Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lutego 2022 r.
17:56

Kulisy zmian we władzach województwa. Bałaban ma torpedować „układ lubelski”?

Bartłomiej Bałaban na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa
Bartłomiej Bałaban na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa (fot. Maciej Kaczanowski)

O tym, że coś się może wydarzyć, świadczyła kabina do tajnych głosowań ustawiona w sali obrad sejmiku. Chwilę później gruchnęła wiadomość, że z funkcji członka zarządu województwa rezygnuje Sebastian Trojak. Zastąpi go Bartłomiej Bałaban, do niedawna dziennikarz TVP Lublin. Na zmianę miał naciskać szef lubelskich struktur Solidarnej Polski poseł Jan Kanthak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ta informacja była sporym zaskoczeniem. Radni wojewódzcy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że o złożonej przez Trojaka w piątek rezygnacji dowiedzieli się w niedzielny wieczór. Dla innych to, że podczas sesji coś się wydarzy, stało się jasne, gdy wchodząc do sali obrad zobaczyli ustawioną w niej kabinę do tajnych głosowań.

Właśnie w ten sposób dokonywane są zmiany w zarządzie województwa, choć ostatecznie sama kabina okazała się niepotrzebna. Głosowanie było tajne, ale odbyło się w drodze elektronicznej. Przy zapewnieniach pracowników urzędu, że nikt nie dowie się, kto jak głosował.

Sebastian Trojak swoją decyzję tłumaczył „powodami osobistymi”. W kuluarach mówi się jednak, że jej powodem był konflikt z szefem lubelskich struktur Solidarnej Polski posłem Janem Kanthakiem. To właśnie on miał wskazać kandydata na nowego członka zarządu. Dość nieoczekiwanie został nim niezwiązany do tej pory z samorządem i polityką Bartłomiej Bałaban, który ostatnio był dziennikarzem w TVP 3 Lublin. Jego kandydatura została zaakceptowana przez radnych przy 20 głosach „za”, 4 „przeciw” i 7 wstrzymujących.

Jan Kanthak i Jarosław Stawiarski na wspólnej konferencji prasowej kilka dni temu (fot. UMWL)

Ma torpedować „układ lubelski”?

Bartłomiej Bałaban w rozmowie z Dziennikiem przyznaje, że propozycję zajęcia miejsca w zarządzie województwa dostał kilka tygodni temu od Solidarnej Polski.

– To kolejny etap w karierze osoby, która myśli o swoim regionie. Myślę, że w tej roli będę miał większe perspektywy na pomoc i działanie w takim zakresie, w jakim bym chciał. Liczę, że będę mógł zrobić więcej – mówi Bałaban.

Na razie jednak nie wiadomo, jaki będzie zakres jego obowiązków. Trojak odpowiadał m.in. za rolnictwo i ochronę środowiska. Angażował się także w obronę górek czechowskich przed zabudową. To, czy nowy członek zarządu przejmie dokładnie te kompetencje, ma zostać ustalone w najbliższym czasie.

Nie jest też tajemnicą, że praca w samorządzie będzie dla Bałabana czymś zupełnie nowym. – To może być powiew świeżego powietrza i będę osobą, która go wprowadzi. Moim zdaniem nie ma znaczenia to, że nie mam doświadczenia samorządowego – komentuje.

Jak napisał Onet powołując się na własne ustalenia, były dziennikarz ma „torpedować tzw. układ lubelski”. Chodzi o dobre relacje między czołowymi lubelskimi politykami PiS i PO, m.in. marszałkiem Jarosławem Stawiarskim, wojewodą Lechem Sprawką i prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem.

O cichej współpracy między czołowymi działaczami skonfliktowanych ugrupowań w kuluarach mówi się od dawna. Ma ona być związana m.in. z pozyskiwaniem przez Lublin dotacji z funduszy unijnych i rządowych, ale też z powiązaniami rodzinnymi. Żona wojewody Ewa Dumkiewicz-Sprawka pracuje w lubelskim Urzędzie Miasta na stanowisku dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania. Z kolei małżonka Żuka Katarzyna Mieczkowska kieruje Muzeum Narodowym w Lublinie, które do niedawna było instytucją marszałkowską, a od 2020 roku podlega ministrowi kultury z PiS.

– Nie słyszałem, żeby pan marszałek, wojewoda i prezydent znajdowali się w jakimś układzie. Ale każdy układ, który może szkodzić, jest zły. Mam nadzieję na układy, które służą obywatelom i naszemu regionowi – komentuje te informacje Bałaban.

Nowy członek zarządu województwa jednocześnie rezygnuje z pracy TVP Lublin. O tym, że odchodzi z lubelskiego ośrodka, mówiło się już kilka dni temu. W kuluarach spekulowano jednak, że szykuje się do objęcia posady w biurze prasowym Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się bowiem o tym, że wkrótce może dojść do zmiany na stanowisku wojewody.

Kwiecień 2020. Zdjęcie umieszczone na profilu Jana Kanthaka i podpis: „Przed chwilą byłem w studiu TVP3 Lublin, gdzie brałem udział w nagraniu programu "Tydzień Między Nami" - emitowanym w dniu dzisiejszym. W ostatnim czasie większość moich wystąpień była łączona przez Skypa, aż można się odzwyczaić od rozmowy na żywo”. (fot. Jan Kanthak FB)

Kim jest Bartłomiej Bałaban?

Jeszcze kilka lat temu był kuratorem sądowym. Dał się też poznać jako społecznik. Był jedną z osób, która najmocniej protestowała przeciwko regulaminowi odnowionego Ogrodu Saskiego w Lublinie. Miasto uznało, że nie można tam wprowadzać psów. Bałaban, z grupą innych osób, wojował z Ratuszem i ostatecznie wygrał. W 2018 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerowania z psem po najstarszym miejskim parku.

Po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku i przejęciu władzy w mediach publicznych, Bałaban zaczął pracę w TVP 3 Lublin. Szybko robił karierę i z szeregowego dziennikarza awansował na pozycję jednej z najważniejszych twarzy lubelskiego ośrodka TVP. Prowadził rozmowy z politykami, weekendowe dyskusje polityczne o najważniejszych sprawach, a nawet program motoryzacyjny. Stał się „media star” TVP 3 Lublin – w czerwcu 2021 r. z okazji odbywającego się w Lublinie szczytu międzynarodowego przeprowadził wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

Do dziś dziennikarze TVP3 Lublin pamiętają rozmowę Bałabana – i opowiadają ją jako anegdotę – jaką przeprowadził w lipcu 2018 roku z ówczesnym wojewodą lubelskim, Przemysławem Czarnkiem (PiS). Wywiad dotyczył kontrowersji historycznych. Bałaban rozmowę zaczął tak: – „W Sahryniu obywatele Rzeczpospolitej zginęli z rąk innych obywateli Rzeczpospolitej, dlatego że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości została popełniona przez członków narodu polskiego, partyzantów Armii Krajowej, będących żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego” – powiedział Grzegorz Kuprianowicz. Pan wojewoda zareagował na te słowa, tak jak powinien zareagować urzędnik państwa polskiego.

Żona Bałabana pracuje od 2020 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała do lubelskiej Rady Miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty