Coraz gorętsza robi się kampania przed pierwszym w historii miasta referendum lokalnym, które ma dotyczyć możliwości budowy bloków na górkach czechowskich. Właściciel tego terenu, spółka TBV, żąda usunięcia z internetu wizualizacji pokazującej blokowisko na części górek. Chce, aby policja namierzyła autora grafiki. - To próba zastraszania ludzi, którzy mają inne zdanie - ocenia prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
Zdjęcie górek czechowskich z wklejonymi komputerowo blokami mieszkalnymi zostało opublikowane na portalu Facebook, na stronie prowadzonej przez przeciwników zmian mających umożliwić spółce budowę osiedli na dawnym poligonie.
– Opublikowałem tę grafikę, żeby pokazać to, co jest kompletnie przemilczane w kampanii przed referendum, czyli bloki. Podobnie zreszta zrobiło ponad tysiąc innych profili na Facebooku – wyjaśnia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Właściciel górek pokazuje na każdym kroku park, natomiast bloki są pomijane. Grafika pokazuje tylko jeden z obszarów, na którym według pytania referendalnego miałyby powstać budynki. Nie jest to żadnym nadużyciem - tłumaczy.
– Złożyliśmy na policji skargę z uwagi na udostępnienie w kampanii referendalnej informacji nieprawdziwych, które mogą skutkować narażeniem spółki na utratę dobrego imienia i zaufania potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej – informuje Marzena Kucharska-Derwisz, radca prawny reprezentujący właściciela górek.
Co według TBV nie zgadza się na grafice opublikowanej w internecie?
– Budynki mieszkalne umieszczono w miejscu, w którym nawet po zmianie planu zagospodarowania nie będą mogły się znaleźć, bo będzie tu strefa sportowo-rekreacyjna – odpowiada radczyni.
Podkreśla, że pod kwestionowanym przez spółkę materiałem nikt się nie podpisał, przez co firma nie może pozwać autora do sądu w trybie referendalnym, dlatego prosi o pomoc policję.
– To pani mecenas ma takie informacje, że tam nie będzie bloków. My takich informacji nie mamy – komentuje Gorczyca. Powołuje sie też na mapę, którą można znaleźć na stronie inwestora. - Co oznaczają na niej takie małe kwadraciki widniejące m.in w miejscu, które przedstawia wizualizacja (róg Ducha i Poligonowej)? Bloki czy piaskownice? Zresztą pytanie referendalne dotyczy zamiany funkcji obecnie inwestycyjnych (rekreacja usługi) na budownictwo wielorodzinne. O tym właśnie jest ten obrazek.
– Złożenie zawiadomienia na policji postrzegam jako próbę zastraszania ludzi, którzy mają inne zdanie i nie chcą tutaj blokowiska - dodaje prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
Do referendum zostały już niecałe dwa tygodnie. Mieszkańcy Lublina mają odpowiedzieć, czy zgadzają się na przeznaczenie 30 ha górek pod budowę bloków mieszkalnych (odpowiedź „TAK”) w zamian za urządzenie przez TBV i przekazanie miastu na własność naturalistycznego parku na pozostałych 75 ha dawnego poligonu, czy też opowiadają się za pozostawieniem w mocy (odpowiedź „NIE”) obecnego planu zagospodarowania terenu.