Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

25 kwietnia 2020 r.
8:46

Kiedy szkoły zostaną otwarte? Rodzice zadowoleni z harmonogramu, uczniowie już mniej

24 2 A A
Uczniowie na pewno nie wrócą do szkół przed 24 maja
Uczniowie na pewno nie wrócą do szkół przed 24 maja (fot. Piotr Michalski)

Uczniowie na pewno nie wrócą do szkół przed 24 maja, a jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli 8 czerwca egzaminem z języka polskiego rozpoczną się matury. 16 czerwca egzamin na zakończenie szkoły mają pisać ósmoklasiści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Pornografia na zdalnej lekcji w szkole w Lublinie. Uczniowie zobaczyli zamaskowaną postać

W piątek minister edukacji narodowej poinformował o tym jakie zmiany wprowadzono w harmonogramie roku szkolnego. O ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna 8 czerwca egzaminem z języka polskiego rozpoczną się matury, które potrwają do końca czerwca. Ale w tym roku wyjątkowo przeprowadzone zostaną wyłącznie egzaminy pisemne. Ustne nie odbędą się.

– Od 16 do 18 czerwca trwać będzie egzamin ósmoklasistów – mówi Dariusz Piontkowski. – 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpinia egzaminy dla uczniów szkół policealnych.

Dlatego zostaną też zmienione terminy przyjęć na studia i do szkół średnich. Jest jednak szansa, że kolejny rok szkolny i akademicki rozpoczną się zgodnie z planem.

– Dobrze, że jest już podany termin chociaż liczyłam, że w tym roku nie będzie egzaminu ósmoklasistów. Wolałabym żeby był tylko konkurs świadectw, a teraz to mama znowu mnie zacznie gonić do robienia testów. Jak było już wiadomo, że egzaminu nie będzie w maju to nie musiałam się więcej uczyć i miałam dużo luzu – przyznaje Julka, ósmoklasistka z Lublina, która marzy o dalszej nauce w "Zamoyu".

– Nie ma teraz co robić to i tak siedzę i się uczę prawie bez przerwy – mówi Szymon, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – Czy w maju, czy w czerwcu będę dobrze przygotowany. To, że egzamin będzie później to dobra wiadomość, dla tych uczniów, którzy przez trzy lata mniej czasu poświęcali na naukę. Mogą się lepiej przygotować.

Szymon dodaje też, że do czerwcowego terminu egzaminu nie przywiązuje się.

– Minister powiedział, że wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijać się epidemia. Obserwując jak to wygląda na świecie można przypuszczać, że termin zostanie przesunięty – mówi. – Ale to dobrze, że termin jest podany bo trudno żyć w zawieszeniu. Ja lubię mieć wszystko z góry zaplanowane.

Kiedy szkoły zostaną otwarte? 

Wiadomo też, że w związku z epidemią koronawirusa kontynuowane będzie zdalne nauczanie. 

– Warunki epidemiologiczne nie pozwalają na wznowienie działalności żłobków, przedszkoli i szkół do 24 maja – powiedział Dariusz Piontkowski. – Za kilka dni poinformujemy, czy w części placówek jakaś część działności opiekunczej będzie możliwa. 

– Jestem bardzo zadowolona, że termin przesunięto aż o miesiąc, a nie o kolejne dwa tygodnie. To pozwala nam na lepsze rozpalnowanie zdalnych lekcji, klasówek i zadanie prac, które powinniśmy ocenić by móc potem przeprowadzić klasyfikację – mówi nauczyciel matematyki w jednej z lubelskich szkół. – Mam nadzieję, że jeśli koronawirus nie pozwoli nam na powrót do szkół pod koniec maja to kolejna decyzja dotycząca przedłużenia zdalnego nauczania będzie mówiła o kontynuowania tego typu pracy aż do końca roku szkolnego.

– Cieszę się, że podjęto decyzję o przedłużeniu nauki zdalnej. Przyznam, że bałam się, że w poniedziałek dzieci będę musiały wrócić do szkół, bo rząd będzie chciał pokazać, że przed wyborami jest bezpiecznie. Gdyby tak było nie posłałabym dzieci do szkoły dlatego mądra decyzja bardzo mnie ucieszyła – przyznaje mama uczniów Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie.

Zobacz także: Społeczność KUL zebrała 100 tysięcy złotych na ambulans dla szpitala Jana Bożego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium