Nigdy nie spieszyć się przy cierpiących i traktować pacjenta jak osobę, a nie jak przedmiot leczenia. O tym mówił w piątek w Lublinie prof. Joaquin Navarro-Valls, były szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej, dziennikarz i specjalista w dziedzinie psychiatrii
- Żyjemy w czasach, kiedy wiemy wszystko o jednostce, ale nie wiemy, kim ona jest. Przygotowuje się mnóstwo regulacji prawnych, którym ludzie muszą się podporządkować. Ale ci ludzie nie mają pojęcia o antropologii - zaznaczył prof. Navarro-Valls. - Trzeba dostrzec różnicę pomiędzy chorobą, która jest przedmiotem i pacjentem, który jest osobą, podmiotem. Dopiero po połączeniu tych aspektów będziemy mieli do czynienia z ludźmi, którzy cierpią. To przez ich pryzmat powinno się patrzeć na chorobę.
Dodał, że zmiana podejścia do pacjenta wymaga zmiany sposobu myślenia. - Patrzę na to optymistycznie, jest szansa na zmianę. Już teraz jest bardzo dużo ludzi, którzy angażują się w pomoc chorym poprzez np. finansowanie bezpłatnych badań. Sam mam wiele takich doświadczeń. Chodzi o to, żeby te dobre praktyki kontynuować - podkreślił prof. Navarro-Valls. - Nigdy nie śpieszyć się przy cierpiących, to umieć słuchać. Tylko na tej drodze między lekarzem a pacjentem nawiązuje się porozumienie, które ma nie tylko wartość diagnostyczną, ale i terapeutyczną.
Międzynarodowy Interdyscyplinarny Kongres Naukowy zorganizowany przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest kluczowym wydarzeniem naukowym obchodów Roku św. Jana z Dukli.
- Celem kongresu jest zwrócenie uwagi na destrukcyjny proces dehumanizacji i depersonalizacji, który stał się faktem w dobie coraz to nowszych technologii medycznych, elektronicznych, IT - mówi prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL. - Obrady są okazją do wymiany doświadczeń, poglądów, prezentacji wyników badań naukowych i rozwiązań praktycznych w gronie uznanych autorytetów.
Kongres potrwa do niedzieli. Obrady są transmitowane na pełnowymiarowym ekranie w formie telemostu w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w auli Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego. Wstęp do obydwu auli jest wolny. Obrady kongresu można także śledzić w internecie na www.patron2014.pl/transmisja oraz na www.kul.pl.