Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2017 r.
13:56

Jaki kolor powinien mieć COZL? Rozpoczynamy dyskusję [wizualizacje]

Biała, szara, z kolorowymi wstawkami? Jaki kolor powinno mieć Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, by ogromny budynek bardziej pasował do otoczenia? Zobaczcie propozycje studenta KUL Mateusza Paśnika

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gargamel, Nowotwór, Koszmarek – lublinianie i turyści znaleźli wiele określeń na pomarańczowo-żółty budynek, który kilka lat temu drastycznie zdominował panoramę miasta. W 2014 r. placówka medyczna, która miała być dumą województwa, znalazła się na podium niechlubnego rankingu organizowanego roku przez branżowy portal architektoniczny bryla.pl. Lubelska „Makabryła” w głosowaniu internatów z całej Polski przegrała jedynie z wycinką parku w Rybniku.

>> Czekamy na Twój głos w tej sprawie. Piszcie na redakcja@dziennikwschodni.pl

Jak to się stało?

Centrum uroczyście otwarto w czerwcu 2015 r. Na konferencji prasowej dziennikarze dostali „Ekspertyzę dotyczącą organizacji kolorystycznej COZL”, w której mogli przeczytać o „energetycznych funkcjach barw” w teorii czakramów, oddziaływaniu kolorów na psychikę człowieka, ale też o tym, że „wraz z rozwojem okolicznej zieleni, ów dysonans zmaleje do minimum, a za kilka lat nikt nie będzie pamiętał o tej pozamerytorycznej i intuicyjnej dyskusji”.

Ani autor opracowania – prof. Stanisław Leon Popek z UMCS, ani szefowa COZL Elżbieta Starosławska długo nie chcieli zdradzić ile kosztowała ta ekspertyza. W końcu marszałek doczekał się odpowiedzi – za przygotowanie opracowania COZL zapłaciło naukowcowi 8 tys. zł. A dyr. Starosławska broniła jaskrawych kolorów budynku do końca swojej kariery. Z tego, co wielu kłuło w oczy, starała się uczynić atut.

– Budynek jest dobrze wyeksponowany i widoczny z każdego miejsca w centrum miasta. Żaden pacjent, który przyjedzie PKS-em do Lublina nikogo nie będzie musiał pytać o drogę – tłumaczyła.

Ulubiony kolor pani dyrektor

Autor projektu arch. Stefana Głaza przyznaje, że „od samego początku kolorystyka była wyrazista”. Dominującym kolorem była „tycjanowska czerwień” („ulubiony kolor pani dyrektor”), ale w pierwotnej koncepcji (2010 r.) niektóre budynki kompleksu są białe i szare, a na elewacji pojawia się szkło i aluminium. W 2011 r. powstaje projekt budowlany. Wiodąc kolor zostaje ten sam, ale z elewacji znikają aluminiowe panele. Zanim projekt doczeka się realizacji z placu budowy schodzi wykonawca. Inwestor zaczyna liczyć pieniądze i decyduje się na wersję oszczędnościową – na elewacji będzie tylko tynk i to w jaskrawym żółtym kolorze.

Nikt tych zmian nie kontroluje – działka, na której stoi budynek, jest już poza obszarem śródmieścia objętym nadzorem konserwatora zabytków. Na tym terenie nie ma też uchwalonego planu zagospodarowania przestrzeni.

Wszyscy zaskoczeni

– Jestem przekonany, że żaden marszałek ostatecznego projektu nie widział – przekonywał Sławomir Sosnowski na poniedziałkowym spotkaniu dotyczącym kontrowersyjnej kolorystyki. Zaprosił na nie nowe szefostwo COZL (w poniedziałek dyrektorem placówki został Jerzy Kuliński), Radę Kultury Przestrzeni, dyrektorkę wydziału architektury i budownictwa UM Ewę Bogutę, władze lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i redaktorów naczelnych lubelskich mediów. Miało ono dotyczyć kolorów nowej części, która wciąż jest w budowie, ale szybko okazało się, że wszyscy zebrani nie mają wątpliwości co do tego, że przemalować trzeba cały budynek.

Przekonywał do tego m.in. Jan Kamiński z RKP, który przyprowadził swojego studenta. Mateusz Paśnik, student gospodarki przestrzennej na KUL zaprezentował wizualizacje bryły w bardziej stonowanych niż obecnie barwach.

– Wizualizacje zostały wykonane, by pokazać i przetestować różne możliwości zmiany kolorystyki budynku. Już na tym etapie widać, że jasne kolory znacznie poprawiają wygląd obiektu i jego oddziaływanie na krajobraz – tłumaczy Kamiński.

Droga zmiana

Choć na poniedziałkowym spotkaniu żadne ostateczne decyzje nie zapadły, to wiele wskazuje na to, że „Gargamel” w końcu doczeka się zmiany koloru. Jest na to zgoda marszałka Sławomira Sosnowskiego i dyrektora COZL Jerzego Kulińskiego.

Nowy projekt ma zrobić obecny projektant arch. Stefan Głaz, na co otrzymał „błogosławieństwo” architektów z SARP i RKP. Ma na to trzy miesiące. Gotowe projekty mają być poddane społecznym konsultacjom na łamach lubelskich mediów.

Ostateczna decyzja o tym, czy kolorystyka zostanie zmieniona, należy do radnych sejmiku województwa. To oni zdecydują, czy warto wydać ok. 2 mln zł na przemalowanie elewacji i wymianę aluminiowej opaski na części technicznej budynku (obecnie jest ciemnobrązowa).

Bo nie było konkursu

Obecni na poniedziałkowym spotkaniu u marszałka Sławomira Sosnowskiego przedstawiciele lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich starali się przekonać urzędników do idei organizowania konkursów architektonicznych.

– To formuła, która się sprawdza na całym świecie – argumentowali. I przytaczali przykłady. – W Warszawie władze miasta podpisały właśnie porozumienie z SARP, w którym zobowiązują się do organizacji konkursów na projekty wszystkich miejskich instytucji miejskich jakie powstaną w przyszłości – mówi Grzegorz Kaczor, skarbnik lubelskiego SARP.

O tym, jak skuteczne jest to rozwiązanie, świadczą przykłady z naszego lokalnego podwórka. Architektura wybrana w konkursie, którą miasto może się chwalić, to budynek Centrum Spotkania Kultur (arch. Bolesław Stelmach) czy Lubelskie Centrum Konferencyjne (Pracownia Architektury Projekt).

Jest też druga stroma medalu – nie brakowało konkursów, gdzie zwycięskie projekty nigdy nie doczekały się realizacji. Tak było w przypadku w przypadku Placu Litewskiego czy błoni pod zamkiem

 

Sonda: Czy kolor elewacji budynku COZL powinien zostać zmieniony?

Liczba głosów: 657
63.93%
Tak
30.59%
Nie
5.48%
Wszystko mi jedno
Tak obecnie wygląda COZL

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty