Na zabytki cmentarne
Kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej potrwa od 1 do 3 listopada. Uwaga! Nowy wygląd zyskała puszka dla kwestujących. Teraz jest metalowa, srebrna z czarnymi napisami.
– Wstępnie wytypowaliśmy 8 grobów, które należy odnowić. Przy dwóch z nich praca będzie wymagała większej precyzji. Chodzi o nagrobek Cypriana Zdzitowieckiego i Henryka Wolińskiego, którego grób jest w większości zrobiony z piaskowca, czyli miękkiego kamienia. Po oczyszczeniu cała bryła kamienna jest nasączana chemikaliami. Są to kosztowne zagraniczne specyfiki. Możemy potrzebować około 138 tysięcy złotych – mówi przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Lublina, Stanisław Santarek.
W ubiegłym roku - w ciągu czterech dni kwesty zebrano 107 569 zł i 36 groszy. Był to rekordowy wynik. W ciągu ponad 30 lat - dzięki zbiórce - udało się wyremontować niemal 300 zabytkowych i najbardziej zniszczonych nagrobków.
Na bezdomnych
Po raz kolejny na trzech lubelskich nekropoliach pojawią się z puszkami wolontariusze, podopieczni i pracownicy Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie. Od dzisiaj, przez cztery dni będą zbierać pieniądze na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych i ubogich przy ul. Zielonej.
W okresie zimowym bezpłatna jadłodajnia wydaje do 500 gorących posiłków dziennie. Zbiórka pieniędzy na działalność kuchni to nie jedyny cel tegorocznej zbiórki.
Kwesta Bractwa na trzech cmentarzach przy ul. Lipowej, Unickiej i Drodze Męczenników Majdanka rozpocznie się już dzisiaj a zakończy się w niedzielę.
– Każda osoba kwestująca będzie posiadała identyfikator wolontariusza, zaplombowaną puszkę z napisem „Podziel się chlebem” oraz tablicę informującą o celu zbiórki – podaje Zielińska.
Na Żołnierzy Wyklętych
Także w tym roku m.in. na lubelskich cmentarzach – przy ul. Lipowej, Unickiej, Drodze Męczenników Majdanka i Kalinowszczyźnie zbiórkę będzie prowadzić również Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Kwesta w Lublinie będzie odbywać się w ramach Ogólnopolskiej zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.
„Celem zbiórki jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez m.in. budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych i organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całej Polsce” – czytamy na stronie internetowej Fundacji.
Zebrane datki są też przeznaczane na organizację uroczystości rocznicowych, marszów i rajdów pamięci a także opracowywanie i wydawanie dokumentów źródłowych Dowództwa NSZ.
Wolontariusze Fundacji będą kwestować w dniach 1,2 i 3 listopada zarówno w Lublinie jak też na terenie podlubelskich cmentarzach.