Od niedzieli, 1 października, w Lublinie będą działać tylko trzy punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (dotychczas było ich pięć) a w znacznie mniejszym Kraśniku – dwa (dotychczas był jeden).
Według wojewody lubelskiego, to zmiany na lepsze. – To, że nocna opieka jest na peryferiach to nie jest powód do alarmu, bo teraz więcej ludzi mieszka na peryferiach niż w centrum – przekonywał Przemysław Czarnek na środowej konferencji prasowej. – Inne usytuowanie nocnej opieki spowoduje, że kolejki będą rozładowane. Były na ten temat robione symulacje.
– Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą zorganizowane w szpitalach zakwalifikowanych do I, II i III poziomu. Mają one odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. I dodaje: – Będą one prowadzone niezależnie od szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, w innych pomieszczeniach i przez inne zespoły pielęgniarsko-lekarskie.
Lubelskie szpitale, które będą prowadzić takie punkty, zdecydowały się na zatrudnienie podwykonawców. – Na razie świadczenia z zakresu nocnej opieki będzie dla nas udzielać Luna Med. Zależało nam na tym, żeby powierzyć to firmie, która ma doświadczenie w tym zakresie, bo chodzi tu również o świadczenia wyjazdowe. Po miesiącu ocenimy jak to się sprawdzi i czy przedłużymy umowę – mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
Na terenie województwa lubelskiego świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie teraz realizować 27 szpitali w 30 miasta i miejscowościach.
Oprócz Lublina, Zamościa i Kraśnika gdzie zmienia się liczba miejsc, w których nocą będzie można liczyć na pomoc lekarza, zmiany czekają też mieszkańców Krasnegostawu, Ryk i Świdnika (od 1 października punkty będą zorganizowane w szpitalach powiatowych). W pozostałych miejscach w województwie adresy nocnej opieki nie zmienią się.
Gdzie w nocy do lekarza?
Lublin
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny,
al. Kraśnicka 100
• Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, ul. Biernackiego 9
• Szpital
Neuropsychiatryczny,
ul. Abramowicka 2
Zamość
• Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II, al. Jana Pawła II 10
• Zamojski Szpital Niepubliczny, ul. Peowiaków 1
Kraśnik
• SP ZOZ, ul. Chopina 13
• SP ZOZ , ul. Niepodległości 25
W Krasnymstawie, Rykach i Świdniku punkty będą zorganizowane w szpitalach powiatowych.
W pozostałych miejscach w województwie adresy nocnej i świątecznej opieki się nie zmieniają.