Znamy już termin Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W tym roku obrady potrwają od 4 do 13 czerwca. Ciekawie zapowiada się głosowanie nad nowym statutem.
LSM musi go zmienić po tym, jak weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Teraz właściciele mieszkań nie muszą już np. składać deklaracji członkowskiej, aby być członkiem spółdzielni.
Spora część lokatorów zarzuca władzom LSM, że te nie omawiały z nikim projektu nowego dokumentu. – Administracja powinna służyć nam, a nie odwrotnie. By być wiarygodną, wszystkie decyzje, powinna konsultować przynajmniej z naszymi reprezentantami w Radach Osiedli. Tym bardziej tak ważny dokument, jak statut, nie powinien być przepychany w pośpiechu – mówi Emilia Lipińska z Komitetu Obrony Interesów Mieszkańców LSM. – Każdy mieszkaniec powinien otrzymać go do rąk własnych i mieć czas, by wnieść propozycje zmian razem z uzasadnieniem swojej opinii. Wymuszając podjęcie decyzji o przyjęciu projektu podczas Walnego, stawia się nas w roli "maszynki" do zatwierdzania pomysłów LSM. To nieuczciwe i na to nie może być zgody – dodaje.
Głosowanie nad statutem to niejedyny punkt obrad. Spółdzielcy zdecydują m.in., czy udzielić absolutorium zarządowi i przyjąć sprawozdanie finansowe za 2017 rok. Wybiorą też Członków Rady Osiedla im. Henryka Sienkiewicza.
Każdego dnia głosować będą mieszkańcy innego osiedla. Kolejno, od 4 do 7 czerwca: os. Juliusza Słowackiego, os. Adama Mickiewicza, os. Piastowskiego i os. Henryka Sienkiewicza. Obrady zostaną wznowione 11 czerwca, gdy głosować będą mieszkańcy os. Marii Konopnickiej. 12 czerwca zagłosują mieszkańcy os. Zygmunta Krasińskiego, a następnego dnia os. im. Bolesława Prusa.