Jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w Lublinie – kościół garnizonowy przy Al. Racławickich – doczeka się remontu. Renowacja, która rozpocznie się po wakacjach, będzie największą od ponad
70 lat.
Stare tynki doczekają się naprawy, odpadające fragmenty zostaną zastąpione nowymi, a stara farba będzie zeskrobana. W jej miejsce pojawi się nowa, utrzymana w dotychczasowej tonacji. Nadal dominujący będzie kolor piaskowy, a pasy na filarach i zdobienia będą białe. Remontu doczekają się też okna i drzwi świątyni. A schody wejściowe do kościoła zostaną wyrównane i pokryte terakotą.
Razem z renowację kościoła RZI planuje remont pobliskiej plebanii. Tam do wymiany jest m.in. stolarka okienna i drzwiowa. Prace w obu budynkach mają się zakończyć w listopadzie.
Kościół garnizonowy został zbudowany w 1904 roku jako prawosławna cerkiew dla wojska i policji carskiej. W czasie I wojny światowej zamierzano tam urządzić kino albo zamienić budynek na łaźnię miejską. Ostatecznie, cerkiew dostosowano do potrzeb liturgii katolickiej i przeznaczono dla duszpasterstwa Wojska Polskiego.
W latach 1927–1932 przebudowano dach, zdjęto typowo cerkiewną cebulę z wieży, pobudowano trzy ołtarze, umieszczono figury św. Jerzego i św. Marcina, zainstalowano ambonę i chrzcielnicę, sprowadzono organy.
W 1976 roku bp Bolesław Pylak powołał przy kościele garnizonowym parafię cywilną, która funkcjonuje do dziś.