Program dotyczy ochrony zabytków archeologicznych wydobytych w latach 2004-2005 w Horodysku (gm. Leśniowice) przez chełmskich archeologów Stanisława Gołuba i Tomasza Dzieńkowskiego.
- To unikatowe stanowisko, kluczowe dla problematyki osadnictwa z terenów Polski, zachodniej Ukrainy i północnych Niemiec - mówi Dzieńkowski, obecnie pracownik Instytutu Archeologii UMCS. - Długotrwałe i wielokulturowe zasiedlenie tego miejsca datowane od okresu neolitu po wczesne średniowiecze oraz unikatowe narzędzia krzemienne, srebrne monety i ozdoby podkreślają rangę dokonanych tu odkryć.
Wraz z archeologami z lubelskiej uczelni o ministerialne dofinansowanie ubiegało się 130 wnioskodawców z różnych ośrodków akademickich i muzeów.
- Cieszę się, że nasz wniosek znalazł się wśród 10 najlepszych - mówi Andrzej Kokowski, dyrektor Instytutu. - Myślę, że ministerstwo doceniło naszą intencję przedstawienia lokalnego odkrycia archeologicznego w wymiarze międzynarodowego wydarzenia naukowego.
Na objęte wyróżnionym projektem badania naukowe instytut otrzymał 116 tys. zł. Pozwoli to na rozwikłanie szeregu problemów badawczych, w tym rekonstrukcji osad wczesnych rolników, pobytu zagadkowych "barbarzyńców” i osiadłych w VI wieku Słowian.
- Badaniami DNA kości wraz z rekonstrukcją twarzy mają się zająć specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - dodaje Dzieńkowski. - Z kolei analizy fizyko-chemiczne zbioru naczyń będą wykonywane przez specjalistów z Krakowa i Berlina.
W projekcie uczestniczy 24 naukowców z różnych dziedzin. Kierownikiem zespołu jest Tomasz Dzieńkowski. Pracę wszystkich przypieczętuje publikacja "Horodysko. Od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza”.