Trwa ogólnopolska debata nad kanonem lektur szkolnych, jaki postanowił zredagować na nowo minister edukacji narodowej Roman Giertych.
Głos w tej sprawie zabrało Towarzystwo Jana Karskiego, które w swoim wystąpieniu do Romana Giertycha postuluje umieszczenie na liście lektur szkolnych wojennego bestselleru Jan Karskiego "Tajne państwo”. Książkę po raz pierwszy wydano w Stanach Zjednoczonych pod tytułem "Story of a Secret State” w 1944 roku, zaś w Polsce dopiero... 55 lat później.
"Jesteśmy przekonani, że zarówno sama książka, jak i postać jej Autora, jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohatera Polski Podziemnej, który udał się z misją do przywódców świata Zachodu, by powstrzymać zbrodnie na narodzie żydowskim (...) w pełni zasługuje na upublicznienie w ramach systemu edukacji narodowej Rzeczypospolitej Polskiej” - napisał do ministra przewodniczący towarzystwa Kazimierz Pawełek. (PM)
PEŁNY TEKST LISTU DO MINISTRA
Pan Roman Giertych, Minister Edukacji Narodowej
Szanowny Panie Ministrze
W związku z toczącą się dyskusją na temat kanonu lektur szkolnych niezbędnych w edukacji młodych Polaków, Towarzystwo Jana Karskiego zwraca się do Pana o włączenie do tego zestawu książki autorstwa naszego Patrona "Tajne państwo”.
Książka ta ukazała się w 1944 roku w USA pod tytułem "Story of a Secret State”, stając się od razu wojennym bestsellerem o nakładzie 400 tys. egzemplarzy. Miała swoje edycje nie tylko po angielsku, ale także w kilku innych językach. Prezentowała obszerną wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego i dokumentowała, iż posiadało ono wszelkie atrybuty normalnego państwa funkcjonującego w warunkach pokojowych, z jego segmentami władzy ustawodawczej, wykonawczej, wojskowej, sądowniczej.
Książka była oczywistym kontrargumentem dla propagandy sił promoskiewskich, które starały się prezentować patriotyczne Polskie Państwo Podziemne ściśle współdziałające z Rządem RP na Wychodźstwie jako strukturę niepatriotyczną, unikającą walki z okupantem, stojąc z bronią u nogi i bez szerszego poparcia społeczeństwa cierpiącego okupację i eksterminację. Jak pisała prasa amerykańska, Karski swoją książką odbierał "Polsce Lubelskiej” jej marsz zwycięstwa.
Co bardzo ważne, książką dokumentował także wysiłek Polski Podziemnej podejmowany dla ratowania narodu żydowskiego z dokonującego się Holocaustu.
W Polsce książka mogła się ukazać dopiero w 1999 roku ("Twój Styl”, Warszawa). Otrzymała bardzo staranne opracowanie historyczne. Przez wiele tygodni znajdowała się na listach bestsellerów, uzyskała znakomite recenzje. W ponownej edycji ukazała się w 2005 roku (Rosner i Partnerzy, Warszawa).
Jesteśmy przekonani, że zarówno sama książka, jak i postać jej Autora, jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohatera Polski Podziemnej, który udał się z misją do przywódców świata Zachodu, by powstrzymać zbrodnie na narodzie żydowskim, nominowanego w 1998 roku do Pokojowej Nagrody Nobla, w pełni zasługuje na upublicznienie w ramach systemu edukacji narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.
Z poważaniem
Kazimierz Pawełek
Przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego