firmy same się do nas zgłaszają.
Do tej pory w 59 szkoleniach zorganizowanych przez lubelską inspekcję pracy wzięło udział 16 pracodawców oraz 1823 pracowników. – Jesteśmy pierwszym i jedynym okręgiem w Polsce, który realizuje ten temat. W ramach realizacji kampanii prowadzimy szkolenia o przejawach zjawiska mobbingu, jego przyczynach, konsekwencjach oraz możliwych wewnątrzorganizacyjnych sposobach przeciwdziałania – wyjaśnia Marcin Obłoza z OIP Lublin. – Prezentujemy również zjawiska dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego i różnice między nimi.
Podczas szkoleń pracownicy otrzymują bezpłatne broszury informacyjne "Mobbing – informator dla pracodawcy” oraz "Mobbing – informator dla pracownika”. Jeśli pracodawca jest zainteresowany, wtedy pracownik OIP konsultuje wewnętrzne procedury antymobbingowe.
W bieżącym roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie wpłynęło 41 skarg na mobbing. – Dwie z tych skarg zostały uznane za zasadne, 6 za bezzasadne – wylicza Obłoza. – Natomiast ocena zasadności pozostałych skarg okazała się niemożliwa w ramach procedury kontrolnej oraz uprawnień inspektorów pracy jako organów kontrolno-nadzorczych.
Większość spośród tych skarg dotyczyła przedsiębiorców (26), w tym prowadzących działalność handlową (8), a pozostałe dotyczyły placówek oświatowych, naukowych, wychowawczych lub opiekuńczych (10), administracji państwowej (3) oraz podmiotów leczniczych.