Jeśli regularnie dokuczają nam wandale czy amatorzy picia pod chmurką, wystarczy kilka kliknięć by zgłosić problem policji. Mundurowi obiecują, że wciągu kilku dni przyjrzą się sprawie i w razie konieczności będą częściej patrolować okolicę.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Tak ma działać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która od czwartku funkcjonuje również w naszym regionie. Ma pomóc w wymianie informacji między mieszkańcami a policją.
Informacje zebrane na mapie na stronach internetowych lubelskiej policji pochodzą z kilku źródeł. Pierwsze to policyjne bazy danych. Kolejne to sami mieszkańcy. Zanim system uruchomiono, mundurowi spotykali się z przedstawicielami lokalnych społeczności.
– W naszym województwie przeprowadzono blisko 680 konsultacji społecznych, w których wzięło udział prawie 9600 osób – wylicza nadkom. Renata Laszczka-Rusek.
Sonda: Jak oceniasz pracę policji w woj. lubelskim? (6 - najlepiej, 1 - najgorzej)
Informacje o zagrożeniach przekazywali również samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Teraz, kiedy mapa już działa, może to zrobić każdy. Wystarczy wejść np. na stronę internetową lubelskiej komendy wojewódzkiej www.lubelska.policja.gov.pl i kliknąć w baner po prawej stronie witryny. Następnie klikamy w przycisk „mapa zagrożeń bezpieczeństwa”, a później w czerwoną ikonę, w lewym dolnym rogu mapy.
BEZPOŚREDNI LINK DO KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA
Na mapie zobaczymy obszerną listę z kategoriami zagrożeń, od wandalizmu i picia alkoholu w miejscach niedozwolonych, przez nieprawidłowe parkowanie, aż po żebractwo. Wybieramy jedną z nich, wskazujemy na mapie lokalizację i w paru słowach opisujemy problem. Warto dodać np. w jakie dni dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.
Zgłoszenie trafi do jednego z 80 koordynatorów, którzy obsługują mapę w naszym województwie. Będzie je można również zobaczyć na portalu. Na zielono oznaczono właśnie przesłane informacje, żółte są weryfikowane, a czerwone to te, które zostały już potwierdzone przez mundurowych.
– Weryfikacja zgłoszenia zajmie nam od 2 do 3 dni – mówi mł. insp. Bartosz Magryta z Wydziału Prewencji KWP. – Można zgłaszać wszelkie niepokojące zjawiska. Pozwoli nam to lepiej zaplanować pracę policjantów – zachęca.
Wczoraj na mapie naszego województwa była już ponad setka zgłoszeń – najwięcej w Lublinie. Większość z nich dotyczy picia alkoholu w miejscach publicznych i miejsc w których kierowcy notorycznie przekraczają dozwoloną prędkość. Warto wiedzieć, że z jednego numeru IP możemy dodać tylko jedno zgłoszenie na dobę. Mapa nie zastępuje numerów 112 czy 997. Nie należy z niej korzystać jeśli potrzebujemy pilnej interwencji policjantów.