Największe szanse mają studenci i bezrobotni. Zarobią po 1000–1500 zł brutto. Ale zanim dostaną pracę, muszą pokonać innych kandydatów na rachmistrzów. A będzie ich kilka razy więcej niż miejsc.
– Przyszłam wcześniej, bo bardzo zależy mi na tej posadzie – zwierza się 20-letnia Karolina z Lublina, która po maturze nie może znaleźć pracy. – Wiem, że naboru jeszcze nie ma, ale na wszelki wypadek zostawię swoje dane i podanie. Może to choć trochę pomoże?
Rafał studiuje ekonomię na UMCS w Lublinie. Także pojawił się przed czasem. – Mam niedaleko, przyszedłem się rozejrzeć – mówi. – Chciałbym załapać się na rachmistrza, bo i kasa jakaś wpadnie, a w dodatku w życiorysie będę mógł wpisać, że gdzieś już pracowałem.
Niecierpliwi w punktach naboru zostawili już setki listów i podań. – Nie weźmiemy ich pod uwagę – zapowiada Ryszard Gajewski, zastępca gminnego komisarza spisowego w Lublinie. – Tylko ci, którzy zgłoszą się w terminie (czyli między 5 a 7 marca – red.), zostaną dopuszczeni do egzaminów.
W Chełmie podania zostawiło już około 2 tys. osób. Tymczasem miejsc jest zaledwie 330. Najszybszy był Zamość, który zakończył już przyjmowanie dokumentów. – Przyjęliśmy w sumie około 1000 wniosków, spośród których wybierzemy teraz 296 najodpowiedniejszych kandydatów na rachmistrzów – mówi Krzysztof Ziemiński, sekretarz UM w Zamościu.
W Lublinie chętnych może być nawet kilka tysięcy. – Potrzebujemy 1700 rachmistrzów – dodaje komisarz Gajewski.
Rachmistrzem spisowym może zostać osoba pełnoletnia, z co najmniej średnim wykształceniem, odpowiedzialna, godna zaufania, łatwo nawiązująca kontakty i mająca ładny charakter pisma. Tych, którzy przejdą wstępne sito, czeka 40-godzinne przeszkolenie i egzamin.
– Zapoznałam się z wymaganiami, jakie będą stawiane kandydatom – mówi Maria Kurzepa z Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Ogrom materiału i egzamin są bardzo trudne. To bardzo poważne wyzwanie.
Zapytaj o nabór
ul. Wieniawska 14 (parter); plac Litewski 1, pok. 7; Ratusz, plac Łokietka 1 (parter). Gminne Biuro Spisowe w Chełmie mieści się w UM przy ul. Lubelskiej 65. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 12–16.
W Białej Podlaskiej nabór odbędzie się w dniach 4–8 marca w godz. 9–13 w siedzibie biura spisowego przy
ul. Budkiewicza 14. O nabór pytaj też w swojej gminie. Nie zapomnij dokumentów potwierdzających tożsamość oraz wykształcenie. W Lubelskiem będzie pracować 11.173 rachmistrzów.