Miasto przygotowuje się do pomocy osobom bezdomnym. Posiłki już są, noclegi od listopada
Według szacunków Lubelskiej Straży Miejskiej, policji oraz MOPR-u, w zeszłym roku w mieście przebywało około 350 bezdomnych.
Od września działa stołówka Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta przy ulicy Zielonej 3.
– Już teraz przyjmujemy codziennie około 200 osób, ale z każdym dniem będzie ich coraz więcej. Posiłki są wydawane od poniedziałku do piątku w godzinach 9–11 – informują organizatorzy takiej formy pomocy.
W związku z tym trwa akcja "Podziel się chlebem”, dzięki której każdy może opłacić posiłki potrzebującym.
– Każde wpłacone 2,50 zł. zapewni jeden posiłek dla jednej osoby, każde wpłacone 50 złotych zapewni gorące posiłki dla jednej osoby przez cały miesiąc – tłumaczą w bractwie. Szczegółowe informacje o sposobach wsparcia są na stronie Albert.lublin.pl.
W przyszłym miesiącu swoją działalność wznowi lubelski "Gorący Patrol” prowadzony przez Centrum Wolontariatu w Lublinie od 11 lat. - Istotą programu jest pomoc osobom bezdomnym, w trudnej sytuacji życiowej, w tym także osobom, które chciałyby z bezdomności wyjść - mówi Marek Duda, koordynator projektu - Każdego dnia, wieczorem, wolontariusze będą rozdawać w okolicach dworca PKP kanapki, ciepłą herbatę i zupę.
1 listopada zacznie działać Ośrodek Wsparcia dla Bezdomnych przy ulicy Dolnej Panny Marii 32. Placówka właśnie przygotowuje się do otwarcia.
– Jednorazowo będziemy mogli przyjąć około 30 osób. Teraz zaczynamy wykwaterowywanie mieszkańców całorocznej noclegowni na wyższe piętra budynku a w suterenie zaczniemy urządzać noclegownie – mówi Renata Babiarz, dyrektor placówki.
Również 1 listopada zacznie działać noclegownia przy ulicy Abramowickiej 2F, która będzie mogła przyjąć około 42 osób. Jest jednak warunek – osoby, które przychodzą do placówki muszą być trzeźwe.
– Po pierwsze kontrolujemy pustostany, altanki oraz miejsca, gdzie w poprzednich latach widywaliśmy osoby bezdomne. Po drugie współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz schroniskami i noclegowniami, które zajmują się pomocą takim osobom – mówi Robert Gogola, rzecznik strażników miejskich. – Współpracujemy z mieszkańcami, których informacje w tego typu sprawach czasami okazuje się nieocenione – dodaje rzecznik, który zapewnia, że strażnicy starają się na bieżąco informować osoby bezdomne o różnych formach pomocy.
ALARMOWY ZIMOWY
Wszystkie sygnały na temat osób bezdomnych lub potrzebujących pomocy przyjmuje Straż Miejska. Dzwoń pod numer alarmowy – 986.