Zamiast turystów – lekarze. Lubelski Ilan dołączył do ogólnopolskiej akcji ,,Hotel dla medyków”. Pielęgniarki, położne, lekarze, diagności, ratownicy, znajdując się na pierwszej linii frontu, którzy boją się po pracy wrócić do domu by nie zakazić swoich rodzin odpoczywają przy ul. Lubartowskiej.
Hotel Ilan mieści się w zabytkowym budynku Jeszywas Chachmej Lublin założonej przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku. Budowa jesziwy wymagała znacznych nakładów finansowych. W Polsce o takie pieniądze było trudno. Rabin postanowił poprosić o wsparcie społeczność żydowską na świecie. W latach 1924-1925 odwiedził Niemcy, Czechosłowację, Austrię, Holandię, Belgię, Szwajcarię, Francję i Wielką Brytanię, gdzie udało mu się zebrać około 12,5 tysiąca dolarów. W roku 1926 wyjechał na półtora roku do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Udało mu się uzbierać łącznie niebagatelną wtedy sumę ponad 50 tys. dolarów. Lubelska Jesziwa była wtedy największą uczelnią talmudyczną na świecie.
- Lata świetności nie trwały zbyt długo, wraz z nadejściem II wojny światowej i zajęciem miasta przez Niemców, w budynku ulokowano posterunek niemieckiej żandarmerii, a następnie od 1942 r. szpital. Po wojnie budynek został przekazany Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie, który kształcił pracowników służby zdrowia aż do 2003 r. – opowiada Agnieszka Kolibska, prezes Zarządu AVIR SP. Z O.O.
Dziś właścicielem budynku jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Ona oraz zarząd spółki zarządzającej hotelem bez wahania, podjął decyzję o udostępnieniu hotelu dla pracowników służby zdrowia.
- Jako jedyny hotel w Lublinie zgodziliśmy się podjąć współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia i pomóc pracownikom Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie – mówi Agnieszka Kolibska. - Hotel w ramach współpracy oferuje personelowi szpitala w pełni wyposażone pokoje z łazienkami oraz wyżywieniem. Obiekt gotowy jest na przyjęcia blisko 60 osób. Wdrażamy właśnie procedury bezpieczeństwa dla pracowników hotelu, tak aby stworzyć kadrze medycznej komfortowe i w pełni bezpieczne warunki do odpoczynku po ciężkiej pracy. Cieszymy się iż jako hotel oraz lokalna społeczność żydowska możemy wspierać służbę zdrowia w tych jakże ciężkich czasach – dodaje Agnieszka Kolibska.
Pracownicy służby zdrowia, którzy chcą skorzystać z oferty Hotelu Ilan powinni zgłosić zapotrzebowanie do dyrektora szpitala.