Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lutego 2020 r.
20:22

Spółdzielnie mieszkaniowe instalują kamery przy śmietnikach w Lublinie

37 36 A A
Monitoring wiat śmietnikowych działa m.in. przy ul. Szmaragdowej na Czubach
Monitoring wiat śmietnikowych działa m.in. przy ul. Szmaragdowej na Czubach (fot. Dominik Smaga)

Kolejne spółdzielnie mieszkaniowe decydują się na montaż kamer przy kontenerach na odpady. W ten sposób starają się wymóc na lokatorach prawidłową segregację odpadów. Wiele osób nie przejmuje się segregacją, dlatego papier ląduje w pojemnikach na plastik, a obok wiat śmietnikowych rosną sterty opon.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jak ludzie nie będą mieli nad sobą bata, to nie zaczną segregować – stwierdza jeden z mieszkańców lubelskiej ul. Szmaragdowej, gdzie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kwatera” zamontowała kamery nad kontenerami.

Jedni to chwalą, bo widzą w tym sposób na zdyscyplinowanie sąsiadów, inni wątpią w skuteczność monitoringu.

– Skąd obserwująca nas osoba może wiedzieć, co znajduje się w worku? Równie dobrze mogę mieć w tym worku papier i wyrzucać go do kontenera przeznaczonego na plastik – mówi spotkana tu przez nas mieszkanka osiedla. – Strach mieć takie same worki jak sąsiedzi, bo jeszcze zostaniemy oskarżeni, że to my nie segregujemy – wtrąca jej mąż.

Kamery są też w innych dzielnicach.

– Monitoring w obrębie niektórych wiat śmietnikowych został już zamontowany – przyznaje Sławomir Osiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”. – Kamery służą do kontrolowania sytuacji, w których ktoś podrzuca śmieci lub nielegalnie składuje opony – wyjaśnia prezes, ale zastrzega, że nie chce instalować kamer we wnętrzach wiat, bo uważa to za zbędne. – Nie mamy żadnych uprawnień do wydawania mandatów lub innych kar z tym związanych.

– Przydałyby się jakieś środki dyscyplinowania ludzi – stwierdza pan Paweł, mieszkaniec os. Szymanowskiego, który skarży się, że wielu mieszkańców niestarannie podchodzi do segregacji. – Wyrzucają papier lub plastik do niewłaściwych pojemników. Resztki jedzenia lądują w zielonych kontenerach razem z foliowymi workami. Potrzeba więcej edukacji.

Zarządcy nieruchomości sami próbują edukować lokatorów. Spółdzielnia „Czechów” wrzucała do skrzynek na listy informacje o zasadach segregacji. Z różnym skutkiem. – Sam mieszkam na tym osiedlu i widzę, że niektórzy starannie segregują śmieci, inni niestety nie – mówi prezes Osiński.

Władze Lublina twierdzą, że skala problemu nie jest duża.

– Do urzędu nie wpływają skargi od spółdzielni ani wspólnot o nieprawidłowej segregacji odpadów – przekazuje nam Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza. – Zdarzają się przypadki pozostawiania odpadów obok wiat śmietnikowych. W szczególności odnosi się to do odpadów remontowo-budowlanych, opon samochodowych i zdekompletowanego sprzętu RTV AGD.

Spółdzielcy twierdzą jednak, że jest nad czym popracować. W poniedziałek specjalne spotkanie z władzami miasta zorganizował w tej sprawie Zarząd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Lublinie.

Pracownicy osiedlowych administracji zwracali uwagę na trudności związane z segregacją. – Omawiano również sprawy związane z ustaleniem rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, warunków rozmieszczania tych pojemników oraz problemy z lokalizacją pojemników do selektywnej zbiórki – przyznaje Głazik. – Planowana jest organizacja kolejnych takich spotkań.

Nie tylko w Lublinie

• Po kamerę sięgnął niedawno burmistrz Janowa Lubelskiego. – Urządzenie przemieszczamy, aby raz było w jednym miejscu, raz w drugim – mówi Czesław Krzysztoń. – Mamy zgłoszenia od ludzi, którzy byli świadkami jak pod altanę śmietnikową podjechał jakiś samochód i ktoś coś z auta wyrzucał. Takie sytuacje chcemy mieć udokumentowane, żeby później można było namierzyć taką osobę i wystąpić z jakimś roszczeniem.

• Bardziej nietypową metodę wybrała spółdzielnia „Kolejarz” w Białej Podlaskiej, która zarządziła, że na jej osiedlach śmieci można wyrzucać tylko w obecności jej pracownika, wyłącznie w określonych godzinach (od godz. 6.30 do 7.30 oraz od 17 do 18 w dni powszednie, w soboty od godz. 17 do 18). Jej prezes tłumaczyła, że mieszkańcy nie segregują odpadów, więc spółdzielnia obciążana jest karami i musi się jakoś bronić.

(aa, eb)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty