Jeszcze w sobotę i niedzielę można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego. Kilkudniowa akcja ma pomóc zarówno chorej na rzadki nowotwór krwi polonistce z „Unii” i innym osobom, które czekają na przeszczep szpiku.
– Cały czas się ktoś rejestruje. Chętni byli już przed godz. 10 zanim jeszcze skończyliśmy rozstawianie punktu – przyznaje Kamila Kudlak (na zdjęciu), przedstawicielka organizatorów akcji „Beata i Inni potrzebują Twojej pomocy”, która wczoraj rano koordynowała działania punku rejestracji potencjalnych dawców w Tarasach Zamkowych.
To jedna z dwóch lokalizacji – obok Galerii Olimp – gdzie wolontariusze od wczoraj prowadzą rejestrację potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Akcja w tych samych miejscach będzie prowadzona także dziś i jutro. W niedzielę dodatkowy punkt zostanie uruchomiony również w III LO w Lublinie, gdzie od 20 lat nauczycielką języka polskiego jest Beata Nowak. Polonistka w styczniu dowiedziała się o poważnej chorobie – włóknieniu szpiku kostnego. Jest to rzadki nowotwór krwi – związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem szpiku.
– Zgłosiłam się na zasadzie: może jak teraz komuś pomogę, to później ktoś pomoże mi – przyznaje Patrycja Jasiurska uczennica I LO w Lublinie. – Już jakiś czas temu moja klasa uczestniczyła w warsztatach na temat transplantacja. Niedawno skończyłam 18 lat, więc mogę już zostać dawcą.
W akcji uczestniczy ok. 250 wolontariuszy. – Wszyscy zostali wcześniej przeszkoleni – tłumaczy Kudlak.
Akcja rejestracji potencjalnych dawców w Lublinie jest możliwa dzięki zaangażowaniu Fundacji DKMS Polska.
Gdzie można się rejestrować?
• Dziś i jutro – Galeria Olimp (al. Spółdzielczości Pracy 34) i Tarasy Zamkowe (al. Unii Lubelskiej 2), w godz. 10–20. • Jutro – III LO (pl. Wolności 4), w godz. 10–16.
W galeriach handlowych jest pobierany wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. W III LO rejestracja będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi.
Zostań dawcą
Dawcą mogą być zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat, które ważą minimum 50 kg. Mogą to być również kobiety w ciąży i osoby z tatuażami. Cała procedura rejestracji zajmuje około 10 minut. Składa się na nią m.in. wypełnienie ankiety dotyczącą stanu zdrowia. Trzeba mieć ze sobą dokument z numerem PESEL