Pochodzący z XIX wieku Dworek Grafa mógłby być jedną z wizytówek Lublina, jednak od 2013 roku stoi opustoszały. Radni na to miejsce mają swój pomysł, a władze miasta swój. Wszyscy są jednak zgodni, że potencjał tego miejsca musi zostać wykorzystany.
Na problematyczną sytuację z XIX-wiecznym dworkiem uwagę zwrócił radny klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, Konrad Wcisło.
– Nieruchomość ta stanowi jedną z piękniejszych zabytkowych budowli w naszym mieście. Z uwagi na fakt, że ten XIX wieczny dworek od 2013 roku jest nieużytkowany, jego stan techniczny ulega ciągłemu pogorszeniu – czytamy w interpelacji radnego, pod którą podpisali się również jego klubowi koledzy i koleżanka.
Radni przedstawili pomysł jak zagospodarować nieużytkowaną nieruchomość.
– Proponuję, aby Dworek Grafa został zagospodarowany i zaaranżowany na Centrum Kultury Graf, którego działalność skupiłaby się na szerzeniu i promowaniu historii i sztuki związanej z naszym miastem. Jestem przekonany, że odrestaurowany Dworek Grafa mógłby stanowić dla mieszkańców dzielnicy Tatary kultowe miejsce spotkań, co sprzyjałoby integracji seniorów oraz obcokrajowców, tak licznie zamieszkujących nasze miasto – podsuwają swój pomysł autorzy tej koncepcji.
Miasto ma swój pomysł
Miejskie plany na użytkowanie nieruchomości przedstawił Tomasz Fulara, z-ca prezydenta Lublina. Wynika z nich, że obiekt ten nie jest na sprzedaż, a za jego stan odpowiada Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Działka, na której stoi dworek, ma być objęta ponowną zmianą planu zagospodarowania. Lubelscy urzędnicy wystąpili już o ustalenie dla tego obszaru funkcji usług z możliwością budowy domu seniora, hospicjum, przedszkola, domu opieki pobytu dziennego osób starszych, innych usług socjalnych lub usług biurowych, a także dodanie funkcji usług publicznych.
Z odpowiedzi Fulary dowiadujemy się również, że projekt „Dworek Grafa” znalazł się w „Gminnym Programie Rewitalizacji dla miasta Lublina na lata 2024-2033”, który zakłada remont budynku wraz z otoczeniem oraz dostosowanie go do pełnienia nowych funkcji społecznych, kulturalnych, edukacyjnych, naukowych lub muzealnych. Warto jednak zaznaczyć, że w budżecie na 2024 rok gmina Lublin nie posiada pieniędzy na ten cel. Jak poinformował zastępca prezydenta, miasto stara się o pozyskanie zewnętrznych funduszy.
Ostateczne decyzję dotyczące przyszłości Dworku Grafa podjęte zostaną dopiero po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz pozyskaniu środków finansowych z Unii Europejskiej.